Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն «Օլիմպավանում» հանդիպեց հունիսի 21-30-ը Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում անցկացվելիք Եվրոպական խաղերին պատրաստվող հայ մարզիկներին և մարզչական անձնակազմին:
Նախ հակիրճ ներկայացվեց, թե ինչ նախապատրաստական աշխատանքներ է կատարել ՀԱՕԿ-ը Եվրոպական խաղերի մասնակցության համար և քանի մարզիկ կներկայացնի Հայաստանն այդ ստուգատեսին:
Այնուհետև ներկաներին ողջունեց ՀԱՕԿ նախագահը.
«Հարգելի մարզիկներ և մարզիչներ, ողջունում եմ Ձեզ: Սա Եվրոպական երկրորդ խաղերն են, առաջինը՝ հիշում եք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում էր, և ՀԱՕԿ-ը, ստանալով պատշաճ երաշխիքներ ՄՕԿ-ի և անմիջապես ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախի կողմից, մասնակցեց այդ խաղերին՝ բարձր պահելով Հայաստանի մարզական պատիվը: Դա պետք է գրանցվի պատմության մեջ, քանի որ մեր մարզիկները կարողացան և՛ մեր դրոշը բարձրացնել, և՛ մեդալով վերադառնալ: Իսկ այս խաղերը մեր բարեկամ Բելառուսում են և պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեդալներով վերադառնանք: Այսօր մենք ունենք ունակ և կարող մարզիկներ, ովքեր կարող են լավ արդյունք ցույց տալ»,-նշեց ՀԱՕԿ նախագահը:
Գագիկ Ծառուկյանի խոսքից հետո հրաձգության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը շնորհակալություն հայտնեց, որ ՀԱՕԿ-ը հոգացել է նոր մարզագույք գնելու ծախսերը, իսկ հեծանվասպորտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը նշեց, որ շնորհակալ են թե՛ վիտամինների, թե՛ անհրաժեշտ սպորտային պարագաներ ձեռք բերելու համար:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՕԿ-ի աջակցությամբ այս օրերին «Օլիմպավանում» հավաք են անցկացնում ազատ և հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի, սամբոյի, ձյուդոյի և բռնցքամարտի հավաքականները, իսկ սպորտային մարմնամարզության հավաքականը Եվրոպական խաղերին պատրաստվում է Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում:

President of the National Olympic Committee of Armenia Gagik Tsarukyan met the Armenian athletes and the coaching staff going to the European Games which will be held in the capital of Belarus, Minsk, from June 21 to 30.
First it was shortly presented what kind of preparatory work the NOC of Armenia had done for the participation in the European Games and how many athletes were going to represent Armenia there.
Then the ANOC president welcomed the guests.
“Welcome, dear athletes and coaches. These are the 2nd European Games. As you know the 1st Games were held in the capital city of Azerbaijan, Baku, and the NOC of Armenia, having received the necessary guarantees from the IOC and IOC President Thomas Bach, took part in those games keeping high the sporting honor of Armenia. It must be recorded in history because our athletes could both raise our flag and return with a medal. And these games will take place in our friendly Belarus and we should do everything to come back with medals. Today we have strong athletes who can show good results,” the ANOC president noted.
After Gagik Tsarukyan’s speech head coach of the Armenia shooting team Seyran Nikoghosyan thanked the NOC of Armenia for allocating funds for new sports equipment and head coach of the Armenia cycling team Armen Gyozalyan said they were very thankful for both vitamins and necessary sports supplies.
Lets us recall with the support of the NOC of Armenia the Armenia freestyle and Greco-Roman wrestling, sambo, judo and boxing teams are spending a training camp in Olympavan these days and the artistic gymnastics team is preparing for the European Games in Tbilisi, Georgia.