Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնությամբ Երևանում շուտով կբացվի «Արարատ 73»-ի հաղթանակները հավերժացնող հուշարձանը:
«Ինչպես և խոստացել էի, բոլոր ձուլվածքները պատրաստ են միայն մշակման խնդիրն է մնացել: Մնում է միայն տեղը հատկացվի և գարնանը շինարարությունը կսկսվի: «Արարատ 73»-ը հպարտություն է և երիտաարդները պետք է օրինակ վերցնեն: Դուք մարզաշխարհի հարգված անդամներն եք և միշտ ձեր տեղն ունեք այդտեղ»,- հյուրընկալելով լեգենդար ֆուտբոլիստներին՝ շեշտել է ՀԱՕԿ նախագահը:
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին «Արարատ 73»-ի հաղթանակների 40-ամյակի կապակցությամբ ՀԱՕԿ նախագահը մեծ ընդունելություն էր կազմակերպել, որի ժամանակ էլ Գագիկ Ծառուկյանը խոստացել էր փառահեղ հաղթանակի կապակցությամբ հուշարձան կանգնեցնել: Մոտ 40 առաջարկներից «արարատցիներն» ինքներն են ընտրել առաջիկայում կանգնեցվելիք հուշարձանը:

Gagik Tsarukyan discussed the details of the soon opening monument with ''Ararat-73'' footballers
At the initiative of the President of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Tsarukyan a monument commemorating the “Ararat-73” victories will soon be opened in Yerevan.
“As I promised all the forms are cast and need only to be processed. We are waiting to be allotted a place and in spring we’ll launch the construction. We are proud of the “Ararat-73” and our youth should learn from them. You are respected members of the sporting world and will always be there” stressed the ANOC President hosting the legendary footballers.
In October of last year on the 40th anniversary of the “Ararat-73” the ANOC President organized a grand reception and promised to erect a monument to the glorious victory. From the 40 proposals the “Ararat-73” members themselves chose the monument appearance.