Արթուր Գեւորգյան. AIBA-ի նոր նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա 2018 թ. հոկտեմբերին
Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի (AIBA) նախագահ Չինգ-Կուո Վուն, որը ղեկավարում էր այս կազմակերպությունը 2006 թվականից, նոյեմբերի 20-ին կամավոր լքեց զբաղեցրած պաշտոնը:
«Ես կայացրել եմ այս որոշումը, հանուն բռնցքամարտի հանդեպ ունեցած սիրո: Այս քայլին գնում եմ ի շահ կազմակերպության եւ բռնցքամարտի»,- Չինգ-Կուո Վունի հայտարարությունը մեջբերում է AIBA լրատվականը:
Ավելի վաղ AIBA-ի գործադիր կոմիտեն մի շարք մեղադրանքների, այդ թվում՝ ֆինանսների հափշտակման, հեռացրել էր Չինգ-Կուո Վուին: Նախագահի կամավոր հրաժարականի դեպքում AIBA-ն համաձայն էր հետ վերցնել նրա դեմ հարուցված դատական հայցը: 71-ամյա թայվանցին հեռացել է նաեւ ՄՕԿ-ի գործադիր կոմիտեից:
AIBA-ի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պարտականությունները կատարում է կազմակերպության փոխնախագահ Ֆրանկո Ֆալյչինելլին, որը ղեկավարում է նաեւ բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիան (EUBC): Այս որոշմանը կողմ է քվեարկել AIBA-ի գործմոկի 17 անդամներից 15-ը:
ՀԱՕԿ լրատվականը Հայաստանի բռնքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գեւորգյանին խնդրեց մեկնաբանել իրավիճակը: Իրադարձությունների ինչպիսի՞ զարգացումներ ակնկալել միջազգային բռնցքամարտում եւ ի՞նչ նշանակություն կունենա դա մեզ համար:
«Մեծ հաշվով դա մեզ համար ոչինչ չի նշանակում: Իրավիճակն արդեն որոշ ժամանակ է հասունանում էր: Հուլիսի վերջին AIBA-ի գործկոմի 13 անդամներ պահանջում էին Չինգ-Կուո Վուի հրաժարականը, առաջարկելով նրան զբաղեցնել պատվավոր նախագահի պաշտոնը: Տեղի ունեցավ այն, ինչ եղավ: Հունվարին Դուբայում կկայանա արտահերթ համաժողով, որտեղ ազգային ֆեդերացիաների ղեկավարների ներկայությամբ կքննարկվեն հետագա անելիքները: Այդ համաժողովում ընտրություններ չեն նախատեսվում»,-ասաց ՀԲՖ-ի նախագահը:
Արթուր Գեւորգյանը նշեց, որ AIBA-ի նոր նախագահի անունը հայտնի կդառնա 2018 թվականի հոկտեմբերին: Եթե, իհարկե այլ որոշում չկայացվի:
«Ինչպես հայտնի է, հաջորդ տարի աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններ չեն անցկացվելու: Հավանական թեկնածուները ժամանակ կունենան լավ նախապատրաստվելու ընտրություններին՝ ստանալու ազգային կոնֆեդերացիաների եւ ֆեդերացիաների աջակցությունը:
Ամենայն հավանականությամբ թափուր պաշտոնի համար կպայքարեն Ռուսաստանը, Ղազախստանը եւ մի շարք այլ երկրներ: Հետագայում մեր ֆեդերացիան կկողմնորոշվի՝ ում աջակցել՝ ելնելով կոնկրետ թեկնածուներից»,- նշեց ՀԲՖ-ի նախագահը:

20 ноября президент Международной ассоциации любительского бокса (AIBA) Чинг-Куо Ву, возглавлявший эту организацию с 2006 года, добровольно покинул свой пост.
"Я принял это решение ради любви к боксу. Я поступаю в интересах организации и бокса", - приводит пресс-служба AIBA заявление Чинг-Куо Ву.
Ранее исполком AIBA отстранил Чинг-Куо Ву в связи с рядом обвинений, включая финансовую растрату. После добровольной отставки президента, AIBA согласилась отозвать судебный иск против него. 71-летний тайванец также ушел из исполкома Международного олимпийского комитета.
Исполняющим обязанности главы AIBA временно стал вице-президент организации Франко Фальчинелли, возглавляющий Европейскую конфедерацию бокса (EUBC). За это решение проголосовало 15 членов исполкома AIBA из 17.
Пресс-служба НОКА попросила прокомментировать ситуацию президента Федерации бокса Армении Артура Геворгяна. Какого развития событий можно ожидать в мировом боксе, и что это может означать для нас?
"По большому счету, для нас это ничего не означает, - считает президент ФБА. - Ситуация уже некоторое время назревала. В конце июля 13 членов исполкома AIBA потребовали отставки Чинг-Куо Ву, предложив ему занять пост почетного президента. Сейчас случилось то, что случилось. В январе в Дубае состоится внеочередной конгресс, где в присутствии руководителей национальных федераций будут обсуждаться дальнейшие действия. Выборы на это время не запланированы".
Артур Геворгян сообщил, что имя нового президент AIBA должно стать известно в октябре 2018 года. Если, конечно, не будет принято другое решение.
"В следующем году чемпионаты мира и Европы, как известно, проводиться не будут. У потенциальных кандидатов будет время хорошо подготовиться к выборам, заручиться поддержкой национальных конфедераций и федераций.
За вакантный пост с большей долей вероятности попытаются побороться Россия, Казахстан и ряд других стран. Наша федерация в дальнейшем определится, кому будет оказана поддержка, исходя из конкретных кандидатур", - отметил президент ФБА.