Լեւոն Արոնյան. Շնորհակալություն նրանց, ովքեր շարունակում էին հավատալ ինձ
Այսօր Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը լրագրողների հետ հանդիպեց Թբիլիսում կայացած շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկության հաղթող Լեւոն Արոնյանը: Հայաստանցի գրոսմայստերը խոսեց անցած մրցաշարի եւ այն մասին, թե ինչն օգնեց նորից շարունակել հաղթել:
«Այս մրցաշարն ինձ համար հավակնորդների մրցաշարին մասնակցելու վերջին հնարավորությունն էր: Հակառակ դեպքում դա կնշանակեր աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի համար պայքարած տարիների կորուստ: Աշխարհի գավաթի խաղարկությունը լարված էր, եւ ուրախ եմ, որ կարողացա մինչեւ վերջ դիմանալ:
Մաքսիմ Վաշյե-Լագրավի հետ դիմակայությունը շատ ծանր դասավորվեց: Դասական շախմատում ամեն ինչ նորմալ էր ընթանում, բայց արագ շախմատի առաջին պարտիայում կրած պարտությունից հետո, որտեղ շատ վատ խաղացի, նյարդերի պայքար սկսվեց: Դրանով են պայմանավորված հետագա պարտիաների ցածր որակը եւ մեծաքանակ սխալները:
ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովն իմ խաղը համեմատեց աշխարհի իներորդ չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի խաղաոճի հետ: Նման համեմատությունը մեծ պատիվ է ինձ համար, քանի որ նա հանճարեղ շախմատիստ է: Իմ կարծիքով ես մի փոքր ավելի տաքարյուն եմ, եւ դա ինձ միշտ խանգարում է:
Մրցաշարի ընթացքում աշխատում էի շատ զբոսնել, զբաղվում էի սպորտով, շփվում էի մտերիմ մարդկանց հետ: Եթե չլիներ հարազատների եւ ընկերների, հատկապես Արիանայի աջակցությունը, չէի հաղթի: Մոտ մեկ տարի ինձ ուղեկցում էին շախմատային անհաջողությունները: Բայց այդ ժամանակահատվածն օգնեց ինձ ամրապնդել ուժերս, հասկանալ՝ ով է իրոք իմ կողքին: Փետրվարին, երբ վերադարձա հերթական մրցաշարից, ապագայի հետ կապված լուրջ խոսակցություն եղավ Արիանայի հետ եւ դա օգնեց որոշ բաներ վերանայել: Պատրասվում եմ հետագայում էլ լրջորեն աշխատել, որպեսզի հասնեմ գլխավոր նպատակիս՝ շախմատային թագին: Հավակնորդների մրցաշարում հիմնականում անհաջող եմ հանդես գալիս, բայց այս անգամ ամեն ինչ պետք է այլ լինի: Շնորհակալություն նրանց, ովքեր շարունակեցին հավատալ ինձ»,-ասաց Լեւոն Արոնյանը:

Левон Аронян: Спасибо тем, кто продолжал верить в меня
Сегодня в доме шахмат имени Тиграна Петросяна  с журналистами встретился победитель розыгрыша Кубка мира по шахматам в Тбилиси Левон Аронян. Армянский гроссмейстер рассказал о прошедшем соревновании и о том, что помогло ему вновь начать побеждать.
"Для меня этот турнир был последним шансом попасть в турнир претендентов. Это означало потерю нескольких лет в борьбе за титул чемпиона мира. Кубок мира сложился очень напряженно, и я рад, что сумел выдержать до конца.
Матч с Максимом Вашье-Лагравом сложился очень тяжело. В классических шахматах все протекало нормально, но после поражения в быстрых шахматах в первой партии, где я сыграл очень плохо, началась борьба нервов. Этим объясняется низкое качество дальнейших партий и большое количество ошибок.
Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов сравнил мою игру со стилем IX чемпион мира Тиграна Петросяна. Для меня подобное сравнение является большой честью, поскольку он – гениальный шахматист. На мой взгляд, я немного более импульсивный, и это мне всегда мешало.
Во время турнира я старался много гулять, занимался спортом, общался с близкими людьми. Если бы не поддержка родных и друзей, особенно Арианы, я бы не победил. На протяжении примерно года меня преследовали шахматные неудачи. Но этот период помог мне окрепнуть, понять, кто по-настоящему рядом со мной. В феврале, когда я вернулся с очередного соревнования, у меня был серьезный разговор с Арианой о будущем, который помог мне кое-что пересмотреть. Я собираюсь и дальше серьезно работать, чтобы достичь главной цели – шахматной короны. В турнире претендентов я обычно выступаю неудачно, но в этот раз все должно быть по-другому. Спасибо тем, кто продолжал верить в меня", - сказал Левон Аронян.