ՀՀ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 9-ին Բեռլինում ներկա է գտնվել շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Նախագահ Սարգսյանն արարողությանը մասնակցել է պատվավոր հյուրի կարգավիճակով` որպես գնահատական այն ներդրման, որ Հայաստանն ունեցել է շախմատի զարգացման եւ հանրայնացման գործում:
Մրցաշարի բացման կապակցությամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով: Դիմելով մրցաշարի մասնակից շախմատիստներին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է.
«Այս մրցաշարն իր բնույթով յուրօրինակ է: Հավակնորդի կոչման համար պայքարում են լավագույններից լավագույնները: Այստեղ առաջին եւ երկրորդ տեղերի տարբերությունը հսկայական է, քանի որ հաղթողը կշարունակի պայքարը շախմատային թագի համար: Սակայն, մրցաշարում մասնակցությունն արդեն իսկ մեծ պատիվ է յուրաքանչյուր շախմատիստի համար եւ խոսում է շախմատային մեծ վարպետության մասին: Շատերի համար երազանք եւ կյանքի նպատակ է այս ութ ընտրյալների շարքում հայտնվելը: Ձեզնից յուրաքանչյուրն այս տեղը վաստակել է երկարատեւ եւ համառ պայքարի արդյունքում՝ հաղթահարելով դժվարին ընտրական փուլեր:
Վստահ եմ, որ այս առաջնությունը լինելու է լարված, բայց նաեւ հետաքրքիր, եւ մենք ականատես ենք լինելու բազմաթիվ գեղեցիկ եւ բովանդակալից պարտիաների:
Գտնվելով աշխարհահռչակ շախմատիստ, աշխարհի երկրորդ չեմպիոն Էմանուել Լասկերի հայրենիքում, որին շախմատային գահը պատկանել է 27 տարի անընդմեջ՝ ցանկանում եմ խոսքս ավարտել նրա խորհուրդով. «Եթե տեսնում եք լավ քայլ, փնտրեք ավելի լավը»:

Президент РА, глава Федерации шахмат Армении Серж Саргсян 9 марта в Берлине присутствовал на торжественной церемонии открытия турнира претендентов на звание чемпиона мира по шахматам. Президент Саргсян участвовал в церемонии в статусе почетного гостя, ставшего оценкой признания того вклада, который Армения имеет в деле развития и популяризации шахмат.
В связи с открытием турнира президент Серж Саргсян выступил с речью. Обращаясь к шахматистам-участникам, Серж Саргсян сказал:
"Это соревнование особенное по своему характеру. За звание претендента борются лучшие из лучших. Здесь огромная разница между первым и вторым местами, поскольку победитель продолжит бороться за шахматную корону. Однако участие в турнире уже является большой честью для каждого шахматиста и говорит о большом мастерстве. Для многих мечта и жизненная цель - оказаться в числе этих восьми избранных. Каждый из вас заслужил это место в результате длительной и упорной борьбы, преодолев трудные отборочные этапы. Уверен, что это соревнование будет напряженным, но также и интересным, и мы станем очевидцами многочисленных и содержательных партий.
Находясь на родине всемирно известного шахматиста, второго чемпиона мира Эммануэля Ласкера, которому 27 лет принадлежала шахматная корона, желаю завершить свое слово его советом: "Если видите хороший ход, ищите еще лучший".