Տոկիո-2020-ի մարաթոնն ու մարզական քայլքի մրցումները կարող են անցկացվել Սապորոյում
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) հայտարարել է, որ ծրագրում է Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերի մարաթոնյան վազքի և մարզական քայլքի մրցումները տեղափոխել Սապորո, որը 1972 թվականին հյուըընկալել է ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: Մրցավայրի փոփոխությունը կնշանակի զգալիորեն իջեցնել ջերմաստիճանը մարզիկների համար: Սապորոյում ջերմաստիճանը 5-6 աստիճանով ցածր է, քան Տոկիոյում:
Ավելի վաղ Տոկիո-2020-ի կազմակերպիչները մի շարք այլ միջոցներ են ձեռնարկել տապի դեմ, օրինակ` 5,000 մետր և ավելի մեծ տարածության մրցավազքը կանցկացվի երեկոյան, իսկ մարաթոնն ու մարզական քայքը կմեկնարկի վաղ առավոտյան:
«Մարզիկների առողջությունը մեզ համար առաջնային կարևորություն ունի: Օլիմպիական խաղերն այն հարթակն է, որտեղ մարզիկները կարող են հայտնվել կյանքում մեկ անգամ, և մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք, որպեսզի նրանք կարողանան լավագույնս հանդես գալ»,- ասել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը:

Международный олимпийский комитет (МОК) заявил, что планирует перенести соревнования по марафонскому бегу и спортивной ходьбе Токио-2020 в город Саппоро, который в 1972-м году принимал зимние Олимпийские игры.Изменение места соревнований поможет значительно снизить температуру воздуха для спортсменов. Температура воздуха в Саппоро на 5-6 градусов ниже, чем в Токио.
Ранее организаторы Токио-2020 предприняли ряд других мер против зноя, например, соревнования по бегу на 5000 и более метров будут проводиться вечером, а марафон и спортивная ходьба - рано утром.
«Здоровье спортсменов имеет для нас первостепенное значение. Олимпийские игры - это платформа, на которой спортсмены могут появиться один раз в жизни, и нам необходимо создать все условия для того, чтобы они смогли выступить наилучшим образом», - сказал президент МОК Томас Бах.