Բասկետբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը սկսում է պատրաստվել Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի Ալբանիայի եւ Դանիայի հետ կայանալիք խաղերին: Թիմն ամբողջական կազմով հավաքականի ճամբարում կլինի երկուշաբթի: Կան բասկետբոլիստներ, որոնք հանգստյան օրերին ակումբային խաղեր ունեն:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ կազմի հետ կապված լուրջ խնդիրներ կան.
«Մոտ տասը խաղացողներ տարբեր պատճառներով չեն կարողանում միանալ մեզ: Մասնավորապես ԱՄՆ-ում հանդես եկող բասկետբոլիստները, ինչը մեզ համար մեծ կորուստ է: Հարցականի տակ է Եվրոպայում խաղացող մի քանի բասկետբոլիստների՝ Քրիս Յանկու Օսկիյանի, Ռայան Բոաթրայթի, Մարսել Հովսեփյանի մասնակցությունը: Նրանց հարցը վերջնական պարզ կլինի երկուշաբթի:
Մեզ չի կարող օգնել նաեւ իրանահայ Վարդան Բիդրոսյանը: Վերջինս փաստաթղթերի հետ կապված խնդիրներ ունի: Նույն պատճառով հնարավոր է թիմին չկարողանա միանալ Արագատ Աբրահամյանը:
Թիմի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը հրավիրել է նաեւ Հայաստանի Ա լիգայի առաջնությունում հանդես եկող բասկետբոլիստների: Ա լիգայի շնորհիվ հավաքականի մի շարք թեկնածուներ ստանում են խաղային պրակտիկա: Օրինակ՝ Գեորգի Պոդկոլզինը, Էդգար Բաբայանը, Նիկիտա Զախարովը, Արարատ Քոչինյանը, Դավիթ Խաչատրյանը եւ ուրիշներ»,- ասաց Արթուր Նազարյանը:
Օլիմպավանում երկօրյա մարզումներից հետո մեր ընտրանին կմեկնի Ալբանիա: Արթուր Նազարյանի խոսքով ալբանացիները հեշտ մրցակից չեն:
«Ամռանն Ալբանիայի հետ երկու ընկերական հանդիպում ենք անցկացրել եւ երկուսում էլ հաղթել ենք: Բայց, այդ ժամանակ մենք հանդես ենք եկել մարտական կազմով: Դանիան ավելի ուժեղ մրցակից է: Վերջին տարիներին նրանք լավ արդյունքներ են գրանցել»,- ասաց Արթուր Նազարյանը:
Հայաստանի հավաքականն Ալբանիային կհյուրընկալվի նոյեմբերի 23-ին, եւ երեք օր անց սեփական հարկի տակ կընդունի Դանիային:

Национальная сборная Армении по баскетболу начинает готовиться к предстоящим матчам отборочного этапа чемпионата Европы с Албанией и Данией. Команда соберется полным составом в лагере сборной в понедельник. Есть баскетболисты, которые в выходные дни имеют игры за клуб.
Генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян в беседе с пресс-службой НОКА отметил, что есть серьезные проблемы с составом.
"Около десяти игроков по разным причинам не могут к нам присоединиться. В частности баскетболисты, выступающие в США, что является серьезной потерей для нас. Под вопросом участие нескольких баскетболистов, играющих в Европе - Криса Янку Оскияна, Райана Боатрайта, Марселя Овсепяна. Их вопрос окончательно прояснится в понедельник. 0020
Нам не сможет помочь также иранский армянин Вардан Бидросян. Последний имеет проблемы с документами. По этой же причине к команде, возможно, не сможет присоединиться Арагат Абрамян.
Главный тренер команды Никша Бавцевич пригласил также баскетболистов, выступающих в первенстве Армении "А" лиги. Благодаря "А" лиге ряд кандидатов в сборную получают игровую практику. Например, Георгий Подколозин, Эдгар Бабаян, Никита Захаров, Арарат Кочинян, Давид Хачатрян и другие", - сказал Артур Назарян.
После двухдневных тренировок в Олимпаване наша сборная отправится в Албанию. По словам Артура Назаряна, албанцы являются непростым соперником.
"Летом мы провели с Албанией две товарищеские игры и в обеих победили. Но в то время мы выступали в боевом составе. Дания - более сильный соперник. В последние годы они показывают хорошие результаты", - сказал Артур Назарян.