Վալոդյա Ֆրանգուլյանն արծաթե մեդալակիր է դարձել Կիեւում
Ազատ ոճի ըմբիշ Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (65 կգ) դարձավ Կիեւում անցկացվող ուկրաինացի հանրահայտ ըմբիշներին եւ մարզիչներին նվիրված 23-րդ հուշամրցաշարի արծաթե մեդալակիր:
Եզրափակիչում հայ ըմբիշը մրցեց Ուկրաինան ներկայացնող Գոռ Օգաննեսյանի հետ եւ պարտվեց ժամանակից շուտ՝ 0:11:
Եզրափակիչի ճանապարհին Վալոդյա Ֆրանգուլյանը հաղթել էր թուրք Թոլգա Աքյուզին (2:0), ուկրաինացի Անդրեյ Սվիրիդին (2:2) եւ բելառուս Արտսեն Կրաուչանկային (2:1):
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի կազմում Ուկրաինայի մայրաքաղաք էին մեկնել նաեւ Վաղինակ Մաթեւոսյանը (57 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ), Սարգիս Հովսեփյանը (97 կգ), Արման Մկրտչյանը (97 կգ) եւ Անդրանիկ Գալստյանը (125 կգ), որոնք պարտություն են կրել:
57 կգ քաշային Վաղինակ Մաթեւոսյանը որակավորման փուլում 12:1 հաշվով հաղթեց Բելառուսը ներկայացնող Մաշան Հասանովին, իսկ քառորդ եզրափակիչում 3:8 հաշվով պարտվեց վրացի Լաշա Լոմտաձեին:
74 կգ քաշային Վարուժան Կաջոյանը 1/8 եզրափակիչում 3:4 հաշվով պարտություն կրեց ուկրաինացի Դենիս Պավլովից:
86 կգ քաշային Հովհաննես Մխիթարյանը մեկնարկեց վրացի Զաուր Բերաձեի նկատմամբ հաղթանակով (1:1), իսկ քառորդ եզրափակիչում 6:9 հաշվով պարտվեց մոլդովացի Անդրիան Գրոսուլին:
97 կգ քաշային կարգում Արման Մկրտչյանը որակավորման փուլում 4:10 հաշվով պարտվեց ուկրաինացի Արտեմ Հաշենկոյին, իսկ Սարգիս Հովսեփյանն ուկրաինացի Լուբոմիր Սագալյուկի հետ հաղթական գոտեմարտից (5:0) հետո քառորդ եզրափակիչում 0:6 հաշվով պարտվեց վրացի Զուրիկո Ուրտաշվիլիին:
125 կգ քաշային կարգում Անդրանիկ Գալստյանը որակավորման փուլում 0:11 հաշվով պարտվեց լեհ Ռոբերտ Բարանին, որը նվաճել է եզրափակիչի ուղեգիր: Մայիսի 12-ին Անդրանիկ Գալստյանը կպայքարի բրոնզե մեդալի համար:
Հայաստանի թիմը Կիեւ է մեկնել հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանի գլխավորությամբ: Թիմի հետ են նաեւ հավաքականի մարզիչ Էդգար Ենոքյանը, ինչպես նաեւ մրցավար Գեւորգ Հարությունյանը։

Борец вольного стиля Володя Франгулян (65 кг) стал серебряным медалистом на проходящем в Киеве 23-м турнире памяти известных украинских борцов и тренеров.
В финале армянский борец встречался с представляющим Украину Гором Оганесяном и раньше времени уступил со счетом 0:11.
На пути к финалу Володя Франгулян одержал победу над турком Толга Акюзом (2:0), украинцем Андреем Свиридой (2:2) и белорусом Артсеном Краучанка (2:1).
В составе сборной Армении по вольной борьбе в столицу Украины отправились также: Вагинак Матевосян (57 кг), Варужан Каджоян (74 кг), Оганес Мхитарян (86 кг), Саркис Овсепян (97 кг), Арман Мкртчян (97 кг) и Андраник Галстян (125 кг), которые потерпели поражение.
Вагинак Матевосян (57 кг) в квалификационном раунде одержал победу над Машан Гасановым из Белоруссии со счетом 12:1, а в четвертьфинале уступил грузину Лаше Ломтадзе со счетом 3:8.
Варужан Каджоян (74 кг) в 1/8 финала уступил украинцу Денису Павлову со счетом 3:4.
Оганес Мхитарян (86 кг) стартовал с победы над грузином Зауром Берадзе (1:1), а в четвертьфинале уступил Адриану Гросулу из Молдовы со счетом 6:9.
В весовой категории 97 кг Арман Мкртчян в квалификационном раунде уступил украинцу Артему Ашенко (4:10), а Саркис Овсепян после победы над украинцем Любомиром Сагалюком (5:0), в четвертьфинале уступил Зурико Урташвили из Грузии (0:6).
В весовой категории 125 кг Андраник Галстян в квалификационном раунде уступил поляку Роберту Барану со счетом 0:11. Баран завоевал путевку в финал, а Андраник Галстян 12-го мая поборется за бронзовую медаль.
Сборная Армении отправилась в Киев под руководством главного тренера сборной Абетнаком Кургиняном. Вместе с командой в столицу Украины отправились также тренер сборной Эдгар Енокян и судья Геворг Арутюнян.