2017 թվականը հաջող էր հայկական շախմատի համար
Այսօր լրագրողների հետ զրույցում Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրիասյանն ամփոփեց ընթացիկ տարվա արդյունքները.
«2017 թվականը հաջող տարի էր հայկական շախմատի համար: Հայաստանում ինը միջազգային մրցաշար անցկացվեց, այդ թվում պատանեկան, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է: Դրանց շարքում կարելի է նշել «Երեւան օփենը», «Ծաղկաձոր օփենը», Կարեն Ասրյանի հուշամրցաշարը, Եվրոպայի պատանեկան Գրան Պրիի փուլը: Անդրանիկ Մարգարյանի հուշամրցաշարին (2 մրցաշար) ընդհանուր առմամբ մասնակցեց 760 շախմատիստ: Իսկ «Սեւանա լիճը» ՖԻԴԵ-ի 16-րդ կարգի մրցաշար էր:
Այս տարի մեր շախմատիստները պատվով դրսեւորեցին իրենց միջազգային ասպարեզում: Նախ եւ առաջ, հարկ է նշել Հայաստանի հավաքականի առաջատար Լեւոն Արոնյանի փալյուն ելույթը: Նա շատերի կարծիքով տարվա լավագույն շախմատիստն է: Լեւոնի ձեռքբերումների ցանկն ավելացավ «GRENKE Chess Classic»-ում (Գերմանիա), «Norway Chess»-ում (Նովեգիա), ինչպես նաեւ Թբիլիսիում կայացած Աշխարհի գավաթի խաղարկությունում ունեցած հաղթանակներով: Նորվեգիայում կայացած մրցաշարը, որին մասնակցում էին միջին վարկանիշային 2797 միավոր ունեցող տասը ուժեղագույն գրոսմայստերներ, կարելի է առանց չափազանցության շախմատի պատմության ուժեղագույն մրցաշարը համարել: Իսկ Վրաստանի մայրաքաղաքում հաղթանակը Լեւոն Արոնյանին հնարավորություն տվեց մասնակցելու հաջորդ տարի Բեռլինում կայանալիք հավակնորդների մրցաշարին: Լեւոն Արոնյանը միակ շախմատիստն է, որն Աշխարհի գավաթի կրկնակի հաղթող է: Արոնյանի ձեռքբերումներից պետք է նշել նաեւ Սենթ Լուիսում (ԱՄՆ) անցկացված արագ եւ կայծակնային շախմատի մրցաշարում գրանցած հաղթանակը, ինչպես նաեւ այն, որ ՖԻԴԵ-ի Գրան Պրիի վերջին՝ չորրորդ փուլում կիսեց 1-2-րդ տեղերը (երկրորդ տեղ լրացուցիչ ցուցանիշներով):
Ուրախացրին նաեւ պատանիները: Սոնա Ասատրյանը դարձավ Եվրոպայի մինչեւ18 տարեկանների չեմպիոն, իսկ Մանուել Պետրոսյանը, կիսելով 1-3-րդ տեղերը, նվաճեց մինչեւ 20 տարեկանների աշխարհի փոխչեմպիոնի կոչումը: 17-ամյա Հայկ Մարտիրոսյանը ընդգրկված էր աշխարհի պատանեկան խորհրդանշական հավաքականում, որը հանդիպում անցկացրեց ԱՄՆ-ի պատանիների հավաքականի հետ: Հայաստանցի շախմատիստը, հանդես գալով առաջին խաղատախտակի առջեւ,առավելության հասավ ԱՄՆ-ն ներկայացնող առաջատար պատանի շախմատիստներ՝ Ջեֆրի Սյունի եւ Սամվել Սեւյանի նկատմամբ եւ մեծ ներդրում ունեցավ թիմի հաղթանակի գործում: Արամ Հակոբյանը եւ Շանթ Սարգսյանը հաջող հանդես եկան այս տարի Ջերմուկում կայացած պատանեկան Գրան Պրիի փուլում, զբաղեցնելով երկրորդ եւ երրորդ տեղերը: Արամ Հակոբյանը բրոնզե մեդալակիր դարձավ նաեւ «Աշխարհի պատանի աստղեր» մրցաշարում: Հայաստանի պատանեկան առաջնություններում, ընդհանուր առմամբ, հանդես եկավ 451 շախմատիստ:
Մեծահասակ շախմատիստների հաջողություններից կարելի է նշել վերջերս Լոնդոնում ավարտված Chess Classic FIDE OPEN մրցաշարը, որտեղ Գաբրիել Սարգսյանը, լրացուցիչ ցուցանիշներով գերազանցեց իր հայրենակից Հրանտ Մելքումյանին: Չէին զիջում նաեւ մեր վետերանները: Կարեն Մովսիսյանը նվաճեց Եվրոպայի առաջնության չեմպիոնի կոչումը, իսկ Հայաստանի հավաքականն աշխարհի թիմային առաջնությունում արծաթ նվաճեց:
Շախմատային տարին դեռ շարունակվում է: Այս օրերին Հնդկաստանում ընթանում է շախմատի պատանեկան (մինչեւ 16 տարեկան) Օլմպիադան, որտեղ Հայաստանը ներկայացնող շախմատիստները պայքարում են մրցանակային տեղերի համար: Դեկտեմբերի 14-ից 17-ը գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը Կատովիցեում (Լեհաստան)  հանդես կգա արագ եւ կայծակնային շախմատի Եվրոպայի առաջնությունում: Հենց Զավենն է հանդիսանում կայծակնային շախմատի մրցաշարի առաջին համարը: Մրցաշրջան-2017-ը շախմատիստների համար կավարտվի Սաուդյան Արաբիայում, որտեղ դեկտեմբերի 25-ից 30-ը, Հայաստանի բոլոր առաջատար շախմատիստների մասնակցությամբ կանցկացվի կայծակնային շախմատի տղամարդկանց եւ կանանց աշխարհի առաջնությունը՝ $ 2 մլն ռեկորդային մրցանակային ֆոնդով:
Մոռացված չէ նաեւ մասսայական շախմատը: Հերթական անգամ անցկացվեց շախմատի դպրոցականների Օլիմպիադա, որի առաջին եւ երկրորդ փուլերին մասնակցեց երկրի հանրակրթական դպրոցների մոտ 2000 աշակերտ: Երրորդ փուլը կկայանա 2018 թվականի մարտին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսին: Լավագույն թիմը կմասնակցի Սոչիում անցկացվելիք «Սպիտակ նավակ» դպրոցականների մրցաշարին: Այս տարի Հայաստանը ներկայացնող Չեխովի անվան Երեւանի թիվ 55 դպրոցը նվաճեց արծաթե մեդալ:
Եւս մեկ փաստ այն մասին, որ հանրապետությունում շախմատային լավ սերունդ է մեծանում. այս տարի միանգամից չորս շախմատիստ (Վահե Բաղդասարյան, Մանուել Պետրոսյան, Հայկ Մարտիրոսյան եւ Արման Միքայելյան) դարձավ գրոսմայստեր, եւս վեցը՝ միջազգային վարպետ: Սա Հայաստանի շախմատի պատմության ամենաբարձր ցուցանիշն է:
Կազմակերպվեցին նաեւ ՖԻԴԵ-ի մարզչական եւ միջազգային սեմինարներ: ՖԻԴԵ-ի առաջատար մարզիչներից Աշոտ Վարդապետյանն անձամբ մրցավարական սեմինարներ անցկացրեց: Հայաստանի ներկայացուցիչները նշանակված էին աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններում աշխատելու համար: Աշոտ Նադանյանն արժանացել է ՖԻԴԵ-ի ավագ մարզչի կոչմանը:
2018 թվականը եւս խոստանում է հագեցած լինել: Հայաստանում կրկին միջազգային մրցաշարեր կանցկացվեն:
Առջեւում շախմատի Համաշխարհային օլիմպիադան է եւ կանանց ու տղամարդկանց Եվրոպայի թիմային առաջնությունները: Սակայն, գլխավոր միջոցառումը Բեռլինում կայանալիք հավակնորդների մրցաշարն է (մարտի 10-28): Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան հնարավոր ամեն բան կանի, որպեսզի հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանը հաջող հանդես գա Գերմանիայի մայրաքաղաքում եւ աշխարհի չեմպիոն Մագնուս Կարլսենի հետ շախմատային թագի համար մենամարտի երկար սպասված իրավունք նվաճի»:

Сегодня на встрече с журналистами генеральный секретарь Федерации шахмат Армении Микаел Андриасян подвел итоги уходящего года.
" 2017 год для армянских шахмат получился успешным. В Армении было проведено девять международных соревнований, в том числе юношеских, что является беспрецедентным показателем. Среди них стоит отметить "Ереван Опен", "Цахкадзор Опен", мемориал Карена Асряна, этап юношеского Гран-при Европы. В мемориале Андраника Маркаряна (два турнира) в общей сложности приняли участие 760 шахматистов. А турнир "Озеро Севан" имел 16-ю категорию ФИДЕ.
В этом году наши шахматисты достойно проявили себя на международной арене. Прежде всего, стоит отметить блестящее выступление лидера сборной Армении Левона Ароняна, который, по мнению многих, стал лучшим шахматистом года. Список его достижений пополнился блестящими победами на супертурнирах "GRENKE Chess Classic" (Германия), "Norway Chess" (Норвегия), а также розыгрыше Кубка мира в Тбилиси. Норвежский турнир с участием 10 сильнейших гроссмейстеров со средним рейтингом 2797 пунктов можно без преувеличения назвать сильнейшим в истории шахмат. А победа в столице Грузии дала Левона Ароняну возможность участвовать в турнире претендентов следующего года в Берлине. Левон – единственный шахматист, дважды побеждавший на Кубке мира. В списке достижений Ароняна также нужно упомянуть победу на турнире по быстрым и молниеносным шахматам в Сент-Луисе (США) и дележ 1-2 мест на заключительном четвертом этапе Гран-при ФИДЕ (второе по дополнительным показателям).
Порадовали также представители юного поколения. Сона Асатрян стала чемпионкой Европы до 18 лет, а Мануел Петросян завоевал звание вице-чемпиона мира до 20 лет, разделив 1-3 места. 17-летний Айк Мартиросян был включен в состав символической юношеской сборной мира, которая провела матч с юношеской сборной США. Армянский шахматист выступил на первой доске и внес серьезный вклад в победу своей команды, взяв верх над ведущими юными шахматистами США – Джеффри Сюном и Самвелом Севяном. Арам Акопян и Шант Саргсян успешно выступили в этом году на этапе юношеского Гран-при в Джермуке, заняв второе и третье места. Арам Акопян также стал бронзовым призером турнира "Юные звезды мира". В юношеских чемпионатах Армении в общей сложности выступили 451 шахматист.
Из достижений взрослых шахматистов стоит отметить завершившийся на днях в Лондоне турнир Chess Classic FIDE OPEN, где Габриел Саргсян по дополнительным показателям опередил своего товарища по национальной команде Гранта Мелкумяна. Не отстали и наши ветераны. Карен Мовсисян, завоевал титул чемпиона Европы, а сборная Армении стала серебряным призером командного чемпионата мира.
Шахматный год еще продолжается. В эти дни в Индии проходит юношеская шахматная Олимпиада до 16 лет, где армянские шахматисты поборются за призовые места. С 14 по 17 декабря гроссмейстер Завен Андриасян выступит на чемпионате Европы по быстрым и молниеносным шахматам в Катовице (Польша). Именно Завен является первым номером турнира по молниеносным шахматам. Сезон-2017 для шахматистов завершится в Саудовской Аравии, где с 25 по 30 декабря пройдут мужской и женский чемпионаты мира по быстрым и молниеносным шахматам с рекордным призовым фондом $2 млн с участием всех ведущих шахматистов Армении.
Не забыты и массовые шахматы. В очередной раз была проведена шахматная Олимпиада школьников, в первой и во второй этапах которой приняли участие около 2000 учащихся общеобразовательных школ страны. Третий этап состоится в марте 2018 года, а финал состоится в мае. Лучшая команда вновь примет участие в международном турнире школьников "Белая Ладья" в Сочи. В этом году представлявшая Армению команда ереванской школы №55 имени Чехова стала серебряным призером.
Еще один факт, свидетельствующий о том, что в республике подрастает хорошая шахматная смена: в этом году сразу 4 шахматиста (Ваге Багдасарян, Мануел Петросян, Айк Мартиросян и Арман Микаелян) стали гроссмейстерами, еще шесть – международными мастерами. Это самый высокий показатель в истории шахмат Армении.
Были также организованы тренерские и международные семинары ФИДЕ. Один из ведущих арбитров ФИДЕ Ашот Вардапетян лично провел судейские семинары. Представители Армении были назначены для работы на чемпионатах мира и Европы. Ашот Наданян удостоен звания старший тренер ФИДЕ.
2018 год тоже обещает быть насыщенным. В Армении вновь будут проведены международные турниры. Впереди Всемирная шахматная Олимпиада и командные чемпионаты Европы среди мужчин и женщин. Однако главным событием, конечно, станет турнир претендентов в Берлине (10-28 марта). Федерация шахмат Армении сделает все возможное, чтобы лидер армянских шахмат Левон Аронян успешно выступил в столице Германии и завоевал долгожданное право участия в поединке за шахматную корону с чемпионом мира Магнусом Карлсеном.