Ռուս Մուսա Եվլոեւը հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի 97 կգ քաշային կարգում աշխարհի կրկնակի չեմպիոն դառնալուց հետո կիսվել է տպավորություններով:
Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում անցկացվող աշխարհի առաջնության եզրափակիչում ռուս ըմբիշը պետք է ուժերը չափեր Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի ոսկե մեդալակիր, աշխարհի եռակի ու Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի հետ, որը վնասվածքի պատճառով հրաժարվել էր գոտեմարտի մասնակցությունից եւ արժանացել արծաթե մեդալի:
«Աշխարհի առաջնությանը մոտեցել էի լավագույն մարզավիճակում եւ շատ եմ ցավում, որ չանցկացրի եզրափակիչ գոտեմարտը: Երկար էի պատրաստվել ու սպասում էի Արթուր Ալեքսանյանի հետ գոտեմարտին, թեեւ նախորդ տարի աշխարհի առաջնությունում հաղթել էի նրան: Շուտափույթ ապաքինում եմ մաղթում Արթուրին: Մինչեւ վերջին պահը չգիտեի, որ նա հրաժարվելու է եզրափակիչի մասնակցությունից: Օլիմպիական խաղերի ուղեգիրն արդեն մերն է, սակայն տանը կա լուրջ մրցակցություն եւ պետք է հաղթահարել այդ փուլը: Հույս ունեմ, որ Օլիմպիական խաղերում կպաշտպանեմ Ռուսաստանի գույները: Պատրաստ եմ ամեն ինչ անել Տոկիո մեկնելու եւ Խաղերում հաղթելու համար»,- ասել է Մուսա Եվլոեւը:

Муса Евлоев: Я долго готовился к поединку с Артуром Алексаняном
Россиянин Муса Евлоев поделился впечатлениями после того, как стал двукратным чемпионом мира по греко-римской борьбе в весовой категории 97 кг.
В финале проходящего в столице Казахстана Нур-Султане чемпионата мира российский борец должен был бороться с золотым медалистом Олимпийских игр Рио-2016, трехкратным чемпионом мира и четырехкратным чемпионом Европы Артуром Алексаняном, который из-за травмы отказался от участия в поединке и удостоился серебряной медали.
«Я был в лучшей спортивной форме на чемпионате мира, и мне очень жаль, что я не провел финальный поединок. Я долго готовился и ждал поединка с Артуром Алексаняном, хотя в прошлом году я одержал над ним победу на чемпионате мира. Я желаю Артуру скорейшего выздоровления. Я до последнего момента не знал, что он откажется от участия в финале. У нас уже есть путевка на Олимпийские игры, но дома есть серьезная конкуренция, и мы должны преодолеть этот этап. Я надеюсь защитить цвета России на Олимпийских играх. Я готов сделать все, чтобы отправиться в Токио и победить в Играх», - сказал Муса Евлоев.