«Վերջապես լսեցի այդքան սպասված լուրը՝ 2018 թվականի մայիսից որակազրկումը կասեցվում է: Եւ այսօր ասում եմ՝ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը վերադառնում է մեծ սպորտ»:
Նա միշտ եղել է կանանց հայկական ծանրամարտի առաջատարներից: Դոպինգ սկանդալը, որակազրկումը նրան հիասթափեցրին, բայց չկոտրեցին: Մարզվեց, հավատաց ու հույսով սպասեց: Հիմա արդեն պարզ է՝ սա նոր սկիզբ է: Հռիփսիմե Խուրշուդյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսեց հիասթափությունների, վերադարձի ու նոր նպատակների մասին.
«Վերադարձս շատ սպասված է: Քնում եւ արթնանում էի լավ լուր լսելու հույսով: Երբ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը զանգեց ու ասաց, որ կարող եմ նորից մրցումների մասնակցել՝ քիչ էր մնում ուշագնաց լինեի ուրախությունից:
Չեմ պատկերացնում կյանքս առանց ծանրամարտի: 19 տարի ես այս մարզաձեւով եմ ապրում: Սա փորձություն էր, որը պետք էր հաղթահարել: Ես մեծ կամքի ուժ ունեմ եւ նահանջող մարդկանցից չեմ: Հիասթափություններ ունեցել եմ, չեմ ցանկացել ոչ մեկի հետ խոսել, շփվել: Կարծես հիշողությունս կորցրած լինեի, ագրեսիվ էի բոլորի հանդեպ, նույնիսկ երեխայիս հետ չէի կարողանում հանգիստ շփվել: Թշնամուս չէի ցանկանա այդ հիասթափությունը, հոգեկան ապրումները: Բայց իմ մեջ ուժ եմ գտել եւ հաղթահարել բոլոր դժվարությունները: Եւ այսօր ասում եմ՝ Հռիփսիմե Խուրշուդյանը վերադառնում է մեծ սպորտ:
Ես շատ շնորհակալ եմ Գագիկ Ծառուկյանին: Եթե նա չլիներ՝ ես չէի վերադառնա: Նա է ինձ ոգեւորել, ուժ տվել: Պարոն Ծառուկյանը միշտ ինձ հարցնում էր՝ արդյո՞ք մարզվում եմ: Նա ասում էր, որ ամեն ինչ կանի իմ վերադարձի համար: Ասաց եւ արեց»,- նշեց Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:
Այս ընթացքում հայ ծանրորդը չի դադարեցրել մարզումները, պահպանել է ֆիզիկական վիճակը: Իսկ հիմա մարզվում է մեծ խանդավառությամբ: Երկար դադարից հետո նա առաջին անգամ մրցահարթակ կմտնի 2018 թ. աշխարհի առաջնությունում.
«Ցավոք սրտի Եվրոպայի առաջնությունը բաց կթողնեմ, ժամկետների մեջ մեկ ամիս չեմ հասցնում: Այսուհետ հանդես կգամ նոր քաշային կարգում ՝ 90 կգ: Այն կարծես ինձ համար լինի: Վերջապես նոր քաշում կմրցեմ ինձ հավասարների, ոչ թե ինձնից 30 կգ ծանր մարզիկների հետ: Սակայն, եթե 90 կգ քաշային կարգն օլիմպիական չհամարվի, ես անպայման կփոխեմ քաշս:
Առաջին հերթին ցանկանում եմ վերադարձնել մարդկանց վստահությունը: Չեմ ցանկանում, որ մարդիկ մտածեն, թե որակազրկվել եմ ու հեռացել սպորտից: Նպատակս, իհարկե, Եվրոպայի, աշխարհի առաջնությունների եւ օլիմպիական խաղերի մեդալներն են»,- ասաց Հռիփսիմե Խուրշուդյանը:

"Наконец я услышала столь долгожданную весть: с мая 2018 года дисквалификация приостанавливается. Сегодня я говорю: Рипсиме Хуршудян возвращается в большой спорт".
Она всегда была среди лидеров армянской женской тяжелой атлетики. Допинговый скандал и дисквалификация ее разочаровали, но не сломали. Тренировалась, верила и с надеждой ждала. Сейчас уже ясно – это новое начало. Рипсиме Хуршудян в беседе с пресс-службой НОКА рассказала о разочарованиях, возвращении и новых ожиданиях.
"Мое возвращение долгожданно. Засыпала и просыпалась с надеждой услышать хорошую новость. Когда президент НОКА Гагик Царукян позвонил и сказал, что могу снова участвовать в соревнованиях, я чуть от радости не лишилась сознания.
Не представляю свою жизнь без тяжелой атлетики. 19 лет я живу этим видом спорта. Это – испытание, которое было нужно преодолеть. Я имею большую силу воли и не из тех, кто отступает. Были разочарования, не хотела ни с кем разговаривать и общаться. Как будто потеряла память, была агрессивной ко всем, даже со своим ребенком не могла спокойно общаться. Врагу не пожелаю те разочарования и душевные переживания. Но я нашла в себе силы и преодолела все трудности. Сегодня я говорю: Рипсиме Хуршудян возвращается в большой спорт.
Я очень благодарна Гагику Царукяну. Если бы не он, я бы не возвратилась. Он воодушевил меня, дал сил. Господин Царукян всегда спрашивал меня, тренируюсь ли я? Он говорил, что все сделает для моего возвращения. Сказал и сделал", - отметила Рипсиме Хуршудян.
За это время армянская тяжелоатлетка не прекратила тренировки, сохранила физическую форму. А сейчас тренируется с большим энтузиазмом. После долгой паузы она впервые выйдет на помост на чемпионате мира 2018 года.
"К сожалению, я пропущу чемпионат Европы, не успеваю по срокам на один месяц. Затем выступлю в новой весовой категории 90 кг. Это как будто специально для меня. В новой весовой категории, наконец, буду соревноваться с равными мне, а не со спортсменками, которые на 30 кг тяжелее меня. Однако если весовая категория 90 кг не станет олимпийской, я обязательно поменяю вес.
В первую очередь хочу вернуть доверие людей. Не желаю, чтобы люди думали, что я дисквалифицирована и ушла из спорта. Моя цель, конечно, завоевать медали чемпионатов Европы, мира и Олимпийских игр", - сказала Рипсиме Хуршудян.