Հակոբ Սերոբյան. Օլիմպիական ուղեգիր նվաճելու հնարավորություն այլևս չունենք
Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփել է 2019 թվականը:
«Ծախսերի առումով լավ էր, որ վերջին 2 մրցումները հաջորդեցին իրար: Կոտբուսում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությունից հետո Արթուր Դավթյանի և Արթուր Ավետիսյանի հետ մեկնեցինք Պենզա, որտեղ մասնակցեցինք Վորոնինի գավաթին: Միշտ մասնակցում ենք Վորոնինի գավաթին, որը շատ լավ մրցում է և մտնում է միջազգային ծրագրի մեջ:
Կոտբուսում մեր տղաներն արեցին այն, ինչ կարող էին: Ես միշտ ասում եմ, որ չենք պահանջում այն, ինչ նրանք չեն կարող: Ընդհանուր առմամբ, գոհ եմ արդյունքներից ու նրանց գնահատականներից: Կարևոր չէր, թե որ տեղը կգրավեին: Թող նրանք կատարեին վարժությունը, իսկ վերջում մենք կտեսնեինք արդյունքը: Շատ ուժեղ պայքար էր, քանի որ խաղարկվում էին օլիմպիական վարկանիշներ: Ես գիտակցում էի, որ մեր շանսերը շատ քիչ էին: Եթե չեմպիոն դառնայինք, իմաստ կունենար մեկնել Մելբուրնում կայանալիք հաջորդ գավաթի խաղարկությանը, իսկ մյուսը Բաքվում է: Հնարավորություն տվեցինք Արթուր Ավետիսյանին, որն արդարացրեց սպասելիքները և գրավեց երրորդ տեղը՝ չնչին տարբերությամբ զիջելով օլիմպիական չեմպիոնին: Մեծ հույսեր եմ կապում նրա հետ:
Օլիմպիական խաղերից առաջ ունենք ևս 3 վարկանիշային մրցումներ՝ Մելբուրնում, Բաքվում և Դոհայում: Կմասնակցենք միայն Դոհայի մրցաշարին: Արդեն պարզ է, որ Օլիմպիական խաղերում կունենանք միայն մեկ մասնակից՝ Արթուր Դավթյանը: Ես այդպես էլ մտածում էի նախապես: Հնարավորություն ունեինք նաև օղակների վարժությունում, սակայն Արթուր Թովմասյանը բաց թողեց այն:
Եվս մեկ շանս կա Եվրոպայի առաջնությունում, որտեղ 2 տեղ են տալիս բազմամարտին: Սակայն Եվրոպայի առաջնությունը տեղի կունենա Բաքվում, և մենք չենք մասնակցի:
Մեր երիտասարդներն են շատ բան բաց թողնում՝ կապված թոշակների և սպորտային վաշտում ծառայելու հետ: Դա շատ ցավալի է, քանի որ հնարավորություն կար ևս մեկ օլիմպիական ուղեգիր նվաճել Եվրոպայի առաջնությունում: Երիտասարդները պետք է սպասեն 2022 թվականին, որպեսզի արդյունք գրանցեն սպորտային վաշտում տեղ ունենալու համար:
Լուրջ ենք պատրաստվելու Օլիմպիական խաղերին: Շատ հնարավոր է, որ Օլիմպիական խաղերում Արթուր Դավթյանը մասնակցի նաև նժույգի թափեր վարժությանը, քանի որ Վորոնինի գավաթում հաջող հանդես եկավ: Հիմա հանգստանալու հնարավորություն կտանք Արթուր Դավթյանին, քանի որ նա խնդիրներ ունի մեջքի հատվածում»,- նշեց մարզիչը:
Հիշեցնենք, որ հայ մարմնամարզիկներից Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ունի միայն Արթուր Դավթյանը, որը մեդալների համար կպայքարի հենացատկի վարժությունում:

Акоп Серобян: У нас больше нет возможности завоевать олимпийскую путевку
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян на встрече с журналистами подвел итоги 2019-го года.
«С точки зрения затрат, было удобно, что последние два соревнования следовали один за другим. После состоявшегося в Котбусе розыгрыша Кубка мира, мы с Артуром Давтяном и Артуром Аветисяном отправились в Пензу, где приняли участие в Кубке Воронина. Мы всегда участвуем в Кубке Воронина, это очень хороший турнир, который входит в международную программу.
В Котбусе наши ребята сделали все, что могли. Я всегда говорю, что мы не требуем того, что они не могут. В целом, я доволен результатами и их оценками. Неважно, какое место они заняли. Пусть они выполняют упражнение, а мы в конце увидим результат. Конкуренция была высокой, так как разыгрывались олимпийские рейтинги. Я сознавал, что наши шансы очень малы. Если бы мы стали чемпионами, то имело бы смысл отправиться на розыгрыш Кубка в Мельбурн, а следующий пройдет в Баку. Мы дали шанс Артуру Аветисяну, который оправдал ожидания и занял 3-е место, незначительно уступив олимпийскому чемпиону. Я возлагаю на него большие надежды.
Перед Олимпийскими играми у нас будут еще 3 рейтинговых турнира в Мельбурне, Баку и Дохе. Мы примем участие только в турнире в Дохе. Уже ясно, что у нас будет только один участник на Олимпийских играх - Артур Давтян. Я так и предполагал. У нас также была возможность в упражнении на кольцах, однако Артур Товмасян упустил ее.
Есть еще один шанс на чемпионате Европы, где дают 2 места в многоборье. Однако чемпионат Европы состоится в Баку, и мы не будем участвовать.
Наша молодежь очень много упускает в связи с пенсиями и службой в спортивном полку. Это очень больно, поскольку была возможность завоевать еще одну олимпийскую путевку на чемпионате Европы. Молодежь должна ждать до 2022-го года, чтобы показать результат для получения места в спортивном полку.
Мы будем серьезно готовиться к Олимпийским играм. Очень возможно, что Артур Давтян на Олимпийских играх примет участие также в упражнении на коне, поскольку он выступил успешно на Кубке Воронина. Сейчас мы дадим Артуру Давтяну возможность отдохнуть, так как он имеет проблемы со спиной», - отметил тренер.
Напомним, что из армянских гимнастов путевку на Олимпийские игры Токио-2020 имеет только Артур Давтян, который поборется за медали в упражнении по опорному прыжку.