Սպորտային մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը դեկտեմբերի 1-ից 2-ը Խորվաթիայում մասնակցել է մարմնամարզության Եվրոպայի ֆեդերացիայի (UEG) 27-րդ համաժողովին, որտեղ կայացել են ընտրություններ:
UEG-ի նախագահ ընտրվել է ադրբեջանցի Ֆարիդ Գայիբովը, որը ստացել է 28 ձայն: Քվեարկությանը մասնակցել են եվրոպական 50 երկրների ֆեդերացիաների ներկայացուցիչներ: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հակոբ Սերոբյանը պատմել է համաժողովի մանրամասների մասին.
«Գերտերությունները կողմ չէին ադրբեջանցի թեկնածուին, ինչպես եւ մենք: Ես քվեարկել եմ նախագահի մյուս թեկնածուի՝ սլովենացի Էդվարդ Կոլարի օգտին, որը սպորտային մարմնամարզության մասնագետ է, օլիմպիական խաղերի չեմպիոնի մարզիչ եւ շատ ավելի լավ կարող է ղեկավարել կառույցը: Ցավոք, նա ստացավ 20 ձայն:
Գայիբովը նույնիսկ ցածրակարգ մարմնամարզիկ չի եղել: Նրա ելույթը միայն փողերի մասին էր:
Ընտրվեցին նաեւ փոխնախագահներ, գործադիր մարմնի անդամներ: Նրանց մեծամասնությունը կողմ չէ Գայիբովին: Ադրբեջանցուն դեմ էր նաեւ Ռուսաստանը: Ռուսները շատ բարձրակարգ մասնագետներ ունեն, որոնք հասկանում են՝ ում եւ ինչու է պետք ընտրել:
Առաջին հերթին մեզ համար վատն այն է, որ Բաքվում անցկացվելու են կարեւոր մրցումներ: Ադրբեջանում լինելու է 2018 թ. Բուենոս Այրեսի պատանեկան օլիմպիական խաղերի որակավորման միակ մրցաշարը: Գործադիր մարմնի ներկայացուցիչներին հերթով ասել եմ, որ մենք հավանաբար չենք կարողանա Բաքու գնալ եւ սպիտակ քարտի կարիք ունենք: Նրանք սկզբից քմծիծաղ տվեցին, ասելով՝ մի՞թե դուք ուղեգիր նվաճելու խնդիր ունեք: Հետո հասկացան, որ խնդիրը ոչ թե վարկանիշն է, այլ Ադրբեջանը: Նրանք շատ մտահոգվեցին այդ հարցով:
Բոլորը գիտեն, որ հայ մարմնամարզիկներն ուժեղ են եւ կարող են ուղեգիր ձեռք բերել: Ես նրանց ասել եմ՝ Գլազգոյում կայանալիք Եվրոպայի պատանեկան առաջնությանը կտեսնեն մեր տղայի արդյունքը:
Սպիտակ քարտի համար մենք վերջնական կխորհրդակցենք եվրոպական ֆեդերացիայի գործադիր մարմնի ներկայացուցիչների հետ՝ ինչպես եւ ում դիմել: Հետո ՀԱՕԿ-ի ու Սպորտի եւ երիտասարդության նախարարության հետ կորոշենք՝ ինչ անել:
Մեր մյուս խնդիրը 2020 թվականի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունն է, որը նույնպես անցկացվելու է Բաքվում: Մենք ունենք 2002 թ. ծնված տղաներ, որոնք այդ ժամանակ կլինեն 18 տարեկան՝ զինակոչային տարիքի: Այդ առաջնությունում ցույց տված արդյունքներից մեծապես կարող է կախված լինել նրանց մարզական կարիերայի շարունակությունը:
Այլ երկրում անցկացվող մրցաշարերում եվրոպական ֆեդերացիայի նորընտիր նախագահը կարծում եմ չի կարողանա միջամտել: Դրա համար մեր մարզիկները պետք է մի աստիճան բարձր լինեն մյուսներից»,-ասաց Հակոբ Սերոբյանը:

Акоп Серопян об азербайджанском президенте Европейской федерации гимнастики и предстоящих в Баку соревнованиях
17:00 - 05 Дек, 2017
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике 1-2 декабря в Хорватии участвовал в 27-м конгрессе Европейской федерации гимнастики (UEG), на котором состоялись выборы.
Президентом UEG избран азербайджанец Фарид Гаибов, получивший 28 голосов. В голосовании участвовали представители европейских федераций 50 стран. В беседе с пресс-службой НОКА Акоп Серопян рассказал о подробностях конгресса.
"Супердержавы были против кандидатуры азербайджанца, как и мы. Я голосовал за другую президентскую кандидатуру - в пользу словенца Эдварда Колара. Он является специалистом спортивной гимнастики, тренером олимпийского чемпиона и может намного лучше руководить организацией. К сожалению, он получил 20 голосов.
Гаибов не был даже гимнастом низкой квалификации. Его выступление было лишь о деньгах.
Были избраны также вице-президенты и члены исполнительного комитета. Большинство из них были не за Гаибова. Россия также была против азербайджанца. У русских есть высококлассные специалисты, которые хорошо понимают, кого и почему нужно выбирать.
В первую очередь, для нас плохо то, что в Баку пройдут важные соревнования. В Азербайджане состоится единственный рейтинговый турнир юношеских Олимпийских игр 2018 года в Буэнос-Айресе. Я по отдельности сказал членам исполкома, что мы вероятно не сможем поехать в Баку и нуждаемся в "белой карте". Они вначале усмехались, говоря, неужели завоевание олимпийской путевки для вас проблема? Потом поняли, что проблема не в рейтинге, а в Азербайджане. Они очень обеспокоены этим вопросом.
Все знают, что армянские гимнасты сильны и могут завоевать путевку. Я сказал, что на предстоящем юношеском чемпионате Европы в Глазго они увидят результат нашего спортсмена.
По поводу "белой карты" мы окончательно проконсультируемся с представителями исполкома европейской федерации, к кому я и обратился. Затем вместе с НОКА и Министерством спорта и по делам молодежи решим, что делать.
Другая наша проблема - молодежный чемпионат Европы 2020 года, который тоже состоится в Баку. У нас есть ребята 2002 года рождения, которым в то время будет 18 лет - призывной возраст. От результатов, показанных на этом первенстве, в огромной степени будет зависеть продолжение их спортивной карьеры.
Думаю, на соревнованиях, проводимых в других странах, новоизбранный президент не сможет вмешаться. Поэтому наши спортсмены должны быть на одну ступень выше других", - сказал Акоп Серопян.