Լրագրողներն ուժերը փորձեցին լեռնադահուկային սպորտում
Մինչ հայ դահուկորդները Փհենչհանում մասնակցում են 23–րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերին, լրագրողները գրավել են Ծաղկաձորի սահուղին: Սպիտակ մարզաձեւի մասին խոսել, լսել ու գրել են, բայց սահել ոչ բոլորին է հաջողվել: Այս դեպքում կարեւորը ոչ թե մասնակցությունն էր, այլ վնասվածքներ չստանալը:
Դահուկով մի քանի շրջան լեռներում՝ հոգնածությունն ու ծնկների ցավը տեղի տվեցին: Հիմա արդեն սեփական փորձով գիտենք, թե ինչ հսկայական աշխատանք են կատարում մեր դահուկորդները:
Հասմիկ Գրիգորյանն այն լրագրողներից մեկն է, որը Ծաղկաձորի ճոպանուղու և «Սպորտը բոլորի համար» ՀԿ-ի ծրագրի միջոցով առաջին անգամ սահեց դահուկով.
«Սկզբնական լարվածությունը հաղթահարելուց հետո ամեն ինչ ավելի հեշտ ու հետաքրքիր է դառնում: Չէի պատկերացնում, որ մեկ մետրից ավելի կարող եմ սահել դահուկով, այն էլ նման բարձունքից»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հասմիկ Գրիգորյանը:
Հայաստանում դեռեւս ձմեռային մարզաձեւերը զարգացնելու խնդիրներ կան: Նախորդ տարվա հոկտեմբերից ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ներդրումների շնորհիվ Ծաղկաձորի ճոպանուղում ամբողջովին փոխվել են շահագործման ժամկետը սպառած ճոպանները, ընդարձակվել եւ բարեկարգվել են դահուկուղիները, կառուցվել է նաեւ նոր գիշերային դահուկուղի:
ՀԱՕԿ նախագահի հանձնարարությամբ ընթացքի մեջ են Ծաղկաձորի գերժամանակակից օլիմպիական մարզահամալիրի նախագծման աշխատանքները: Գագիկ Ծառուկյանն ավելի քան 30 միլիարդ դրամի ներդրում է կատարել նոր մարզաբազա կառուցելու համար: Այն կծառայի գրեթե բոլոր մարզաձեւերին:
Բարեփոխումները կշարունակվեն նաև Ճոպանուղու տարածքում : Նախատեսվում է կառուցել 4700 մետր երկարությամբ նոր ճոպանուղի, որը կլինի ավելի արագ ու հարմարավետ: Տարածքում կտեղադրվեն նաև արհեստական ձյան կայաններ: Բացի այդ, Թեղենիսի լանջին կկառուցվի լողավազան, իսկ ամռանը այցելուները հնարավորություն կունենան զբաղվել լեռնային հեծանվասպորտով:

Пока армянские лыжники в Пхёнчхане участвуют в 23-х зимних Олимпийских играх, журналисты заняли горнолыжную трассу в Цахкадзоре. Про "белые" виды спорта говорили, слышали и писали, но прокатиться удавалось не всем. В этом случае главное не участие, а избежать травм.
Несколько кругов на лыжах в горах – дали знать усталость и боль в коленях. Сейчас уже на собственном опыте знаем, какую гигантскую работу проделывают наши лыжники.
Асмик Григорян одна из тех журналистов, которая впервые прокатилась на лыжах посредством Канатной дороги Цахкадзора и программы ОО "Спорт для всех":
"После преодоления начального напряжения все становится более легким и интересным. Я не представляла, что могу прокатиться на лыжах больше одного метра, тем более на такой высоте", - сказала в беседе с пресс-службой НОКА Асмик Григорян.
В Армении пока еще есть проблемы развития зимних видов спорта. С октября прошлого года благодаря вложениям президента НОКА Гагика Царукяна на канатной дороге Цахкадзора полностью обновились тросы с истекшим сроком эксплуатации, были расширены и благоустроены лыжные трассы, построена также новая ночная лыжная трасса.
По распоряжению президента НОКА в процессе находятся работы по проектированию суперсовременного спорткомплекса в Цахкадзоре. Гагик Царукян сделал свыше 30 млрд драмов в строительство новой спортивной базы, которая будет служить практически видам спорта.
Преобразования продолжатся также на территории Канатной дороги. Планируется построить новую канатную дорогу длиной 4700 метров, которая будет более быстрой и комфортной. На территории также будут размещены искусственные снежные станции. Кроме того, у подножия горы будет построен бассейн, а летом посетители получат возможность заниматься горным маунтибайком.