Դավիթ Թորոսյան. 2017-ը լավ տարի էր հայկական բռնցքամարտի համար
Բռնցքամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը ՀԱՕԿ լրատավականի հետ զրույցում ամփոփեց մրցաշրջան 2017-ի արդյունքները.
- Կարծում եմ՝ շատերը կհամաձայնեն ինձ հետ, որ տարին շատ լավն էր հայկական բռնցքամարտի համար: Արդյունքները ցույց են տալիս, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում: Խոսքը միայն Եվրոպայի առաջնությունում Հովհաննես Բաչկովի հաղթանակի եւ աշխարհի առաջնությունում բրոնզ նվաճելու մասին չէ: Եվրոպայի մինչեւ 22 տարեկանների առաջնությունում Արթուր Հովհաննիսյանը եւ Նարեկ Մանասյանը դարձան բրոնզե մեդալակիրներ: Մեր բռնցքամարտիկները մրցանակային տեղեր զբաղեցրին տարբեր միջազգային մրցաշարերում, այդ թվում նոյեմբերի սկզբին Լեհաստանում կայացած ներկայացուցչական մրցաշարում՝ երեք ոսկե, մեկ արծաթե եւ մեկ բրոնզե մեդալ: Այս հաջողությունների հետեւում մեր ամբողջ թիմի մեծ աշխատանքն է:
Մարզչական ծրագրերս աշխատում են եւ արդյունքներ տալիս: Տղաները հաճույքով են մարզվում, որովհետեւ զգում են անհատական առաջընթացը: Անգամ այն մարզիկներին, որոնք ընդգրկված չեն հավաքականի կազմում, թույլատրել եմ հաճախել մարզումների: Դռները բաց են բոլորի առջեւ: Կարեւորը ցանկությունն է եւ աճելու ձգտումը:
Դուք եւ Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի ղեկավարությունը հաճախ եք մարզադպրոցներում մարզչական աշխատանքի հետ կապված խնդիրներ բարձրացնում: Դժգոհ եք, թե ինչպես են տեղի մասնագետները պատրաստում բռնցքամարտիկների: Հնարավո՞ր է մարզիչների աշխատանքի որակավորման քննությունը, որի մասին խոսում էր ՀԲՖ նախագահ Արթուր Գեւորգյանը, դրական ազդեցություն ունենա:
- Նրա հետ քննարկել ենք այդ հարցը: Կարծում եմ, ինչ-որ չափով՝ այո: Մեր մարզիչների մեջ արմատապես խորացել են հին կարծրատիպերը, որոնք խանգարում են ճիշտ աշխատել եւ արդյունքներ տալ: Նրանք կարծում են, թե ամեն ինչ գիտեն, մինչդեռ իրականում դա այդպես չէ: Այդ ճանապարհը հայկական բռնցքամարտը տանում է փակուղի: Մոդելը, որն ընդունել եմ որպես հիմք, աշխատում է եւ արդյունքներ տալիս: Նոր հեծանիվ չեմ հայտնաբերել: Պարզապես կիրառում եմ ժամանակակից մեթոդներ: Ափսոս, որ շատ մարզիչներ շարունակում են անցյալով ապրել, չհասկանալով, որ միջազգային բռնցքամարտը վաղուց առաջ է շարժվել: Լավ է, որ երիտասարդ մարզիչներն, ի տարբերություն ավագ գործընկերների, ցանկանում են սովորել եւ բացահայտել նորը: Կարծում եմ՝ ապագայում մենք որակյալ մասնագետներ կունենանք, որոնք ժամանակին համընթաց կքայլեն:
Տարեվերջին հավաքականներում մարզչական կադրերի փոփոխություններ կատարվեցին, իսկ Դուք մնացիք Ձեր պաշտոնում: Դա նշանակու՞մ է, որ ՀԲՖ նախագահը գոհ է Ձեր աշխատանքից եւ շարունակում է վստահել Ձեզ:
- Արթուր Գեւորգյանը լուրջ բռնցքամարտիկ է եղել՝ Օլիմպիական խաղերի մասնակից: Ոչ բոլոր ֆեդերացիաներում է ղեկը նման պրոֆեսիոնալի ձեռքում: Նա շատ ուշադիր է մարզչական գործընթացի նկատմամբ եւ հստակ գիտի խնդրի արմատը: Ժամանակակից բռնցքամարտի վերաբերյալ մենք ընդհանուր հայացքներ ունենք: Իմիջիայլոց, Լեհաստանում ունեցած վերջին առաջնությունում մեր ֆեդերացիայի նախագահն անձամբ էր գլխավորում թիմը՝ գտնվելով մարզչական անկյունում: Արդյունքը հայտնի է ձեզ: Շատ ուրախ եմ, որ նա այդքան խորն է ներգրավված մարզչական գործընթացում: Դա պատիվ է բերում նրան:
Ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի հավաքականի առաջատարների մուտքը պրոֆեսիոնալ ռինգ:
- Իհարկե դրական: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտը մեծ դեր է խաղում հայկական բռնցքամարտի զարգացման գործում: Տղաները, որոնք մտել են պրոֆեսիոնալ ռինգ, զգալիորեն առաջադիմել են: Օրինակ, նրանցից երկուսը Լեհաստանում ոսկե մեդալ նվաճեցին: Զուգահեռ կշարունակեն ներկայացնել մեր երկիրը սիրողական ռինգում: Գլխավոր նպատակը 2020 թվականի Տոկիոյի օլիմպիական խաղերն են: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտն այդ նպատակի համար լրացուցիչ հնարավորություն է տալիս: Հավաքականում բոլորը հավասար հնարավորություններ կստանան:
- 2018 թվականին աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններ չեն անցկացվի: Ինչո՞վ եք զբաղվելու:
- Սպասվում են Եվրոպայի մինչեւ 18 եւ 22 տարեկանների առաջնություններ: Ամեն դեպքում շարունակելու ենք մարզվել, հավաքներ անցկացնել, բարելավել հմտությունները, մասնակցել միջազգային մրցաշարերի: Մեծ աշխատանք է սպասվում: Հունվարի վերջին Ծաղկաձորում առաջին հավաքը կանցկացնենք ընդլայնված կազմով, որտեղ շեշտը կդրվի ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածության վրա: Փետրվար ամսից միջազգային օրացույցից մրցաշարեր կընտրենք: Օրակարգում մրցաշարեր են Բուլղարիայում, Լեհաստանում, Սերբիայում, Վրաստանում եւ այլն: Չենք մոռանա նաեւ պրոֆեսիոնալ ռինգի մենամարտերի մասին:
Հիմնական հավաքները կանցկացնենք Օլիմպավանում: Այնտեղ մեզ համար եւ ոչ միայն, ստեղծված են հեքիաթային պայմաններ: Շատ երկրներում եմ եղել, բայց մատների վրա կարելի է հաշվել վայրեր, որտեղ կան նման հրաշալի ենթակառուցվածքներ: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին՝  նման պայմաններ ստեղծելու համար: Մենք Օլիմպավանից կհեռանանք միայն մի դեպքում, եթե մեզ դուրս հանեն այնտեղից (խմբ.- ծիծաղում է): Եւս մեկ անգամ շնորհակալություն պարոն Ծառուկյանին հայկական սպորտի զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար:

Главный тренер национальной сборной Армении по боксу Давид Торосян в беседе с пресс-службой НОКА подвел итоги сезона.
- Думаю, что многие согласятся со мной в том, что этот год для армянского бокса получился очень хорошим. Результаты показывают, что мы движемся в правильном направлении. Речь идет не только о победе Оганесе Бачкова на чемпионате Европы и его бронзовой медали на первенстве мира. На чемпионате Европы до 22 лет Артур Оганесян и Нарек Манасян стали бронзовыми медалистами. Наши боксеры завоевали призовые места на различных международных соревнованиях, в том числе на прошедшем в начале ноября представительном турнире в Польше – три золота, одно серебро, одну бронзу. За этими успехами стоит большая работа всей нашей команды.
Мои тренерские программы работают и приносят результат. Ребята с удовольствием тренируются, потому что чувствуют свой личный прогресс. Я даже разрешил приходить боксерам, не входящим в сборную. Двери для всех открыты. Главное – желание и стремление расти.
- Вы и руководство Федерации бокса Армении часто озвучиваете проблемы, связанные с работой тренеров в спортшколах. Выражаете недовольство тем, как местные специалисты готовят боксеров. Может ли дать положительный эффект квалификационный экзамен для тренеров, о котором говорит президент ФБА Артур Геворгян?
- Мы обсуждали с ним этот вопрос. Думаю, в какой-то мере да. В наших тренерах сегодня глубоко сидят старые стереотипы, которые мешают им правильно работать и давать результат. Они считают, что уже все знают, хотя на самом деле это совсем не так. Такой путь ведет армянский бокс в тупик. Модель, которую я взял за основу работает и приносит результат. Я новый велосипед не создавал. Просто взял на вооружение современную методику. Жаль, что многие тренеры продолжают жить прошлым, не понимая, что мировой бокс давно ушел вперед. Хорошо, что молодые тренеры в отличие от взрослых коллег хотят учиться и постигать новое. Думаю, что в будущем у нас появятся качественные специалисты, идущие в ногу со временем.
- В конце года имела место тренерская ротация в сборных командах, однако вы остались на своем посту. Это означает, что президент ФБА доволен вашей работой и продолжает вам доверять?
- Артур Геворгян был серьезным боксером – участником Олимпийских игр. Не в каждой федерации у руля стоит такой профессионал. Он очень внимательно относится к тренерскому процессу и четко осознает корень проблем. У нас общие взгляды на современный бокс. Кстати, на последнем турнире в Польше наш президент лично возглавил команду, находясь в тренерском углу. Результат вы знаете. Я очень рад, что он так глубоко вникает в тренерский процесс. Это делает ему честь.
- Как вы оцениваете выход лидеров сборной Армении на профессиональный ринг?
- Конечно, положительно. Профессиональный бокс играет большую роль в развитии армянского бокса. Ребята, вышедшие на профессиональный ринг, значительно прибавили. Например, в Польше двое из них стали золотыми медалистами. Параллельно они и дальше будут представлять нашу страну на любительском ринге. Главная цель –Олимпийские игры 2020 года в Токио. Профессиональный бокс сейчас дает дополнительную возможность для этого. В сборной все получат равные шансы.
- В 2018 году чемпионаты мира и Европы проводиться не будут. Чем будете заниматься?
- Нас ждут чемпионаты Европы до 18 и 22 лет. Мы в любом случае будем тренироваться, проводить сборы, повышать мастерство, участвовать в международных соревнованиях. Работы предстоит много. Ближе к концу января проведем первый сбор в Цахкадзоре расширенным составом, где упор будет делать на общефизическую подготовку. Выберем соревнования в международном календаре, начиная с февраля. Решим, кто и куда поедет. На повестке дня турниры в Болгарии, Польше, Сербии, Грузии и т.д. Не будем забывать и о боях на профессиональном ринге.
Основные сборы будем проводить в Олимпаване. Там для нас и не только нас созданы сказочные условия. Я побывал во многих странах мира. Можно на пальцах пересчитать места, где есть такая прекрасная инфраструктура. Хочу поблагодарить президента НОКА Гагика Царукяна за созданные условия. Мы из Олимпавана уйдем только в одном случае – если нас оттуда выгонят (улыбается). Еще раз спасибо господину Царукяну за большой вклад в развитие армянского спорта.