Կյանքից հեռացել է հեծանվասպորտի հայտնի մարզիչ և մանկավարժ, Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մարզիչ Ալբերտ Սուրենի Սոլոյանը:
Ալբերտ Սոլոյանը ծնվել է 1949 թվականին Սյունիքի մարզի Ղափան քաղաքում: 1967 թվականին ավարտել է Գյումրու թիվ 28 միջնակարգ դպրոցը: Նույն տարի ընդունվել է Ֆիզիկական Կուլտուրայի Հայկական Պետական Ինստիտուտ, որը ավարտել է 1971 թվականին: Խորհրդային բանակում ծառայելուց հետո, աշխատանքի է անցել «Աշխատանքային ռեզերվներ» կամավոր մարզական ընկերությունում: 1975 թվականին նշանակվել է հանրապետության ազգային հավաքականի ավագ մարզիչ՝ աշխատելով մինչև 1997 թվականը: Նույն թվականին հրավիրվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, որպես երկրի հավաքականի գլխավոր մարզիչ: 2000-2002 թվականներին գլխավորել է Մալազիայի հավաքական թիմը, իսկ 2003-2005 թվականներին հրավիրվել է Հոնգ Կոնգ և գլխավորել է հավաքական թիմը: 2005-2006 թվականների ընթացքում գլխավորել է Չինաստանի հավաքականը: 2007 թվականից աշխատել է ՀՀ-ում՝ գլխավորելով հեծանվասպորտի ազգային հավաքականը: 2008 թվականին մայիսից նշանակվել է հեծանվային սպորտի օլիմպիական մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրեն: 2014-2015 եղել է Վրաստանի հեծանվային սպորտի հավաքական թիմի ավագ մարզիչ:
Ամուսնացած էր, ուներ երկու զավակ:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն խորին ցավակցություն ու զորակցություն է հայտնում Ալբերտ Սոլոյանի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին:

Альберт Солоян родился в 1949-м году в городе Капан Сюникской области. В 1967-м году окончил 28-ю гюмрийскую среднюю школу и поступил в Армянский государственный институт физической культуры, который закончил в 1971-м году. После службы в Советской Армии поступил на работу в добровольное спортивное общество «Трудовые резервы». В 1975-м году был назначен главным тренером национальной сборной республики, где проработал до 1997-го года. В том же году был приглашен в Исламскую Республику Иран в качестве главного тренера сборной страны. В 2000-2002 гг. возглавлял сборную Малазии, а в 2003-2005 гг. – сборную Гонконга. В 2005-2006 гг. возглавлял сборную Китая, а с 2007-го года работал в Армении главным тренером национальной сборной по велоспорту. В мае 2008-го года был назначен директором детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по велосипедному спорту. В 2014-2015 гг. работал главным тренером сборной Грузии по велоспорту.
Был женат, имел 2-х сыновей.
Национальный олимпийский комитет Армении выражает глубокое соболезнование и сочуствие семье и близким Альберта Солояна.