Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան մրցավարական սեմինար անցկացրեց, որը վարեց իսպանացի հայտնի մասնագետ Ֆերնանդո Գարսոնը։
ՖԻԲԱ-ի մրցավարների տեսուչը չորս օր տեսական ու գործնական գիտելիքներով կիսվեց հայ մրցավարների հետ։ Սեմինարի ընթացքում մասնագետը հետեւեց, թե ինչպես են մեր մրցավարները սպասարկում 12-13 տարեկանների Հայաստանի առաջնության խաղերը։ Այնուհետեւ նրանց հետ քննարկեց աշխատանքը.
«Յուրաքանչյուր երկիր ունի իր ուրույն խաղաոճը, մարզչական ու մրցավարական մոտեցումը։ Շատ եմ կարեւորում նման սեմինարների անցկացումը։ Պետք է գիտելիքներով կիսվել նոր սերնդի հետ։ Բազմաթիվ նրբությունների մասին խոսեցինք։ Պատանիների առաջնությունը լավ վարեցին, բայց ինչ վերաբերում է Ա լիգային՝ այս մասով նրանք շատ պետք է աշխատեն» ,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Ֆերնանդո Գարսոնը։
Սեմինարին մասնացեցին 15 մրցավարներ, որոնք սպասարկում են Ա լիգայի ու Հայաստանի պատանիների առաջնության հանդիպումները։

Федерация баскетбола Армении организовала судейский семинар, который провел известный испанский специалист Фернандо Гарсон.
Инспектор арбитров ФИБА в течение четырех дней делился с армянскими судьями теоретическими и практическими знаниями. В ходе семинара специалист проследил, как наши арбитры обслуживают игры чемпионата Армении в возрастной группе 12-13 лет. Затем обсудил с ними проделанную работу.
"Каждая страна имеет свой специфичный игровой стиль, тренерский и судейский подход. Считаю очень важным проведение подобных семинаров. Нужно делиться знаниями с новым поколением. Мы поговорили о многочисленных тонкостях. Ваши арбитры хорошо провели матчи юношеского чемпионата, что касается "А" лиги, здесь им еще нужно много работать", - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Фернандо Гарсон.
В семинаре приняли участие 15 арбитров, которые обслуживают встречи "А" лиги и юношеского чемпионата Армении.