Փաշիկ Ալավերդյան. Եթե մասնակցեինք մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը, առնվազն 10 մեդալ կնվաճեինք, որից երեքը հարյուր տոկոսով՝ ոսկե
16:24 - 13 Դեկ, 2017
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան մրցաշրջան 2017-ում ընդհանուր առմամբ ձեռք է բերել 80 մեդալ, որից 36-ը՝ ոսկե, 21-ը՝ արծաթե եւ 23-ը՝ բրոնզե:
ՀԾՖ գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփելով մրցաշրջան 2017-ը՝ ասաց.
«Մենք այս տարի չկարողացանք մասնակցել աշխարհի առաջնությանը: Եթե հանդես գայինք, կունենայինք առնվազն եւս 10 մեդալ, որից երեքը հարյուր տոկոսով՝ ոսկե: Նկատի ունեմ Սիմոն Մարտիրոսյանին: Անահայմում մինչեւ 105 կգ քաշային կարգում հաղթած ծանրորդը երկամարտում ցույց տվեց 404 կգ, մինչդեռ, Սիմոնը մոտ մեկուկես ամիս առաջ Ալբանիայում անցկացված Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում չեմպիոնի կոչումը նվաճել է 433 կգ արդյունքով: Այնպես որ, ոչ միայն մեծահասակների աշխարհի վերջին առաջնությունը, այլեւ 2017 թվականն ամբողջովին Մարտիրոսյանի համար լինելու էր  ռեկորդային տարի: Սիմոնն այս մրցաշրջանում չորս խոշոր մեկնարկ է ունեցել ու բոլորում էլ բարձրացել է պատվո պատվանդանի ամենավերին աստիճանին՝ Եվրոպայի մեծահասակների, աշխարհի երիտասարդների, Եվրոպայի երիտասարդների առաջնություններ եւ համաշխարհային ուսանողական խաղեր: Անահայմը Սիմոն Մարտիրոսյանի համար հինգերորդ չեմպիոնական մեկնարկն էր լինելու, որը յուրատեսակ ռեկորդ կդառնար հայկական ծանրամարտի պատմության մեջ», - ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Ազգային հավաքականի մարզիչը հատուկ ընդգծեց նաեւ, որ 2017 թվականի մեդալների առյուծի բաժինը նվաճել են երիտասարդներն ու պատանիները եւ այդտեղ իրենց լուրջ չափաբաժինն ունեն նաեւ աղջիկները.
«Իմ գլխավորած տղամարդկանց ազգային հավաքականում բոլորը, բացի Ռուբեն Ալեքսանյանից, 20-23 տարեկան են: Դա ուրախալի է, որովհետեւ նրանք են մեր վաղվա օրը, հաջորդ օլիմպիական խաղերի մասնակիցները:
Ցավն այն է, որ այս տարի մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը մասնակցել չթույլատրելը մեզ մեկ տարով հետ է գցում: Հաջորդ աշխարհի առաջնությունը, որն արդեն վարկանիշային է, կայանալու է եկող աշնանը: Իսկ մեկ տարվա դադարից հետո մասնակցել աշխարհի առաջնությանը եւ այնպիսի արդյունք ցույց տալ, որը կգոհացնի մեզ եւ մարզիկին, շատ դժվար է: Ծանրորդը պետք է տարեկան առնվազն երկու-երեք մրցման մասնակցի, իր մարզավիճակի գագաթին գտնվելու համար: Եկող տարվա Եվրոպայի առաջնությունն անցկացվելու է մարտի վերջից ապրիլի սկիզբ: Մեր նկատմամբ կիրառված վեցամսյա պատժամիջոցի ժամկետն ավարտվելու է ապրիլի 19-ին: Դա նշանակում է, որ մենք չենք հասցնի մասնակցել ու բավականին մեդալներ կարող ենք կորցնել: Սակայն ՀԱՕԿ-ի հետ աշխատում ենք անել հնարավոր ամեն բան, որպեսզի այդ 10-15 օրը մեզ չխանգարի: Հուսով եմ, որ կստացվի», - ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:

Пашик Алавердян: В случае участия в чемпионате мира мы бы завоевали минимум 10 медалей, три из которых - стопроцентно золотые
16:50 - 13 Дек, 2017
Федерация тяжелой атлетики Армении в сезоне-2017 в общей сложности принесла 80 медалей, из которых 36 - золотые, 21 - серебряные, 23 - бронзовые.
Генеральный секретарь Пашик Алавердян в беседе с пресс-службой НОКА, подводя итоги сезона, сказал:
"Мы в этом году не смогли участвовать в чемпионате мира. Если бы выступили, завоевали бы минимум 10 медалей, три из которых - стопроцентно золотые. Я имею в виду Симона Мартиросяна. В Анахайме победивший в весовой категории 105 кг тяжелоатлет показал результат 404 кг в двоеборье, в то время как Симон на состоявшемся примерно 1,5 месяца назад в Албании молодежном чемпионате Европы завоевал чемпионское звание с результатом 433 кг. Так что, не только последний взрослый чемпионат мира, но и весь 2017 год для Симона полностью стал бы рекордным. Симон в этом сезоне имел четыре крупных старта и во всех поднимался на самую высокую ступень пьедестала почета: взрослый чемпионат Европы, молодежные первенства мира и Европы, Всемирные студенческие игры. Анахайм был бы для Симона Мартиросяна пятым чемпионским стартом, что стало бы своеобразным рекордом в истории армянской тяжелой атлетики", - сказал Пашик Алавердян.
Тренер национальной сборной также специально подчеркнул, что львиную долю медалей 2017 года завоевали юноши и юниоры, свой серьезный вклад в это внесли также девушки.
"В возглавляемой мною национальной сборной всем, за исключением Рубена Алексаняна, 20-23 года. Это радует, поскольку они наш завтрашний день, участники следующих Олимпийских игр.
Обидно, что запрет на наше участие во взрослом чемпионате мира этого года отбрасывает нас на год назад. Следующий чемпионат мира, который станет уже рейтинговым, состоится будущей осенью. А после годового перерыва участвовать в мировом первенстве и показать высокий результат, который удовлетворит нас и спортсмена, очень трудно. Тяжелоатлет должен участвовать минимум в двух-трех соревнованиях в году, чтобы находиться на пике своей спортивной формы. Чемпионат Европы следующего года состоится в конце марта - начале апреля. Срок примененных к нам санкций завершится 19 апреля. Это означает, что мы не успеем участвовать и можем потерять довольно много медалей. Однако мы вместе с НОКА стараемся сделать все возможное, чтобы эти 10-15 дней нам не помешали. Надеюсь, что получится", - сказал Пашик Алавердян.