Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսան Նավասարդյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, ճկասուսերակիր տղաները հաջող հանդես չեն եկել, իսկ խոցասուսեր զենքաձեւում մեր մարզիկների մասնակցությունը գնահատեց բավարար.
«Ճկասուսերակիր տղաները՝ Արմեն Դալլաքյանը, Պարգեւ Ստեփանյանը, Հենրիկ Բալիկյանը չեն կարողացել հաղթահարել առաջին փուլը: Խոցասուսերում Էդուարդ Օվիկյանը զբաղեցրել է 43-րդ հորիզոնականը: Բարձր արդյունք չէ, բայց բավարար է: Նույն զենքաձեւում եղբայրներ Արման եւ Վահագն Գրիգորյանները 65-րդն ու 67-րդն էին: Վահագնը հաջող էր հանդես եկել պատանիների Եվրոպայի առաջնությունում»,- ասաց Ալեքսան Նավասարդյանը:
Մարզիչը հայտնեց, որ մինչեւ աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը, այս ամիս Էդուարդ Օվիկյանն Իտալիայում կմասնակցի միջազգային ուսումնամարզական հավաքի: Նավասարդյանի խոսքով՝ փորձում են հավաքին ներգրավել նաեւ Էմմա Պողոսովային, որը պատրաստվում է Երեւանում կայանալիք Եվրոպայի Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը:
Մարզիչը նշեց, որ երիտասարդների աշխարհի առաջնությանը կմասնակցեն Էդուարդ Օվիկյանը, Վահագն Գրիգորյանը, գուցե նաեւ Համլետ Մխոյանը:

Завершился молодежный чемпионат Европы по фехтованию
Главный тренер сборной Армении Алексан Навасардян в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что рапиристы выступили неудачно, а участие наших шпажистов оценил как удовлетворительное.
"Рапиристы Армен Даллакян, Паркев Степанян, Генрих Баликян не смогли преодолеть первый этап. У шпажистов Эдуард Овикян занял 43-е место. Результат невысокий, но удовлетворительный. В этой же дисциплине братья Арман и Ваагн Григоряны стали 65-ми и 67-ми. Ваагн успешно выступил на юношеском чемпионате Европы", - сказал Алексан Навасардян.
Наставник заявил, что до молодежного чемпионата мира Эдуард Овикян в марте примет участие в международном учебно-тренировочном сборе в Италии. По словам Навасардяна, федерация попробует включить также Эмму Петросян, которая готовится к предстоящему в Ереване чемпионату Европы до 23 лет.
Тренер отметил, что в молодежном чемпионате мира примут участие Эдуард Овикян, Ваагн Григорян, возможно, также Гамлет Мхоян.