Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնությամբ Երևանում շուտով կբացվի «Արարատ 73»-ի հաղթանակները հավերժացնող հուշարձանը:
«Ինչպես և խոստացել էի, բոլոր ձուլվածքները պատրաստ են միայն մշակման խնդիրն է մնացել: Մնում է միայն տեղը հատկացվի և գարնանը շինարարությունը կսկսվի: «Արարատ 73»-ը հպարտություն է և երիտաարդները պետք է օրինակ վերցնեն: Դուք մարզաշխարհի հարգված անդամներն եք և միշտ ձեր տեղն ունեք այդտեղ»,- հյուրընկալելով լեգենդար ֆուտբոլիստներին՝ շեշտել է ՀԱՕԿ նախագահը:
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին «Արարատ 73»-ի հաղթանակների 40-ամյակի կապակցությամբ ՀԱՕԿ նախագահը մեծ ընդունելություն էր կազմակերպել, որի ժամանակ էլ Գագիկ Ծառուկյանը խոստացել էր փառահեղ հաղթանակի կապակցությամբ հուշարձան կանգնեցնել: Մոտ 40 առաջարկներից «արարատցիներն» ինքներն են ընտրել առաջիկայում կանգնեցվելիք հուշարձանը:

По инициативе президента Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна в Ереване скоро откроется памятник, увековечивающий победы «Арарат-73».
«Как я и обещал, все формы отлиты, необходимо их только обработать. Осталось выделить место и весной начнется строительство. «Арарат-73» - это наша гордость, и молодые должны брать с них пример. Вы уважаемые члены спортивного мира и навсегда останетесь в нем»,-подчеркнул президент НОК Армении, принимая легендарных футболистов.
В октябре прошлого года президент НОК Армении Гагик Царукян организовал большой прием в честь 40-летия побед «Арарат-73», во время которого он пообещал поставить памятник, посвященный славным победам. «Араратовцы» сами выбрали будущий памятник из почти сорока предложенных вариантов.