Նարինե Շահբազյան. Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիան 40 տարբեր միջոցառումներ կանցկացնի
Մրցաշրջան-2017-ը մարզիկների ելույթների եւ ազգային ֆեդերացիայի աշխատանքների տեսանկյունից հայկական աթլետիկայի համար հաջողված էր: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի աթլետիկայի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Նարինե Շահբազյանը:
«2017 թվականին Քենիայում կայացած պատանիների (մինչեւ 17 տարեկան) աշխարհի առաջնությունում հայկական աթլետիկայի պատմության մեջ առաջին անգամ մեր երկու մարզիկներն անցան եզրափակիչ: Գայանե Չիլոյանը եզրափակիչ մրցավազքում զբաղեցրեց ութերորդ տեղը, իսկ Յանա Աբրահամյանը 12-րդն էր հեռացատկում: Եվրոպայի թիմային առաջնության երրորդ խմբում Հայաստանի հավաքականը նվաճեց երկու ոսկե, երկու արծաթե եւ ինը բրոնզե մեդալ: Անցած տարի մենք անցկացրինք նախատեսված բոլոր միջոցառումները, այդ թվում Ռոբերտ Էմմիյանի գավաթի մրցաշարը, որը նվիրված էր նրա՝ Եվրոպայի ռեկորդի 30-ամյակին:
Նոր մրցաշրջանը, փաստացի մեզ համար սկսվել է դեկտեմբերի երկրորդ կեսից, երբ Հայաստանի հավաքականն ուսումնամարզական հավաք անցկացրեց Օլիմպավանում, որտեղ շատ լավ պայմաններ են ստեղծված: Ցավոք, մենք դեռ չունենք համապատասխան վազքուղիներ, այդ պատճառով շեշտը դրվեց ֆիզիկական պատրաստվածության վրա:
Հունվարի 21-ին եռացատկորդ Լեւոն Աղասյանը կմասնակցի Ղազախստանում կայանալիք միջազգային մրցաշարին: Անցած տարի այնտեղ նա հաղթող էր դարձել, հույս ունենք՝ այս տարի եւս այդպես կլինի: Հունվարի 20-ից 21-ը Երեւանում հանրապետության բաց մրցաշար կանցկացնենք, որի արդյունքներով կձեւավորվի թիմ՝ Ստամբուլում ուսումնամարզական հավաքին մասնակցելու համար (փետրվարի 6-ից 16-ը): Այնուհետեւ մեր առաջատար աթլետները Թուրքիայում կմասնակցեն Բալկանյան երկրների ձմեռային առաջնությանը եւ Թուրքիայի ֆեդերացիայի գավաթին: Կաշխատնենք վարկանիշ նվաճել մրցաշրջանի առաջին կարեւոր մեկնարկին՝ աշխարհի ձմեռային առաջնությանը մասնակցելու համար, որը կմեկնարկի Անգլիայի Բիրմինգհեմ քաղաքում մարտի 1-ին: Անհաջողության դեպքում մեկ մասնակցի «սպիտակ քարտ» կստանանք եւ ինքներս կընտրենք ուժեղագույն մարզիկին:
Ֆեդերացիայի օրացուցային պլանով նախատեսված է 40 միջոցառում անցկացնել, ինչպես հանրապետական, այնպես էլ միջազգային: Մայիսին տեղի կունենա Հայաստանի առաջնությունը, որտեղ կընտրենք այն աթլետներին, որոնք կմասնակցեն Եվրոպայի փոքր երկրների (հունիս, Լիխտենշտեյն) երկրորդ առաջնությանը: Լիխտենշտեյնից առաջ Հայաստանի ազգային հավաքականը Սոչիում ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի: Պատանիների հավաքականը հուլիսին Հունգարիայի Գյոռ քաղաքում հանդես կգա Եվրոպայի առաջնությունում: Նույն ամսին Ֆինլանդիայի Տամպերե քաղաքում կանցկացվի մինչեւ 20 տարեկանների աշխարհի առաջնությունը: Իսկ օգոստոսին Բեռլինում մեզ սպասվում է մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունը»,-ասաց Նարինե Շահբազյանը:

Сезон-2017 с точки зрения выступлений спортсменов и работы отечественной федерации сложился для армянской атлетики успешно. Об этом пресс-службе НОКА заявила генеральный секретарь Федерации атлетики Армении Нарине Шахбазян.
"На юношеском (до 17 лет) чемпионате мира 2017 года в Кении впервые в истории армянской атлетики двое наших спортсменов вышли в финал. Гаяне Чилоян заняла восьмое место в финальном забеге, а Яна Абрамян заняла 12-е место в прыжках в длину. На командном чемпионате Европы в третьей группе сборная Армении завоевала две золотые, две серебряные и девять бронзовых медалей. В прошлом году мы провели все запланированные мероприятия, в том числе турнир на Кубок Роберта Эммияна, который был посвящен 30-летию его европейского рекорда.
Нынешний сезон фактически начался для нас во второй половине декабря, когда сборная Армении провела учебно-тренировочный сбор в Олимпаване, где созданы очень хорошие условия. К сожалению, у нас пока нет соответствующих беговых дорожек, поэтому упор делался на физическую подготовку.
21 января прыгун тройным Левон Агасян примет участие в международном турнире в Казахстане. В прошлом году он стал там победителем, надеемся на успех и в этом году. 20-21 января мы проведем в Ереване открытый республиканский турнир, по результатам которого будет сформирована команда для участия в учебно-тренировочном сборе в Стамбуле (6-16 февраля). Затем нашим ведущим атлетам в Турции предстоит выступление на зимнем чемпионате Балканских стран и Кубке турецкой федерации. Попытаемся завоевать рейтинг для участия в первом важном старте сезона – зимнем чемпионате мира, который пройдет в английском городе Бирмингем с 1 марта. В случае неудачи мы получим одну "белую карту" участника и сами выберем сильнейшего спортсмена.
В календарном плане федерации запланировано проведение 40 мероприятий, как республиканского, так и международного уровня. В мае состоится чемпионат Армении, на котором будут определены атлеты для участия во втором чемпионате малых стран Европы (июнь, Лихтенштейн). Перед Лихтенштейном национальная команда Армении проведет учебно-тренировочный сбор в Сочи. Наша юношеская сборная в июле выступит на чемпионате Европы в венгерском Дьере. В этом же месяце в финском городе Тампере пройдет чемпионат мира до 20 лет. А в августе нас ожидает взрослый чемпионат Европы в Берлине", - рассказала Нарине Шахбазян.