Նիկշա Բավցեւիչ. Հաղթանակի դեպքում մենք կերաշխավորենք մեր տեղը հաջորդ փուլում
«Հույս ունեմ, որ այսօրվա խաղին բոլորն էլ իրենց կարողությունները ցույց կտան»,- Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությանն ասել է ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը:
2019 թ. աշխարհի առաջնության նախընտրական փուլի Շվեդիա-Հայաստան հանդիպումից առաջ Բավցեւիչը խոսել է առաջիկա խաղի մասին․
«Հաղթանակի դեպքում մենք կերաշխավորենք մեր տեղը հաջորդ փուլում։ Դեռ ավելին, հաղթանակը թույլ կտա առաջին հորիզոնականում հայտնվելու շատ մեծ շանսեր ստանալ մեր ենթախմբում։
Արդեն նշել եմ, որ մեր խմբում բոլոր խաղերը չափազանց մեծ նշանակություն ունեն, քանի որ բավական հավասար խումբ է՝ անկանխատեսելի խաղերով։
Շվեդիայի հավաքականն արժանի է մեծ հարգանքի եւ ինձ համար ամենաուժեղ մրցակիցն է այս խմբում։ Շվեդներն արդեն 5-6 տարի է խաղում են նույն մարզչի՝ Վեդրան Բոսնիչի գլխավորությամբ: Շվեդիայի ներկայիս կազմը միջազգային խաղերի բավական մեծ փորձ ունի։ Նրանք թիմով շատ լավ են պաշտպանվում եւ հարձակվում, քանի որ վաղուց են խաղում միասին։ Իհարկե, Շվեդիան էլ ունի թույլ կողմեր,որոնցից մենք կփորձենք հնարավորինս արդյունավետ օգտվել առաջիկա խաղում։
Ուրախ եմ, որ առանց կադրային կորուստների ենք մոտենում խաղին։ Սա առաջին դեպքն է, երբ կորուստներ չունենք։ Երեւանում կայացած առաջին 2 խաղերին վնասվածք ուներ Ալբերտ Թադեւոսյանը, ապա Բոսնիայի խաղը վնասվածքի պատճառով բաց թողեց Ալան Հեսը։ Նախորդ տուրում էլ Չրաբաշը ոչ լրիվ ուժով խաղաց Սլովակիայի դեմ։ Հուլիսին կայացած ընկերական խաղերին էլ մենք մասնակցել ենք կորուստներով։
Հույս ունեմ, որ այս խաղին բոլորն էլ իրենց կարողությունները ցույց կտան։ Արդեն երեք օր է Շվեդիայում ենք եւ այս ընթացքում փորձել ենք թիմին վերականգնել։ Հուլիսի սկզբից տղաները հավաքականում են եւ արդեն մեծ ծանրաբեռնվածություն կա նրանց մոտ։ Սա նաեւ մեր հավաքականի առաջին միջազգային փորձն է։ Տղաներից շատերը նախկինում հանդես չէին եկել նման մակարդակում, իսկ այժմ 18 օրվա ընթացքում 6 կարեւոր խաղ ունեն»։

"Надеюсь, что в сегодняшней игре все покажут свои возможности", - сказал пресс-службе Федерации баскетбола Армении главный тренер национальной сборной Никша Бавцевич.
Перед встречей предварительного этапа чемпионата мира 2019 года Швеция – Армения Бавцевич рассказал о предстоящей игре:
"В случае победы мы обеспечим себе место в следующем раунде. Более того победа позволит получить очень большие шансы на первое место в нашей подгруппе.
Я уже отмечал, что в нашей группе все матчи имеют очень большое значение, поскольку группа довольно ровная, с непредсказуемыми исходами матчей.
Сборная Швеции достойна большого уважения и является для меня самым сильным соперником в этой группе. Швеция уже 5-6 лет играет под руководством одного тренера – Ведрана Боснича. Нынешний состав сборной имеет довольно большой международный опыт. Они хорошо защищаются и атакуют всей командой, поскольку давно играют вместе. Конечно, Швеция тоже имеет слабые стороны, которыми мы попробуем по возможности эффективно воспользоваться в ближайшем матче.
Я рад, что мы подходим к игре без кадровых потерь. Это первый случай, когда у нас все в строю. В первых двух матчах, состоявшихся в Ереване, был травмирован Альберт Тадевосян, а игру с Боснией из-за травмы пропустил Алан Хесс. А в предыдущем туре Чрабаш против Словакии тоже играл не в полную силу. В июльских отборочных матчах мы участвовали с потерями.
Надеюсь, что в этой игре все покажут свои возможности. Мы уже три дня находимся в Швеции, и за это время попытались восстановить команду. Ребята в сборной с начала июля, и они уже очень перегружены. Это первый международный опыт нашей сборной. Многие из игроков раньше не выступали на таком уровне, а сейчас в течение 18 дней проводят 6 важных матчей".