Մարմնամարզիկ Վահագն Դավթյանը Մինսկում ավարտված Եվրոպական խաղերում արծաթե մեդալ նվաճեց օղակների վարժությունում:
Պարգևատրման արարողությունից հետո ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա խոսեց անցած բարդ ճանապարհի և նվաճած մեդալի արժեքի մասին:
«Ցանկացած նվաճած մեդալի ճանապարհն էլ դժվար է, քանի որ պետք է հոգեբանորեն տրամադրվես: Հնարավոր է ֆիզիկապես անթերի պատրաստ լինել, բայց հոգեբանորեն չկարողանաս վերջին վայրկյանին կենտրոնանալ ու ստացվի անկանխատեսելի սխալ, որ չես արել մինչեւ այդ: Ամենաբաղձալին չեմպիոն դառնալն է և բարդ է գիտակցել, որ 0.34 միավոր ես պարտվել մրցակցիդ, բայց արդյունքը գոհացնում է: Շատ ուրախ եմ, քանի որ հինգերորդ տեղով էի անցել եզրափակիչ, իսկ այսօր կարողացա երկրորդը լինել: Ինձ այսօր օգնեց մրցումային փորձը, քանի որ ֆիզիկապես պատրաստ էի: Չնայած մեծ դժվարություններին, չեմ փոշմանում, որ ընտրել եմ այս սպորտաձևը, ու արժեր այս արդյունքի համար մնալ սպորտում: Ծանր վնասվածք եմ ունեցել, վիրահատություն և այլն: Գալիս է պահ, որ մտածում ես՝ առողջությունից թանկ բան չկա, բայց միեւնույն է՝ սպորտը թողնելու մասին երբեք չեմ մտածել»,-ասաց Վահագն Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին Լեհաստանում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունում Վահագն Դավթյանն օղակների վարժությունում նվաճել էր բրոնզե մեդալ:

Ваагн Давтян: Любой путь к медали труден
На завершившихся в Минске Европейских играх гимнаст Ваагн Давтян завоевал серебряную медаль в упражнении на кольцах.
После церемонии награждения в беседе с пресс-службой НОК Армении он рассказал о трудном пройденном пути и ценности завоеванной медали.
«Любой путь к завоеванию медали труден, поскольку надо психологически настроиться. Вы можете быть физически безупречно готовы, но психологически не сможете сконцентрироваться на последних секундах, и получится неожиданная ошибка, которую вы раньше не совершали. Самое желанное - стать чемпионом, и трудно сознавать,что ты уступил сопернику 0.34 очка, но результат удовлетворяет. Я очень рад, поскольку вышел в финал, заняв 5-е место, а сегодня я смог стать вторым. Мне сегодня помог опыт соревнований, потому что я был физически готов. Несмотря на большие трудности, я не жалею, что выбрал этот вид спорта, и ради этого результата стоило оставаться в спорте. У меня была серьезная травма, операция и т.д. Есть момент, когда думаешь, что нет ничего более ценного, чем здоровье, но все равно я никогда не думал о том, чтобы покинуть спорт», - сказал Ваагн Давтян.
Напомним, что в апреле этого года Ваагн Давтян завоевал бронзовую медаль в упражнении на кольцах на чемпионате Европы в Польше.