Առաջնությունը հնարավորություն կտա ձևավորելու Հայաստանի հավաքականը. Արման Վահանյան
Գյումրու քաղաքային լողավազանում կայացավ լողի Հայաստանի պատանեկան առաջնությունը, որին մասնակցում էին մոտ 150 լողորդ:
«Այս առաջնությունը հնարավորություն կտա ընտրելու լավագույն պատանի լողորդներին և ձևավորելու Հայաստանի հավաքականը: Ընտրված լողորդները դեկտեմբերին Եկատերինբուրգում կմասնակցեն Ալեքսանդր Պապովի անվան մրցաշարին: Լողը Հայաստանում զարգացնում է և շարունակում է առաջ գնալ: Այս տարի պատանի աղջիկների կողմից հանրապետության երեք ռեկորդ է սահմանվել: Լավ սերունդ ունենք, դա կարևոր նախադրյալ է մարզաձևի զարգացման համար: Կարևոր է նաև մարզումային տարածքը՝ լողավազան ունենալը: Այն, որ Գյումրիում լողավազանը ձմռան ամիսներին փակվում է, իհարկե մեծ խոչընդոտ է: Հույս ունենք, որ այդ հարցը մոտ ժամանակներս կլուծվի, հակառակ դեպքում՝ կընտրվեն Գյումրիի լավագույն լողորդները և կգան Երևան՝ մարզվելու»,- ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի լրագրողի հետ զրույցում նշեց լողի Հայաստանի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արման Վահանյանը:
Հանրապետության առաջնությունը Գյումրիում անցկացնելու նպատակը սպորտը Հայաստանի ողջ տարածքով մասսայականացնելն է: Առաջնությանը մասնակցում էին Երևան, Գյումրի և Վանաձոր քաղաքները ներկայացնող լողորդները:

В городском бассейне Гюмри состоялся юношеский чемпионат Армении по плаванию, в котором участвовали около 150 пловцов.
«Этот чемпионат даст нам возможность выбрать лучших юных пловцов и сформировать сборную Армении. Отобранные пловцы будут участвовать в декабре в турнире имени Александра Попова в Екатеринбурге. Плавание в Армении продолжает развиваться, в этом году девушками было поставлено три рекорда республики. У нас хорошее поколение, что является важным условием для развития этого вида спорта. Важно также иметь места для тренировок, бассейны. То, что в Гюмри бассейны закрываются в зимние месяцы, является большой проблемой. Надеемся, что этот вопрос решится в ближайшее время, иначе лучшим пловцам Гюмри придется ехать тренироваться в Ереван»,- отметил главный тренер юношеской сборной Армении по плаванию Арман Ваганян в беседе с корреспондентом пресс-службы НОК Армении.
Цель проведения республиканского чемпионата в Гюмри заключается в том, чтобы сделать спорт массовым по всей Армении.