Մարմնամարզիկ Վահագն Դավթյանը Մինսկում ավարտված Եվրոպական խաղերում արծաթե մեդալ նվաճեց օղակների վարժությունում:
Պարգևատրման արարողությունից հետո ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա խոսեց անցած բարդ ճանապարհի և նվաճած մեդալի արժեքի մասին:
«Ցանկացած նվաճած մեդալի ճանապարհն էլ դժվար է, քանի որ պետք է հոգեբանորեն տրամադրվես: Հնարավոր է ֆիզիկապես անթերի պատրաստ լինել, բայց հոգեբանորեն չկարողանաս վերջին վայրկյանին կենտրոնանալ ու ստացվի անկանխատեսելի սխալ, որ չես արել մինչեւ այդ: Ամենաբաղձալին չեմպիոն դառնալն է և բարդ է գիտակցել, որ 0.34 միավոր ես պարտվել մրցակցիդ, բայց արդյունքը գոհացնում է: Շատ ուրախ եմ, քանի որ հինգերորդ տեղով էի անցել եզրափակիչ, իսկ այսօր կարողացա երկրորդը լինել: Ինձ այսօր օգնեց մրցումային փորձը, քանի որ ֆիզիկապես պատրաստ էի: Չնայած մեծ դժվարություններին, չեմ փոշմանում, որ ընտրել եմ այս սպորտաձևը, ու արժեր այս արդյունքի համար մնալ սպորտում: Ծանր վնասվածք եմ ունեցել, վիրահատություն և այլն: Գալիս է պահ, որ մտածում ես՝ առողջությունից թանկ բան չկա, բայց միեւնույն է՝ սպորտը թողնելու մասին երբեք չեմ մտածել»,-ասաց Վահագն Դավթյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա ապրիլին Լեհաստանում անցկացված Եվրոպայի առաջնությունում Վահագն Դավթյանն օղակների վարժությունում նվաճել էր բրոնզե մեդալ:

Vahagn Davtyan: The way to any medal is hard
Gymnast Vahagn Davtyan won a silver medal in the rings exercise of the European Games ended in Minsk.
After the award ceremony he told the ANOC press service about the hard way he had passed and the value of the won medal.
“The way to any medal is hard because you have to prepare psychologically. You can be perfectly prepared physically but unable to concentrate psycologycally on the last minute and something unpredictable may happen, something that you haven’t done before. The most desirable is to become a champion, to think that you have lost only 0.34 points to your opponent but, anyway, I’m satisfied with the result. I’m very happy I qualified for the final on the 5th position and today managed to be the second. Today the training experience helped me as I was prepared physically. Despite great difficulties I don’t regret I have chosen this sport and it was worth staying in this sport for this result. I have had a serious injury, an operation, etc. There comes a moment when you think there is nothing more important than health but I have never thought of leaving sports,” Vahagn Davtyan said.
Lets us recall this year Davtyan had won a bronze medal in the rings event of the European Championship.