«Մեր ըմբիշների մրցելույթներն աշխարհի առաջնությունում ստացված են: Մեդալները եւ հաղթանակները համարում եմ գերազանց արդյունք: Բայց, նաեւ չկա աշխատանք առանց բացթողումների»,- ասաց հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Աշխարհի չեմպիոններ Մաքսիմ Մանուկյանի (80 կգ) եւ Արթուր Ալեքսանյանի (98 կգ) պարգեւատրման արարողությունից հետո մարզիչը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց տարվա գլխավոր ստուգատեսի արդյունքները.
«Ընդհանուր առմամբ գոհ եմ հավաքականի ելույթներից: Աշխարհի առաջնությունից առաջ Արթուր Ալեքսանյանի վրա մեծ ճնշում կար՝ վնասվածքներ, սայթաքում Եվրոպայի առաջնությունում: Բայց մենք նրանից մեծ սպասելիքներ ունեինք, իսկ նա եւս մեկ անգամ արդարացրեց իրեն: Արթուրն ապացուցեց, որ այդ քաշային կարգում ինքը լավագույնն է:
Մաքսիմ Մանուկյանը մեկ շնչով անցկացրեց բոլոր գոտեմարտերը, տեխնիկական գեղեցիկ ու բազմաթիվ հնարքներով: Բոլորը հիացած էին: Մաքսիմի հնարքներից հետո UWW-ն (Ըմբշամարտի համաշխարհային միությունը) գուցե հրաժարվի փոխել ներկայիս կանոնները: Բայց, նման տաղանդներ քիչ են լինում: Մաքսիմ Մանուկյանի եւ Արթուր Ալեքսանյանի հնարքներն այս առաջնությունում ճանաչվեցին ամենագեղեցիկը:
Մաքսիմ Մանուկյանը լուրջ ճանապարհ է անցնել: Մինչեւ աշխարհի առաջնությունը նրան փորձարկել էինք 80 կգ քաշային կարգում եւ համոզվել, որ առավելություն ունի մրցակիցների նկատմամբ:
Անդրադառնամ նաեւ մյուս ըմբիշներին: 59 կգ քաշային Վազգեն Խաչատրյանը դեռ շատ պետք է աշխատի: Նա հեռանկարային մարզիկ է, բայց շատ թերություններ ունի:
66 կգ Կարեն Ասլանյանը լավ գոտեմարտեր ունեցավ: Արդյունքը գովելի է՝ աշխարհի առաջնության 5-րդ տեղ: Նրա հետ զրուցել եմ, բացատրել թերությունները, որոնց վրա պետք է աշխատի: Այլապես նրա հաջողությունը թերի կլինի: Նա մեծ հնարավորություններ ունի, տաղանդավոր մարզիկ է: Ասլանյանը սխալները շտկելու դեպքում անպայման արդյունքի կհասնի:
Ինձ համար զարմանալի եւ անհասկանալի էր Վարշամ Բորանյանի մասնակցությունը (71 կգ): Մարզիչներով վերլուծել ենք նրա գոտեմարտը, երեւի նա չկարողացավ ճիշտ կատարել քաշի կարգավորումը: Ակնկալում էինք, որ նա պետք է մեդալի համար պայքարեր:
75 կգ Կարապետ Չալյանից նույնպես մեդալի ակնկալիք ունեինք: Պարտվեց սերբ ըմբիշին, որը դարձավ աշխարհի չեմպիոն: Թեթեւ սայթաքում տեղի ունեցավ, որը լուրջ վրիպում ստացվեց: Ըմբշամարտի այսօրվա օրենքներն այդպիսին են: Մտածում էի, որ նա եզրափակչում կլինի: Ամեն դեպքում գոհ եմ Չալյանի մրցելույթներից:
85 կգ Արթուր Շահինյանն առաջին գոտեմարտում վստահ հաղթեց: Երկրորդում մրցավարները հաղթանակը շնորհեցին մրցակցին: Ամեն դեպքում, Շահինյանի առավելությունն իսկապես ակնհայտ էր»,- նշեց Լեւոն Ջուլֆալակյանը:
Փարիզում կայացած աշխարհի առաջնությունում հունահռոմեկան ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը նվաճել է երկու ոսկե մեդալ:

"Выступления наших борцов на чемпионате мира получились. Медали и победы считаю отличным результатом. Но не бывает работы без упущений", - сказал главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян.
После церемонии награждения чемпионов мира Максима Манукяна (80 кг) и Артура Алексаняна (98 кг) тренер в беседе с журналистами подвел итоги главного соревнования года.
"В общей сложности я доволен выступлениями сборной. Перед чемпионатом мира на Артура Алексаняна было большое давление: травмы, неудачи на чемпионате Европы. Но мы связывали с ним большие ожидания, и он еще раз оправдал их. Артур доказал, что в этой весовой категории он лучший.
Максим Манукян провел все поединки на одном дыхании, с многочисленными и красивыми приемами. Все были восхищены. После приемов Максима UWW (Объединенный мир борьбы), возможно, откажется изменить нынешние правила. Но таких талантов бывает немного. Приемы Максима Манукяна и Артура Алексаняна были признаны самыми красивыми на этом первенстве.
Максим Манукян прошел серьезный путь. До чемпионата мира мы задействовали его в весовой категории 80 кг и убедились, что он имеет преимущество над соперниками.
Перейдем также к другим борцам. Вазген Хачатрян (59 кг) еще должен много работать. Он – перспективный спортсмен, но со многими недостатками.
Карен Асланян (66 кг) провел хорошие схватки. Результат похвален – пятое место на чемпионате мира. Я беседовал с ним, объяснял недостатки, над которыми он должен работать. Иначе его успехи будут неполными. Он обладает большими возможностями, талантливый спортсмен. Асланян в случае исправления ошибок обязательно достигнет результата.
Для меня было удивительным и непонятным участие Варшама Бораняна (71 кг). Вместе с тренерами проанализировали его схватку, наверное, он не смог правильно осуществить регулировку веса. Ожидали, что он сможет побороться за медаль.
От Карапета Чаляна (75 кг) мы тоже ожидали медаль. Он проиграл сербскому борцу, который стал чемпионом мира. Имело место небольшое упущение, которое вылилось в серьезный промах. Таковы сегодняшние правила борьбы. Думал, что он будет в финале. В любом случае я доволен выступлением Чаляна.
Артур Шагинян уверенно победил в первой схватке. Во второй арбитры подарили победу сопернику. В любом случае, преимущество Шагиняна действительно было очевидным", - отметил Левон Джулфалакян.
На состоявшемся в Париже чемпионате мира сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала две золотые медали.