«Ունենք չեմպիոն, նշանակում է՝ գոհ եմ»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը: Մարզիչն ամփոփեց Ունիվերսիադա-2017-ի արդյունքներն ու խոսեց առաջիկա անելիքների մասին.
«Ես գիտեի, որ Արթուր Դավթյանը դեմ չէր լինի օղակների վարժության եզրափակչում իր տեղը զիջել Արթուր Թովմասյանին, բացի այդ վերջնական որոշումը որպես գլխավոր մարզիչ իմն էր: Մենք որոշեցինք փոփոխությունը կատարել եւ Թովմասյանն արդարացրեց մեր սպասելիքները: Չնայած՝ նա կարող էր ավելի լավ կատարել վարժությունը: Ցանկացած մրցաշարում Թովմասյանը շատ ուժեղ մրցակից է մյուս մարմնամարզիկների համար:
Արթուր Դավթյանից ոսկե մեդալ էինք ակնկալում: Բայց սա չի նշանակում՝ վատ է հանդես եկել ու այդ պատճառով մեդալ չի նվաճել: Ընդհակառակը, նա շատ լավ մասնակցեց, հատկապես բազմամարտում:
Առաջիկայում մեր գլխավոր մրցումն աշխարհի առաջնությունն է: Սակայն, մինչ այդ, սեպտեմբերին Փարիզում կմասնակցենք աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Թիմի կազմում Փարիզ կմեկնեն Հարություն Մերդինյանը, Վահագն Դավթյանն ու Արթուր Դավթյանը: Այնտեղ ուսումնամարզական հավաք կանցկացնենք Ֆրանսիայի թիմի հետ, գուցե նաեւ Ճապոնիայի ընտրանին լինի: Սեպտեմբերի 27-ին Փարիզից կմեկնենք Կանադա՝ աշխարհի առաջնության: Շատ բարդ ու դժվար է լինելու, բայց կփորձենք անել ամեն ինչ: Վերջին տարիներին բազմամարտի եզրափակչում մասնակից չենք ունեցել աշխարհի առաջնությունում: Կարծում եմ՝ այս տարի Արթուր Դավթյանին կհաջողվի անել դա»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը:

"У нас есть чемпион, значит, я доволен", - сказал сегодня в беседе с журналистами главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серопян. Наставник подвел итоги Универсиады-2017 и рассказал о ближайших планах.
"Я знал, что Артур Давтян был не против уступить свое место в финале упражнения на кольцах Артуру Товмасяну, но окончательное решение, как главного тренера, было моим. Мы решили сделать замену, и Товмасян оправдал наши ожидания. Хотя он мог исполнить упражнение лучше. В любом соревновании Товмасян сильный соперник для других гимнастов.
От Артура Давтяна мы ожидали медали. Но это не означает, что он плохо выступил и поэтому не завоевал медаль. Наоборот, он очень хорошо выступил, особенно в многоборье.
Наше ближайшее главное соревнование - чемпионат мира. Однако до этого мы в сентябре примем участие в этапе розыгрыша Кубка мира в Париже. В составе команды в Париж отправятся Арутюн Мердинян, Ваагн Давтян и Артур Давтян. Там проведем учебно-тренировочный сбор вместе с командой Франциии, возможно, сборной Японии. 27 сентября из Парижа отправимся в Канаду, на чемпионат мира. Будет очень сложно, но попробуем сделать все возможное. В последние годы в финале многоборья чемпионата мира у нас не было участника. Думаю, в этом году Артуру Давтяну удастся сделать это", - сказал Акоп Серопян.