Բասկետբոլի Հայաստանի մինչեւ 16 տարեկանների առաջնությունն առաջին անգամ կանցկացվի շրջանաձեւ մրցակարգով: Այս մասին ՀԲՖ մամուլի քարտուղարությանը հայտնել է ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վահագն Հարությունյանը.
«Հոկտեմբերից նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների կանոնավոր առաջնություն, որին կմասնակցեն 12 թիմեր Երեւանից ու մարզերից: Ներկայումս տարվում են աշխատանքներ, որ առաջնությունն անցկացվի բարձր մակարդակով: Հաջորդ շաբաթ կհրապարակենք մասնակիցների վերջնական ցանկը: 12 թիմեր երկու շրջանով շուրջ 7 ամիս կպայքարեն չեմպիոնի կոչման համար՝ խաղալով տուն-դուրս տարբերակով: Այս մրցակարգը թույլ կտա, որ պատանիները ողջ տարին խաղային պրակտիկա ունենան և առաջընթաց գրանցեն:
Առաջնության բոլոր ծախսերը հոգալու է բասկետբոլի ֆեդերացիան՝ իր գործընկերների հետ միասին: Բավական ծախսատար առաջնություն է լինելու, սակայն միայն այս կերպ է հնարավոր զարգացնել տեղական բասկետբոլը:
Խաղերի քանակն ավելացնելու ենք նաեւ մինչեւ 14 տարեկանների առաջնությունում: Սկզբում անցկացվելու է Երեւանի առաջնություն, որտեղ առաջին վեց հորիզոնականները գրաված թիմերը դուրս կգան Հայաստանի առաջնություն և կիմանան մարզային վեց թիմերի: 12 թիմեր տարվա մեջ երկու անգամ կհավաքվեն Երեւանում և երկու շրջանով կպայքարեն մեդալների համար:
Այս առաջնության անցկացմանն աջակցելու է նաև ՖԻԲԱ-Եվրոպան:
Ներկայումս մշակում ենք տարբերակներ նաեւ մյուս տարիքային խմբերի համար: Շուտով պարզ կդառնա նաև մեծահասակների առաջնության մրցակարգը և մասնակիցների քանակը»,- ասել է Վահագն Հարությունյանը:

Ваагн Арутюнян: В юношеском баскетболе количество игр значительно увеличится
Чемпионат Армении по баскетболу до 16 лет впервые пройдет по круговой системе. Об этом пресс-службе ФБА заявил вице-президент федерации Ваагн Арутюнян.
"С октября планируется провести регулярное первенство Армении до 16 лет, в котором примут участие 12 команд из Еревана и марзов. В настоящее время ведется работа, чтобы чемпионат прошел на высоком уровне. На следующей неделе опубликуем окончательный список участников. 12 команд около 7 месяцев поборются за чемпионское звание, играя по системе дома-на выезде в два круга. Этот регламент позволит, чтобы юные баскетболисты весь год имели игровую практику и прогрессировали.
Все расходы первенства возьмет на себя баскетбольная федерация, вместе со своими коллегами. Чемпионат будет довольно затратным, однако только таким способом возможно развивать местный баскетбол.
Количество игр увеличим также в чемпионате до 14 лет. В начале состоится первенство Еревана, откуда занявшие первые шесть мест команды присоединятся в чемпионате Армении к шести командам из марзов. 12 команд в течение года дважды соберутся в Ереване и в два круга поборются за медали.
Проведение этого первенства поддержит также ФИБА-Европа.
В настоящее время разрабатываем варианты для других возрастных групп. Скоро также станут известны регламент и число участников взрослого чемпионата", - сказал Ваагн Арутюнян.