3000 դպրոցականներ և 400 հյուրեր հավաքվել են Պիեր դե Կուբերտեն ստադիոնում՝ նշելու հաջորդ ձմեռային պատանեկան Օլիմպիական խաղերի գալուստը:
Միջոցառումը կազմակերպվել է Վո կանտոնի, Լոզանի և Լոզան-2020-ի կազմկոմիտեի համատեղ ջանքերով: Դրա ժամանակ դպրոցականները ստադիոն են բերել երկու քաղաքների դրոշները` փոխարենը ստանալով Լոզան-2020-ի կրակը, որը խորհրդանշում է պատանեկան Օլիմպիական խաղերի ոգին, ընկերության ու հարգանքի արժեքները: Լոզանում Օլիմպիական կրակի անակնկալ հայտնվելը մեծ ուրախությամբ է ընդունվել ներկաների կողմից:
ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախի և Լոզան-2020-ի նախագահ Վիրժին Ֆեւղի ներկայությամբ օլիմպիական դրոշը բարձրացվել է շվեյցարական և ֆրանսիական դրոշների հետ միասին` ցույց տալու համար, որ միջոցառումը տեղի է ունենալու Շվեյցարիայում և հարևան Ֆրանսիայում:

3,000 school children and 400 guests gathered at the Pierre de Coubertin Stadium to celebrate the forthcoming Winter Youth Olympic Games.
The event was organised by the Canton of Vaud in collaboration with the City of Lausanne and Lausanne 2020 organisers. During it students brought to the stadium flags of the two cities in exchange for the Lausanne 2020 flame to represent the spirit of the Youth Olympic Games and the values of friendship and respect.
The surprise appearance of the Youth Olympic flame, which had arrived in Lausanne just the night before, was accepted with a great joy by those present.
In the presence of IOC President Thomas Bach and Lausanne 2020 President Virginie Faivre, the Lausanne 2020 and Olympic flags were then raised along with the Swiss and French flags in recognition of the event taking place throughout Switzerland and in neighbouring France.