Հայ սուսերամարտիկներն օրեր առաջ Բելառուսում մասնակցեցին Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը: Էդուարդ Օվիկյանը (խոցասուսեր) չէր կարողացել հաղթահարել որակավորման փուլը, իսկ Էմմա Պողոսովան (խոցասուսեր) եւ Մայքլ Հովհաննիսյանը (ճկասուսեր) պարտվել էին լավագույն 32-ի համար պայքարում:
Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ առաջնությունը շատ ուժեղ էր եւ բոլոր թիմերը ներկայացել էին մարտական կազմերով.
«Մեր մարզիկները շատ ուժեղ խմբերում էին հայտնվել: Մինչեւ Եվրոպայի առաջնությունը մյուս սուսերամարտիկները մասնակցել էին այդ տարիքային խմբի Եվրոպայի գավաթի խաղարկության փուլերին, որտեղ միավորներ էին ձեռք բերել: Իսկ մերոնք` ոչ: Այդ պատճառով վիճակահանությունը նրանց ուժեղների դեմ էր դուրս բերել: Ամեն դեպքում մեր սուսերամարտիկների ելույթներից գոհ չեմ: Ավելին էի ակնկալում:
Երիտասարդների աշխարհի առաջնությունից հետո մենք չէինք հասցրել որեւէ մրցաշարի մասնակցել կամ հավաք անցկացնել: Տեղում մարզումներից հետո միանգամից գնացինք Եվրոպայի առաջնություն: Դա էլ իր ազդեցությունն ունեցավ»,-ասաց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը:
Արտաշես Մադոյանը հայտնեց, որ այսօր` Եվրոպայի առաջնության վերջին օրը, ընդունող երկիրը դրոշը կփոխանցի Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Գրիգորյանին: 2018 թ. այդ տարիքային խմբի աշխարհամասի առաջնությունն անցկացվելու է Հայաստանում:

Арташес Мадоян: "Наши фехтовальщики оказались в довольно сильных группах"
Армянские фехтовальщики на днях в Беларуси приняли участие в чемпионате Европы до 23 лет. Эдуард Овикян (шпага) не смог преодолеть квалификационный этап, а Эмма Погосова (шпага) и Майкл Оганесян (рапира) проиграли в 1/32 финала.
Генеральный секретарь Федерации фехтования Армении Арташес Мадоян в беседе с пресс-службой НОК РА отметил, что первенство было очень сильным, и все команды выступили боевыми составами:
"Наши спортсмены оказались в очень сильных группах. До чемпионата Европы другие фехтовальщики участвовали в этапах розыгрыша Кубка Европы этой возрастной категории, где набрали рейтинговые очки. А наши – нет. По этой причине жеребьевка вывела их на сильных соперников. В любом случае я недоволен выступлениями наших фехтовальщиков. Ожидал большего.
После юниорского чемпионата мира мы не успели принять участие в каком-либо соревновании или провести сбор. После местных тренировок сразу отправились на чемпионат Европы. Это тоже сыграло значение", - сказал генеральный секретарь федерации.
Арташес Мадоян заявил, что сегодня, в заключительный день соревнований, принимающая страна передаст флаг президенту ФФА Армену Григоряну. В 2018 году первенство континента в этой возрастной группе пройдет в Армении.