Ուկրաինայի մայրաքաղաքում անցկացված ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարում Հայաստանի հունահռոմեական ըմբիշները նվաճեցին վեց մեդալ: 97 կգ քաշային կարգում Արթուր Ալեքսանյանը նվաճեց հաղթողի կոչումը, իսկ Արմեն Մելիքյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Կարապետ Չալյանը (77 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանը եւ Արթուր Շահինյանը (երկուսն էլ՝ 87 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի:
Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց Կիեւում անցկացված միջազգային մրցաշարում մեր ըմբիշների մասնակցության մասին.
«Շատ ուժեղ մրցաշար էր: Բազմաթիվ թիմեր եկել էին առաջին կազմով: Մենք լիարժեք մրցումային պատրաստվածությամբ Կիեւ չէինք մեկնել, քանի որ մեր առաջիկա գլխավոր նպատակը Եվրոպայի առաջնությանը ճիշտ պատրաստվելն է: Ընդհանուր առմամբ մեր տղաները լավ մասնակցեցին: Իհարկե, նկատվեցին նաեւ թերություններ, որոնց վրա պետք է աշխատել: Երիտասարդների էլ էինք ընդգրկել, որոնք ուրախացրին: Միեւնույն ժամանակ տեսա նրանց բաց կողմերը: Մնում է՝ նախապատրաստության հաջորդ փուլերը լավ անցկացնենք:
Սովորաբար, մենք ցանկացած մրցման մեկնում ենք հաղթելու նպատակով: Բայց քանի որ նոր քաշային կարգեր են եւ օրենքներ են փոխվել (առավոտյան՝ կշեռք, մեկ ժամ անց՝ մրցաշար եւ այլն), տղաները պետք է այդ փորձարկումներն անցնեն: Ամեն մի մարզիկ այս ամենն իր օրգանիզմի վրա պետք է զգա եւ հասկանա: Այս մոտեցումները նրանց համար դեռ անսովոր են: Մարզիկը որքան էլ փորձառու լինի, այս ճանապարհը պետք է անցնի: Սա էր Կիեւում մեր հիմնական նպատակը Եվրոպայից առաջ», - ասաց գլխավոր մարզիչը:

На прошедшем в столице Украины международном турнире по борьбе армянские борцы греко-римского стиля завоевали шесть медалей. В весовой категории 97 кг Артур Алексанян стал победителем, а Армен Меликян (60 кг), Славик Галстян (63 кг), Карапет Чалян (77 кг), Максим Манукян и Артур Шагинян (оба - 87 кг) удостоились бронзовых медалей.
Главный тренер национальной сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян в беседе с пресс-службой НОКА рассказал об участии наших борцов.
"Турнир был очень сильным. Многие команды приехали первым составом. Мы отправились в Киев не будучи полноценно готовыми, поскольку наша главная цель - хорошо подготовиться к чемпитнату Европы. В общем, наши ребята выступили хорошо. Конечно, были заметны также и недостатки, над которыми нужно работать. Включили в состав также молодежь, которая порадовала. В то же время я увидел их пробелы. Остается хорошо провести следующие подготовительные этапы.
Обычно мы на любое соревнование едем с целью победить. Но поскольку весовые категории новые и правила поменялись (утром - взвешивание, спустя час схватки и т.д.), ребята должны набраться опыта. Каждый спортсмен должен все все это понять и прочувствовать на своем организме. Эти новшества для них пока необычны. Насколько бы не был опытным спортсмен, он должен пройти этот путь. Это было нашей основной целью в Киеве перед чемпионатом Европы", - сказал главный тренер.