«Կարծում եմ, որ հաղթանակի դեպքում մենք գործնականում կապահովենք մեր տեղը հաջորդ փուլում»,-Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի մամուլի ծառայությանն ասել է ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը:
Այսօր կայանալիք 2019 թ. աշխարհի առաջնության նախընտրական փուլի Սլովակիա-Հայաստան հանդիպումից առաջ Բավցեւիչը մեկնաբանություն է տվել առաջիկա խաղի վերաբերյալ․
«Առաջիկա հանդիպումը շատ կարեւոր է մրցող թիմերի համար։ Կարծում եմ, որ հաղթանակի դեպքում մենք գործնականում կապահովենք մեր տեղը հաջորդ փուլում։ Բավական հավասար խումբ է, որտեղ տանտերերըհաղթել են բոլոր խաղերում։ Մենք այս պահին լավ իրավիճակում ենք, քանի որ հաղթել ենք տնային երկու խաղում։ 4-րդ տուրի մյուս խաղում Բոսնիա եւ Հերցեգովինան հյուրընկալելու է Շվեդիային։ Այս տուրից հետո շատ հարցերի պատասխաններ կստանանք։
Սլովակիայի հավաքականին լավ ենք ծանոթ, քանի որ օգոստոսի 2-ին մրցել ենք նրանց հետ Երեւանում։ Հավասար կազմ ունենք, որտեղ առանձնանում է Ռանչիկը՝ Սլովակիայի պատմության լավագույն բասկետբոլիստը։ Եթե Սլովակիան պարտվի, ապա 90 տոկոսով դուրս կմնա հետագա պայքարից, ուստի սանրանց համար լինել կամ չլինելու խաղ է։
Ցավոք, մենք որոշակի կադրային խնդիրներ ունենք։ Ալան Հեսը վնասվածքի պատճառով չմասնակցեց Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հետ խաղին։ Նա սկսել է մարզվել եւ խաղը ցույց կտա, թե որքանով է վերականգնվել։ Վերջին խաղում գլխին հարված էր ստացել Անդրանիկ Չրաբաշը եւ նրա մասնակցությունը հարցականի տակ է։ Խաղից առաջ կտեսնենք, թե արդյոք Չրաբաշը պատրաստ է խաղին։
Եթե մենք ցանկանում ենք հաղթել, ապա չպետք է թույլ տանք մրցակցին վաստակել 70-ից ավելի միավոր։ Պետք է պաշտպանությունում շատ ուշադիր լինենք եւ առավելագույնս կենտրոնացած գործենք»։
Սլովակիա-Հայաստան հանդիպումը կկայանա Բրատիսլավայի «Հանտ Արենայում» եւ կսկսվի Երեւանի ժամանակով 22:00-ին:

"Думаю, что в случае победы мы практически обеспечим себе место в следующем раунде", - сказал пресс-службе Федерации баскетбола Армении главный тренер национальной сборной Никша Бавцевич.
Сегодня перед встречей отборочного этапа чемпионата мира 2019 года Словакия – Армения Бавцевич дал комментарий относительно предстоящей игры.
"Предстоящая встреча очень важна для соревнующихся команд. Думаю, что в случае победы мы практически обеспечим себе место в следующем раунде. Довольно ровная группа, где хозяева победили во всех матчах. Мы на данный момент в хорошей ситуации, поскольку победили в двух домашних играх. В другом матче 4-го тура Босния и Герцеговина примет Швецию. После этого тура получим ответы на многие вопросы.
Мы хорошо знакомы со сборной Словакии, поскольку 2 августа встречались с ними в Ереване. Они имеют ровный состав, в котором выделяется Ранчик – лучший баскетболист в истории страны. Если Словакия проиграет, то она на 90% останется вне дальнейшей борьбы, значит, для них этот матч имеет значение быть или не быть.
К сожалению, у нас есть некоторые кадровые проблемы. Алан Хесс из-за травмы не участвовал в матче с Боснией и Герцеговиной. Он начал тренироваться, и игра покажет, насколько он восстановился. В последнем матче удар по голове получил Андраник Чрабаш и его участие под вопросом. Перед матчем увидим, готов ли Чрабаш к игре.
Если хотим победить, то не должны позволить сопернику набрать больше 70 очков. Мы должны быть внимательными в защите и действовать максимально собранно".
Встреча Словакия – Армения состоится в Братиславе на стадионе "Хант Арена" и начнется в 22:00 по ереванскому времени.