Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն «Օլիմպավանում» հանդիպեց հունիսի 21-30-ը Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում անցկացվելիք Եվրոպական խաղերին պատրաստվող հայ մարզիկներին և մարզչական անձնակազմին:
Նախ հակիրճ ներկայացվեց, թե ինչ նախապատրաստական աշխատանքներ է կատարել ՀԱՕԿ-ը Եվրոպական խաղերի մասնակցության համար և քանի մարզիկ կներկայացնի Հայաստանն այդ ստուգատեսին:
Այնուհետև ներկաներին ողջունեց ՀԱՕԿ նախագահը.
«Հարգելի մարզիկներ և մարզիչներ, ողջունում եմ Ձեզ: Սա Եվրոպական երկրորդ խաղերն են, առաջինը՝ հիշում եք Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում էր, և ՀԱՕԿ-ը, ստանալով պատշաճ երաշխիքներ ՄՕԿ-ի և անմիջապես ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախի կողմից, մասնակցեց այդ խաղերին՝ բարձր պահելով Հայաստանի մարզական պատիվը: Դա պետք է գրանցվի պատմության մեջ, քանի որ մեր մարզիկները կարողացան և՛ մեր դրոշը բարձրացնել, և՛ մեդալով վերադառնալ: Իսկ այս խաղերը մեր բարեկամ Բելառուսում են և պետք է ամեն ինչ անենք, որ մեդալներով վերադառնանք: Այսօր մենք ունենք ունակ և կարող մարզիկներ, ովքեր կարող են լավ արդյունք ցույց տալ»,-նշեց ՀԱՕԿ նախագահը:
Գագիկ Ծառուկյանի խոսքից հետո հրաձգության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը շնորհակալություն հայտնեց, որ ՀԱՕԿ-ը հոգացել է նոր մարզագույք գնելու ծախսերը, իսկ հեծանվասպորտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը նշեց, որ շնորհակալ են թե՛ վիտամինների, թե՛ անհրաժեշտ սպորտային պարագաներ ձեռք բերելու համար:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՕԿ-ի աջակցությամբ այս օրերին «Օլիմպավանում» հավաք են անցկացնում ազատ և հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի, սամբոյի, ձյուդոյի և բռնցքամարտի հավաքականները, իսկ սպորտային մարմնամարզության հավաքականը Եվրոպական խաղերին պատրաստվում է Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում:

Гагик Царукян встретился со спортсменами, которые отправятся на Европейские игры
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян встретился в «Олимпаване» с армянскими спортсменами и тренерским штабом, готовящимися к Европейским играм, которые пройдут с 21-го по 30-е июня в столице Беларуси Минске.
Сначала было кратко представлено какую подготовительную работу проделал НОК Армении для участия в Европейских играх, и сколько спортсменов представит Армению на этом турнире.
Затем президент НОК Армении поприветствовал присутствующих:
«Уважаемые спортсмены и тренеры, приветствую Вас. Это вторые Европейские игры, первые, как вы помните, проходили в столице Азербайджана Баку, и НОК Армении, получив соответствующие гарантии от МОК и президента МОК Томаса Баха, принял участие в тех играх, высоко держа честь армянского спорта. Это должно войти в историю, поскольку наши спортсмены смогли и поднять наш флаг, и вернуться с медалью. А эти игры пройдут в нашей дружественной Беларуси, и мы должны сделать все, чтобы вернуться с медалями. Сегодня у нас есть спортсмены, способные показать хорошие результаты», - отметил президент НОК Армении.
После выступления Гагика Царукяна, главный тренер сборной по стрельбе Сейран Никогосян поблагодарил НОК Армении за приобретение нового спортивного инвентаря, а главный тренер сборной по велоспорту Армен Гезалян - за приобретение витаминов и необходимых спортивных принадлежностей.
Напомним, что при поддержке НОК Армении в настоящее время в «Олимпаване» проводят сбор сборные по вольной и греко-римской борьбе, самбо, дзюдо и боксу, а сборная по спортивной гимнастике готовится к Европейским играм в столице Грузии Тбилиси.