Տոկիո-2020-ի մարաթոնն ու մարզական քայլքի մրցումները կարող են անցկացվել Սապորոյում
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) հայտարարել է, որ ծրագրում է Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի մարաթոնյան վազքի և մարզական քայլքի մրցումները տեղափոխել Սապորո, որը 1972 թվականին հյուըընկալել է ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: Մրցավայրի փոփոխությունը կնշանակի զգալիորեն իջեցնել ջերմաստիճանը մարզիկների համար: Սապորոյում ջերմաստիճանը 5-6 աստիճանով ցածր է, քան Տոկիոյում:
Ավելի վաղ Տոկիո-2020-ի կազմակերպիչները մի շարք այլ միջոցներ են ձեռնարկել տապի դեմ, օրինակ` 5,000 մետր և ավելի մեծ տարածության մրցավազքը կանցկացվի երեկոյան, իսկ մարաթոնն ու մարզական քայքը կմեկնարկի վաղ առավոտյան:
«Մարզիկների առողջությունը մեզ համար առաջնային կարևորություն ունի: Օլիմպիական խաղերն այն հարթակն է, որտեղ մարզիկները կարող են հայտնվել կյանքում մեկ անգամ, և մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի նրանք կարողանան լավագույնս հանդես գալ»,- ասել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը:

Tokyo 2020 marathon and race walking might move to Sapporo
The International Olympic Committee (IOC) today announced that it is planning to move the Olympic marathon and race walking events to Sapporo, the host city of the Olympic Winter Games 1972. The move will mean significantly lower temperatures for the athletes during the Olympic Games. In Sapporo temperatures are five to six degrees cooler than in Tokyo,
Earlier the Tokyo 2020 organisers have taken other countermeasures against heat. For instance, the 5,000m and longer distance races will be held in the evening while marathon and race walking - in the morning.
“Athletes health is a priority for us. The Olympic Games are the platform where athletes can give ‘once-in-a-lifetime’ performances, and we should create conditions for them to give their best,” IOC President Thomas Bach said.