Սոչիում կայացած սամբոյի աշխարհի առաջնությունից Հայաստանը վերադարձավ հինգ մեդալով՝ երկու ոսկե, մեկ արծաթե եւ երկու բրոնզե: Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ, մարզիչ Լեւոն Հայրապետյանը հիանալի է համարում հայ սամբիստների արդյունքը: Լեւոն Հայրապետյանը նշում է, որ աշխարհի առաջնությունում երկու չեմպիոն մեր երկիրն ունեցել էր 2010 թվականին.
«Մեր տղաները շատ լավ հանդես եկան: Սակայն, իմ սպասելիքներն արդարացան միայն 90 տոկոսով: Կածում եմ՝ մեր մարզիկներից մի քանիսը եւս կարող էին ոսկե մեդալ նվաճել: Մեզ համար շատ բարդ է մրցել Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ: Բացի այն, որ նրանք ուժեղ են՝ մենք ստիպված ենք պայքարել ոչ միայն մարզիկի, այլ նաեւ մրցավարի հետ:
Տիգրան Կիրակոսյանն այս տարի իր մասնակցած բոլոր մրցումներում նվաճել է չեմպիոնի կոչումը: Շատ գոհ եմ նրանից, հիանալի արդյունք է: ԱԱ-ում չեմպիոն դարձած Գրիգոր Մխիթարյանը նույնպես իրեն շատ լավ է դրսեւորել ընթացիկ տարում: Նա Եվրոպայի առաջնությունում արծաթե մեդալակիր էր դարձել: Սոչիում Մխիթարյանն ավելի մեծ կամք դրսեւորեց»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Լեւոն Հայրապետյանը:
Աշխարհի չեմպիոնի կոչումը նվաճել են Տիգրան Կիրակոսյանը եւ Գրիգոր Մխիթարյանը: Վաչիկ Վարդանյանը դարձել է արծաթե մեդալակիր, Մաքսիմ Մանուկյանն ու Արսեն Խանջյանն էլ՝ բրոնզե:

На состоявшемся в Сочи чемпионате мира по самбо Армения завоевала пять медалей: две золотые, одну серебряную и две бронзовые. Президент Федерации самбо Армении Левон Айрапетян считает результат армянских самбистов великолепным. Левон Айрапетян отметил, что два чемпиона мира наша страна имела в 2010 году.
«Наши ребята выступили очень хорошо. Однако мои ожидания оправдались лишь на 90%. Думаю, несколько наших спортсменов могли завоевать золотые медали. Нам очень сложно соперничать с представителями России. Помимо того, что они сильны, мы вынуждены бороться не только со спортсменами, но и арбитрами.
Тигран Киракосян в этом году завоевал золотые медали на всех соревнованиях, в которых принимал участие. Я очень доволен им, результат – великолепный. Ставший чемпионом мира Григор Мхитарян, тоже очень хорошо проявил себя», - сказал в беседе с пресс-службой НОКА Левон Айрапетян.
Звания чемпионов мира завоевали Тигран Киракосян и Григор Мхитарян. Вачик Варданян стал серебряным призером, Максим Манукян и Арсен Ханджян – бронзовыми.