Ռուբեն Ալեքսանյանը հռչակվեց Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության գերծանր քաշային կարգի (+109 կգ) բրոնզե մեդալակիր:
Երկամարտում Ռուբեն Ալեքսանյանը գրանցեց 440 կգ (195+245) արդյունք: Պոկում վարժությունից հետո հայ ծանրորդը 5-րդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը երկամարտի 422 կգ (200+222) արդյունքով գրավեց 5-րդ տեղը: Պոկում վարժությունում գյումրեցի ծանրորդն առաջին փորձից բարձրացրեց 200 կգ եւ նվաճեց փոքր բրոնզե մեդալ, իսկ հաջորդ 2 մոտեցումներով չկարողացավ բարձրացնել 205 կգ-ն: Երկրորդ մոտեցման ընթացքում Մինասյանի ոտքի վնասվածքը կրկնվեց, ինչը զգալ տվեց երրորդ փորձի ժամանակ: Հրում վարժությունում Գոռն առաջին մոտեցումով բարձրացրեց 222 կգ, այնուհետեւ չկարողացավ ֆիքսել 234 կգ-ն, իսկ երրորդ մոտեցումից հրաժարվեց վնասվածքի պատճառով:
Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճեց Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Լաշա Տալախաձեն, որի երկամարտի արդյունքն էր 478 կգ (218+260): Վրացի ծանրորդն աշխարհի ու Եվրոպայի ռեկորդ սահմանեց պոկում, հրում վարժություններում ու երկամարտում: Այս քաշային կարգի մրցումը միակն էր, որի ժամանակ տրիբունաները լեփ-լեցուն էին: Գերծանր քաշային կարգի մրցմանը մարզապալատից հետեւում էր նաեւ Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն:
Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտեց երկամարտի 5 մեդալով: Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի գործող չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) եւ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) նվաճեցին Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի:
Հայաստանի հավաքականը Բաթումի էր մեկնել 14 ծանրորդով, որոնցից 10-ը հանդես եկան տղամարդկանց պայքարում, 4-ը՝ կանանց:

Ruben Aleksanyan (+109) became a bronze medalist of the European Weightlifting Championship ended in Batumi, Georgia.
In the combined event Rumen Aleksanyan lifted 440 kg (195+245). After the snatch the Armenian weightlifter was the 5th and in the clean and jerk he won a small silver medal.
Armenia’s representative, Rio 2016 Olympic silver medalist Gor Minasyan ended up 5th with a total of 422 kg (200+222). He succeeded the first attempt of the snatch (200 kg) and deserved a small bronze medal but failed to lift 205 kg in the next two attempts. During the second attempt Minasyan’s leg injury repeated which was also perceptible in the third attempt. In the clean and jerk Gor lifted 222 kg from the first attempt but then couldn’t lift 224 kg and refused from the third one because of the injury.
European champion title was conquered by Rio 2016 Olympic champion Lasha Talakhadze who lifted a total of 478 kg (218+260). The Georgian weightlifter set a record in the snatch, clean and jerk and combined exercise. This weight class competition was the only one during which the tribunes were packed. Georgia’s Prime Minister Mamuka Bakhtadze was watching the competition from the arena.
So, the Armenia team ended its performance at the European Championship with 5 medals in the total event. Olympic silver medalist, current world champion Simon Martirosyan (109 kg) and Hakob Mkrtchyan (89 kg) won European champion titles, Samvel Gasparyan (102 kg) became a silver medalist and David Hovhannisyan (89 kg) and Ruben Aleksanyan (+109 kg) deserved bronze medals. The Armenia team had left for Batumi with 14 weightlifters, 10 men and 4 women.