Հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանն առաջին անգամ կմասնակցի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությանը
Հայաստանի առաջատար հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանն առաջին անգամ կմասնակցի հեծանվահրապարակի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությանը: Ստեփանյանն այժմ մարզումներ է անցկացնում Օլիմպավանում: Աշխարհամասի առաջնությունում նա հանդես կգա անձնական մարզչի՝ Արմեն Գյոզալյանի գլխավորությամբ:
Մարզչի կարծիքով՝ Էդգարն իսկական մարտիկի բնավորություն ունի եւ պատրաստ է պայքարել մինչեւ վերջ.
«Շատ ուժեղ առաջնություն է, որին մասնակցում են օլիմպիական խաղերի, աշխարհի առաջնության չեմպիոններ ու մրցանակակիրներ: Շատ եմ ցանկանում, որ Էդգարի նորամուտը մեծահասակների առաջնություն հաջող լինի: Նա լավ է տրամադրված, սիրում է պայքարել: Մինչեւ առաջնության մեկնարկը Էդգարը լավ մարզավիճակում կլինի»,- նշեց Արմեն Գյոզալյանը:
Եվրոպայի առաջնությունում Ստեփանյանը նախնական հայտավորված է չորս մրցաձեւում՝ սկրեչ, օմնիում, 4 կմ հետապնդումով եւ խմբակային վազք.
«4 կմ հետապնդումով եւ խմբակային վազք մրցաձեւերի միջեւ դադարը քիչ է: Գուցե, դրանցից մեկը բաց թողնենք, մրցավայրում կհասկանանք: Մեր բուն նպատակն օմնիումն է:
Էդգարը պետք է միավորներ վաստակի՝ աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու թույլտվություն ստանալու համար, որտեղ խաղարկվելու են Տոկիոյի օլիմպիական խաղերի վարկանիշեր»,- ասաց մարզիչը:
Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը կկայանա Բեռլինում հոկտեմբերի 18-22-ը: Ստեփանյանը մրցավայր կմեկնի հոկտեմբերի 15-ին:

Ведущий армянский велосипедист Эдгар Степанян впервые примет участие во взрослом чемпионате Европы. Степанян сейчас тренируется в Олимпаване. На первенстве континента он выступит под руководством своего личного тренера Армена Гезаляна.
По мнению наставника, Эдгар имеет характер настоящего бойца и готов бороться до конца.
"Очень сильный чемпионат, в котором участвуют чемпионы и призеры Олимпийских игр и чемпионатов мира. Очень хочу, чтобы дебют Эдгара во взрослом первенстве получился успешным. Он хорошо настроен, любит бороться. До старта первенства Эдгар будет в хорошей спортивной форме", - отметил Армен Гезалян.
На чемпионате Европы Степанян предварительно заявлен в четырех дисциплинах: скретч, омниум, гонка на 4 км с преследованием и групповая гонка.
Между гонкой на 4 км с преследованием и групповой гонкой пауза невелика. Может быть, пропустим одну из них, будет видно на месте. Наша главная цель – омниум.
Эдгар должен набрать очки, чтобы получить право на участие в первенстве мира, где будет разыгрываться рейтинг на Олимпийские игры в Токио", - сказал тренер.
Чемпионат Европы среди взрослых пройдет в Берлине с 18 по 22 октября. Степанян отправится в столицу Германии 15 октября.