Արթուր Դավթյանը գերազանցեց մեր սպասելիքները. Հակոբ Սերոբյան
Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանն աշխարհի առաջնությունում հավաքած միավորների շնորհիվ հնարավորություն կստանա պայքարելու Ռիոյում ապրիլին կայանալիք Օլիմպիական խաղերին նախորդող «Թեստ իվենթ»-ին: Աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքը կրկնելու դեպքում նա իրավունք կստանա մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին:
«Հայաստանը ներկայացնող մարմնամարզիկներից Արթուր Դավթյանը գերազանցեց մեր սպասելիքները: Արթուրը կատարեց իր վարժությունները շատ լավ և հավաքելով 84, 974 միավոր և զբաղեցրեց 21-րդ հորիզոնականը: Նա իրավունք ստացավ մասնակցելու  Ռիո դե Ժանեյրոյում ապրիլին կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին: Մարմնամարզիկներից Վահագն Դավթյանը (օղակներ) և Հարություն Մերդինյան (նժույգթափեր)  դուրս են եկել եզրափակիչ և հոկտեմբերի 31-ին ու նոյեմբերի 1-ին կպայքարեն ուղեգրերի համար: Իրենց գործը քիչ ավելի դժվար կլինի: Անհատական ձևերում միայն մեդալ նվաճելու դեպքում մեր մարզիկները իրավունք կստանան մասնակցելու Օլիմպիական խաղերին»,-ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում ասաց մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը:
Հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 1-ը Գլազգոյում անցկացվում է մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Հայաստանը ներկայացնում են Վահագն Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Արթուր Դավթյանը և Հուռի Գեբեշյանը: Մարմնամարզիկ Հուռի Գեբեշյանը իրավունք է ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքը կրկնելու դեպքում կլինի առաջին հայ մարմնամարզիկը, ով Հայաստանը կներակայացնի Օլիմպիական խաղերի կանանց մարմնամարզությունում:

Член сборной Армении по спортивной гимнастике Артур Давтян получит возможность участвовать в апреле в предшествующем Олимпийским играм в Рио «Тест ивенте», благодаря набранным на чемпионате мира очкам. В случае повторения результата, показанного на чемпионате мира, он получит право участия в Олимпийских играх.
«Представляющий Армению гимнаст Артур Давтян превзошел наши ожидания. Артур очень хорошо выполнил свои упражнения и, набрав 84,974 очка, занял 21-е место. Он получил возможность участвовать в «Тест ивенте», который состоится в Рио-де-Жанейро в апреле будущего года. Гимнасты Ваагн Давтян (кольца) и Арутюн Мердинян (конь) вышли в финал и 31-го октября и 1-го ноября будут бороться за путевки. Им будет сложнее. В индивидуальных упражнениях, только завоевав медаль, наши спортсмены получат право участия в Олимпийских играх»,-отметил главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян в беседе с корреспондентом пресс-службы НОК Армении.
С 23-го октября по 1-е ноября в столице Шотландии Глазго проходит чемпионат мира по спортивной гимнастике, который является рейтинговым для Олимпийских игр 2016 года. Армению представляют Ваагн Давтян, Арутюн Мердинян, Артур Давтян и Хури Гебешян. Гимнастка Хури Гебешян получила право участвовать в «Тест ивенте» в Рио и, в случае повторения результата, показанного на чемпионате мира, станет первой армянской гимнасткой, представляющей Армению на Олимпийских играх.