Այսօր «Դինամո» մարզական հասարակական ընկերությունում անցկացվեց թաեքվոնդոյի երիտասարդների (Մ 17) Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցեց 44 մարզիկ Երեւանից, Արցախից եւ հանրապետության գրեթե բոլոր մարզերից:
Թաեքվոնդոյիստները, երկու ծանր քաշերում մարզիկների բացակայության պատճառով, տասը քաշային կարգից միայն ութում պայքարեցին մեդալի համար:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի թաեքվոնդոյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ եւ գործադիր տնօրեն Վարդան Ղահրամանյանը հայտնեց, որ առաջնության արդյունքներով կձեւավորվի երկրի հավաքականը, որը նոյեմբերի 1-ից 6-ը Կիպրոսում կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը, իսկ մինչ այդ հավաքականը Խարկովում ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի:
Հայաստանի չեմպիոններ դարձան. Վահե Եղիազարյան (45 կգ, Հրազդան), Լեւոն Գասպարյան (48 կգ, Երեւան), Բաբկեն Սարգսյան (51 կգ, Արցախ), Սուրեն Այդինյան (55 կգ, Երեւան), Ռոման Հայրապետով (59 կգ, Երեւան), Ալբերտ Հովհաննիսյան (63 կգ, Երեւան), Անդրանիկ Խաչատրյան (68 կգ, Երեւան), Անդրանիկ Եդիգարյան (73 կգ, Էջմիածին):
«Կիպրոս կմեկնեն 4-5 քաշային կարգերի այն ներկայացուցիչները, որոնք կկարողանան արժանիորեն հանդես գալ միջազգային ասպարեզում: Հաջորդ տարի կկայանա այդ տարիքային խմբի (Մ 17) աշխարհի առաջնությունը (վայրը դեռ հայտնի չէ), որտեղ հանդես կգան այդ ժամանակահատվածի լավագույն մարզիկները, անկախ այս տարվա արդյունքներից: Աշխարհի առաջնությունից անմիջապես հետո, հենց այնտեղ էլ կկայանա 2018 թ. Բուենոս Այրեսի պատանեկան ամառային օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարը, որտեղ մեր թաեքվոնդոյիստները կպայքարեն երեք օլիմպիական ուղեգրի համար»,-ասաց Վարդան Ղահրամանյանը:

Сегодня в спортивном обществе "Динамо" прошел молодежный (до 17 лет) чемпионат Армении по тхэквондо. В турнире приняли участие 44 спортсмена из Еревана, Арцаха и почти всех марзов республики.
Тхэквондисты боролись за медали в восьми весовых категориях из десяти, из-за отсутствия спортсменов в двух тяжелых весах.
Как рассказал пресс-службе НОКА вице-президент и исполнительный директор федерации тхэквондо Армении Вардан Каграманян, по результатам чемпионата будет сформирована сборная страны для участия в первенстве Европы, которое пройдет с 1 по 6 ноября на Кипре. Перед первенством континента сборная проведет учебно-тренировочный сбор в украинском Харькове.
Чемпионами Армении стали: Ваге Егиазарян (45 кг, Раздан), Левон Гаспарян (48 кг, Ереван), Бабкен Саргсян (51 кг, Арцах), Сурен Айдинян (55 кг, Ереван), Роман Айрапетов (59 кг, Ереван), Альберт Оганесян (63 кг, Ереван), Андраник Хачатрян (68 кг, Ереван), Андраник Едигарян (73 кг, Эчмиадзин).
"На Кипр поедут представители 4-5 весовых категорий - те, кто сможет достойно выступить на международной арене. В следующем году состоится чемпионат мира в этой возрастной категории (до 17 лет). Там выступят лучшие на тот момент спортсмены, в независимости от результатов этого года. Сразу после чемпионата мира, там же, (место пока неизвестно), состоится рейтинговый турнир для летних юношеских Олимпийских игр 2018 года в Буэнос-Айресе. Наши тхэквондисты поборются за три олимпийские путевки", - сказал Вардан Каграманян.