Հաբեթնակ Կուրղինյան․ Սպորտում ամեն ինչ հնարավոր է
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփել է Հայաստանի առաջնությունը։
«Ըմբիշները նորմալ մարզավիճակում էին, նրանք հանդես եկան իրենց հնարավորությունների սահմանում: Չնայած մասնակիցների թիվը մի փոքր քիչ էր, ինչն իր պատճառներն ունի: Առաջնությանը չէր մասնակցում Արսեն Հարությունյանը, քանի որ նա վերականգնվում վնասվածքներից։
Այս առաջնությունով սկսում ենք ենք հաջորդ տարվա մեկնարկը՝ հավաքներ Ծաղկաձորում, մրցաշար Իրանում, որին կմասնակցեն 1-ին և 2-րդ համարները, իսկ դրանից հետո մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունն է, որին կհաջորդեն օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարեր։ Այս առաջնության արդյունքները հաշվի կառնենք Եվրոպայի առաջնության կազմն ընտրելիս, բայց վերջնական չեմ կարող ասել։ Չեմպիոնների մասնակցելու հնարավորություններն ավելի մեծ կլինեն, սակայն մյուսների տարբերակները չենք բացառելու. սպորտ է, ամեն ինչ հնարավոր է»,- ասաց մարզիչը։
Հիշեցնենք, որ «Գազպրոմ Արմենիա» մարզական համալիրում նոյեմբերի 25-26-ը տեղի ունեցած ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնությանը մասնակցել են 75 մարզիկներ:

Habetnak Kurghinyan, the head coach of the Armenia freestyle wrestling team, summed up the Armenian Championship in an interview with journalists.
“The wrestlers were in normal shape, they did their best. Though the number of participants was a little low there are reasons for it. Arsen Harutyunyan didn’t take part in the championship because he is being recovered of injuries. With this championship we are starting the next season, training camps in Tsakhkadzor, a tournament in Iran which will be joined by the wrestlers who took the 1st and 2nd positions and after it there will be the Senior European Championship which will be followed by Olympic qualifying tournaments. We will take into account the results of this championship when choosing a lineup for the European Championship. The champions have more chances of participation but it doesn’t mean that the other wrestlers have no chances, its sports and everything is possible,” the coach said.
Let us recall the Armenian Freestyle Wrestling Championship which had been held at Gazprom Armenia Sport Complex from 25-26 November had brought together 75 athletes.