Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիան Գրիգոր Սահակյանին մեկ տարով որակազրկել է: Այս մասին ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Թաթուլ Հովհաննիսյանը.
«Սահակյանը մեր հավաքականի առաջատարներից է: Մենք ամբողջ տարին նրան պատրաստում ենք, գումար ենք ծախսում, ընդգրկում ենք հավաքների, ուղարկում միջազգային մրցաշարերի: Սակայն, նա մասնակցեց մեկ այլ մարզաձեւի աշխարհի առաջնությանը, երբ առջեւում ձյուդոյի ԱԱ-ն էր: Սահակյանը նախընտրեց սամբոն»,- ասաց Թաթուլ Հովհաննիսյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ իրենք մարզիկներին չեն արգելում մասնակցել այլ մրցաշարերի, այն դեպքում, երբ դա չի խանգարում ձյուդոյի մրցումային օրացույցային պլանին: Բայց, անպայման պետք է ֆեդերացիայից թույլտվություն ստանալ:

Дзюдоист Григор Саакян дисквалифицирован на один год
Федерация дзюдо Армении дисквалифицировала Григора Саакяна на один год. Об этом пресс-службе НОКА заявил генеральный секретарь федерации Татул Оганесян.
"Саакян является одним из лидеров нашей сборной. Мы весь год готовили его, тратили средства, включали в сборную, посылали на международные соревнования. Однако он принял участие в чемпионате мира по другому виду спорта, когда впереди предстоял чемпионат мира по дзюдо. Саакян предпочел самбо", - сказал Татул Оганесян.
Генеральный секретарь федерации отметил, что они не запрещают спортсменам участвовать в других турнирах в том случае, если это не мешает календарному плану дзюдо. Однако при этом нужно обязательно получить разрешение федерации.