Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեն հայտարարել է, որ 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի տոմսերի երկրորդ վիճակահանությանը մասնակցելու դիմումները կընդունվեն նոյեմբերի 13-26-ը: Դա կլինի տոմսերի վաճառքի վերջին փուլը Ճապոնիայի քաղաքացիների համար:
Տոմսերը կվաճառվեն մատչելի գներով` միջինը 2,500 ճապոնական յեն: Երեխաներ, մեծահասակներ կամ անդամալույծ անդամներ ունեցող ընտանիքների համար տոմսերը կարժենան 2,020 ճապոնական յեն: Նույն գինը կգործի նաև դպրոցական ծրագրի շրջանակում` թիրախավորելով միլիոնավոր աշակերտների ամբողջ Ճապոնիայում:
Երկրորդ վիճակահանության ժամանակ դիմորդները կունենան ընտրության երկու հնարավորություն, որոնցից յուրաքանչյուրում կարող են գնել մինչև 18 տոմս:
Այնուամենայնիվ, երկու վիճակահանությունների արդյունքում մեկ անձը կարող է գնել միայն 2 տոմս Խաղերի բացման և փակման արարողությունների համար, 4 տոմս` մեդալների պարգևատրման արարողությունների համար և 6 տոմս` մյուս իրադարձությունների համար:

Second lottery for Olympic Games Tokyo 2020 tickets to start on 13 November
The Tokyo 2020 Organising Committee announced that applications for participation in the second lottery for Tokyo 2020 Olympic ticket sales will be accepted from 13 to 26 November 2019. This is the last ticketing phase for residents of Japan.
The tickets will be available at affordable prices – an average of JPY 2,500. Families living in Japan whose members include children, senior citizens or individuals with impairments will be offered to buy tickets with a price of JPY 2,020. This price will also be available as part of a schools programme targeting over one million students across Japan.
During the two lotteries applicants can select up to 18 tickets in each one.
However, adding together the results of both lotteries an individual won’t be able to purchase more than two tickets for the Opening and Closing Ceremonies, four tickets for sessions which include medal events and six tickets for all other sessions.