Արա Պողոսյան. Ա լիգայի հանդեպ հետաքրքրությունն աճում է
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպեցին Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը եւ «Ուրարտու» ակումբի եւ Հայաստանի հավաքականի խաղացող Էդգար Բաբայանը:
Տարին Հայաստանի համար բասկետբոլային էր: Տարբեր տարիքային վեց հավաքականներ մասնակցեցին պաշտոնական միջազգային մրցաշարերի՝ հասնելով նկատելի հաջողությունների: Անցկացվում են Ա լիգայի եւ Հայաստանի պատանեկան առաջնություններ, ինչի մասին մինչեւ վերջերս անգամ երազել չէինք կարող:
Ա լիգայի առաջնությունում (յոթ թիմ) ավարտվեց առաջին շրջանը: Չորս ակումբներ ներկայացնում են Երեւանը, երկուսը՝ մարզերը («Շիրակ», «Արթիկ»), մեկը՝ Արցախը: Չորս ուժեղագույն թիմերը կխաղան փլեյ-օֆֆում: Բացի ակնհայտ առաջատար «Ուրարտուից», փլեյ-օֆֆին հավակնում է եւս հինգ ակումբ: Առաջնության խաղերով հետաքրքրված են երկրպագուները, խաղերը հեռարձակվում են հեռուստատեսությամբ եւ համացանցով: Ա լիգայի շնորհիվ ազգային հավաքականի մի շարք խաղացողներ այսօր ստանում են կայուն խաղային պրակտիկա: Հովանավորներն աջակցություն են ցուցաբերում, մինչդեռ վերջերս հայկական բասկետբոլ լսելիս նրանցից շատերի դեմքին ժպիտ էր հայտնվում:
«Իհարկե ամեն ինչ այնքան էլ հարթ չէ, ինչքան կարող է թվալ առաջին հայացքից: Կան շատ օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ դժվարություններ, սակայն մենք տրամադրված ենք առաջ շարժվելու: Կան մրցավարության հետ կապված խնդիրներ, որի մակարդակն այնքան էլ բարձր չէ: Ցանկանում ենք եվրոպացի մասնագետների հրավիրել, որպեսզի սովորեցնեն տեղացի մրցավարներին: Հատկապես մարզերում մարզիչների պակաս է զգացվում: Չկա նյութական եւ տեխնիկական բազա: «Շիրակը» եւ «Արթիկը» տնային հադիպումները շատ վատ պայմաններում են անցկացնում: Գնդակը հատակից անդրադառնում է մի քանի մետր այն կողմ: Կողքից թվում է՝ բասկետբոլիստը գնդակի հետ վարվել չգիտի: Դա ակումբների մեղքը չէ, այլ նրանց ցավը: Նյութական աջակցություն է հարկավոր, հուսամ՝ Ա լիգան կգրավի նոր հովանավորների ուշադրությունը, որոնք կցանկանան օգնել հայկական բասկետբոլին:
Մարզադահլիճների խնդիրը ֆեդերացիային չի վերաբերում, առանց այն էլ օգնում ենք ակումբներին ինչքանով կարող ենք: Ենթակառուցվածքը քաղաքներին է պատկանում, եւ պատկան մարմինները կարող են իրենց ուշադրությունը հրավիրել խնդրին եւ օգնել վերանորոգման հարցերով: Լավ օրինակ է Արցախը: Ստեփանակերտում իրենց ուժերի եւ հնարավորությունների սահմաններում կարգի բերեցին բասկետբոլային հրապարակը: Հիմա այնտեղ մեծ մարզադահլիճ են կառուցում , որը 1-1.5 տարի անց կսկսի գործել: Կարծում եմ՝ Գյումրին եւ Արթիկը նույնպես արժանի են ունենալ թեկուզ համեստ պայմաններ: Այնտեղ գործող ներկայիս պայմաններում հնարավոր չէ խաղալ, բայց մենք այլ ելք չունենք»,-ասաց Արա Պողոսյանը:
ՀԲՖ փոխնախագահը հայտնեց նաեւ, որ կանոնավոր առաջնության ավարտից հետո նախատեսվում է անցկացնել Ա լիգայի բոլոր աստղերի հանդիպում՝ տեղացի ու արտասահմանցի խաղացողներից կազմված հավաքականների միջեւ:
Ա լիգայի առաջին շրջանի ավարտից հետո «Ուրարտուն» 12 միավորով միանձնյա գլխավորում է մրցաշարային աղյուսակը:

Сегодня с представителями СМИ встретились вице-президент Федерации баскетбола Армении Ара Погосян и игрок клуба "Урарту" и сборной Армении Эдгар Бабаян.
Нынешний год стал для Армении баскетбольным. Шесть сборных различных возрастов приняли участие в официальных международных соревнованиях, добившись ощутимых успехов. Проводятся чемпионат Армении "А" Лиги и юношеское первенство республики, о чем совсем недавно не приходилось даже мечтать.
В первенстве "А" Лиги (семь команд) завершился первый круг. Четыре клуба представляют Ереван, два - марзы ("Ширак", "Артик"), а также Арцах. Сильнейшие четыре клуба сыграют в плей-офф. Помимо явного лидера "Урарту" на выход в плей-офф претендуют еще пять клубов. К матчам чемпионата проявляют интерес болельщики, игры транслируются по TV и интернету. Благодаря "А" Лиге ряд игроков национальной сборной получают сегодня стабильную игровую практику. Спонсоры оказывают поддержку, хотя не так давно при словах армянский баскетбол у многих из них на лице возникала улыбка.
"Конечно, не все так гладко, как может показаться на первый взгляд. Есть много объективных и субъективных трудностей, однако мы настроены двигаться вперед. Есть проблемы с судейством, уровень которого невысок. Хотим пригласить европейских специалистов, чтобы они обучили местных арбитров. Дает знать дефицит тренерских кадров, особенно в марзах. Нет материально-технической базы. "Ширак" и "Артик" проводят домашние игры в очень плохих условиях. Мяч от пола отскакивает на несколько метров в сторону. Со стороны может показаться, что баскетболист не может обращаться с мячом. Это не вина клубов, это их боль. Нужна финансовая поддержка, надеюсь, что "А" Лига привлечет внимание новых спонсоров, которые захотят помочь армянскому баскетболу.
Проблемы спортзалов не касаются федерации, мы и так помогаем клубам, чем можем. Инфраструктура принадлежит городам, и местные органы власти могут обратить свое внимание на проблему и помочь с ремонтом. Хорошим примером является Арцах, где в Степанакерте в меру своих сил и возможностей привели в порядок баскетбольную площадку. Сейчас там строят большой спортзал, который через 1-1,5 года начнет действовать. Думаю, что Гюмри и Артик тоже достойны иметь хотя бы скромные условия. В нынешних условиях там нельзя играть, но у нас нет другого выхода", - сказал Ара Погосян.
Вице-президент ФБА также сообщил, что после завершения регулярного чемпионата планируется провести матч всех звезд "А" Лиги между сборными, составленных из местных и иностранных игроков.