Ռուբեն Ալեքսանյանը հռչակվեց Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության գերծանր քաշային կարգի (+109 կգ) բրոնզե մեդալակիր:
Երկամարտում Ռուբեն Ալեքսանյանը գրանցեց 440 կգ (195+245) արդյունք: Պոկում վարժությունից հետո հայ ծանրորդը 5-րդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը երկամարտի 422 կգ (200+222) արդյունքով գրավեց 5-րդ տեղը: Պոկում վարժությունում գյումրեցի ծանրորդն առաջին փորձից բարձրացրեց 200 կգ եւ նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ, իսկ հաջորդ 2 մոտեցումներով չկարողացավ բարձրացնել 205 կգ-ն: Երկրորդ մոտեցման ընթացքում Մինասյանի ոտքի վնասվածքը կրկնվեց, ինչը զգալ տվեց երրորդ փորձի ժամանակ: Հրում վարժությունում Գոռն առաջին մոտեցումով բարձրացրեց 222 կգ, այնուհետեւ չկարողացավ ֆիքսել 234 կգ-ն, իսկ երրորդ մոտեցումից հրաժարվեց վնասվածքի պատճառով:
Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճեց Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Լաշա Տալախաձեն, որի երկամարտի արդյունքն էր 478 կգ (218+260): Վրացի ծանրորդն աշխարհի ու Եվրոպայի ռեկորդ սահմանեց պոկում, հրում վարժություններում ու երկամարտում: Այս քաշային կարգի մրցումը միակն էր, որի ժամանակ տրիբունաները լեփ-լեցուն էին: Գերծանր քաշային կարգի մրցմանը մարզապալատից հետեւում էր նաեւ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն:
Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտեց երկամարտի 5 մեդալով: Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի գործող չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) եւ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) նվաճեցին Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի:
Հայաստանի հավաքականը Բաթումի էր մեկնել 14 ծանրորդով, որոնցից 10-ը հանդես եկան տղամարդկանց պայքարում, 4-ը՝ կանանց:

Рубен Алексанян стал бронзовым призером в супертяжелой весовой категории (+109 кг) на завершающемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
Рубен Алексанян набрал в сумме двоеборья 440 кг (195+245). В рывке армянский штангист занял 5-е место, а в толчке завоевал малую серебряную медаль.
Другой представитель Армении в этой весовой категории, вице-чемпион Олимпийских игр Рио-2016 Гор Минасян занял 5-е место, набрав в сумме двоеборья 422 кг (200+222). В рывке тяжелоатлет из Гюмри поднял 200 кг с первой попытки и завоевал малую бронзовую медаль, но в следующих двух подходах не смог поднять 205 кг. Во время второго подхода у Минасяна повторилась травма ноги, что дало о себе знать во время третьей попытки. В толчке Гор в первом подходе поднял 222 килограмма, затем не смог зафиксировать 234 кг, и отказался от третьего подхода из-за травмы.
Звание чемпиона Европы завоевал чемпион Олимпийских игр Рио-2016 Лаша Талахадзе, набравший в сумме двоеборья 478 кг (218+260). Грузинский штангист установил рекорд мира и Европы в рывке, в толчке и по сумме двоеборья. Во время соревнований в этой весовой категории трибуны были полными. За соревнованиями в супертяжелой весовой категории из Дворца спорта следил также премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе.
Таким образом, сборная Армении завершила выступления на чемпионате Европы с 5-ю медалями по сумме двоеборья. Вице-чемпион Олимпийских игр, действующий чемпион мира Симон Мартиросян (109 кг) и Акоп Мкртчян (89 кг) завоевали звания чемпионов Европы, Самвел Гаспарян (102 кг) стал вице-чемпионом Европы, а Давид Оганесян (89 кг) удостоился бронзовой медали.