Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը հարցականի տակ է դնում աշխարհի առաջնությունից օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելը:
«Արթուր Դավթյանի մոտ մինչև շաբաթ օրն ամեն ինչ լավ էր: Մեր առաջատարը՝ Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի հիմնական հույսը, վատառողջ է: Շաբաթ օրվանից անհասկանալի բաներ են կատարվում մարմնամարզիկի հետ: Հինգ օր է շարունակական գլխապտույտներից է բողոքում: Մի քանի օրից պետք է մեկնենք, բայց մինչև այսօր բժիշկները չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչ է կատարվում տղայի հետ: Մեր մարզաձևում գլխապտույտը շատ մեծ խնդիր է: Մինչև ուրբաթ օրը ստուգողական բոլոր մարզումները շատ լավ են անցել: Հարություն Մերդինյանն ու Վահագն Դավթյանը նորմալ մարզավիճակում են: Եթե նրանք ցույց տան նույն արդյունքներն, ինչ անում են մարզումների ժամանակ, եզրափակիչ կարող են հասնել: Արթուր Դավթյանը աշխարհում լավագույններից մեկն է բազմամարտում: Հենց այստեղ է մեծ օլիմպիական ուղեգիր նվաճելու հավանականությունը: Իսկ առանձին գործիքների վրա, ուղեգիր նվաճում են նրանք, ովքեր մրցանակային տեղ են զբաղեցնում, այստեղ մի քիչ ավելի բարդ է: Ցավոք սրտի, աշխարհի առաջնությունից բացի, վարկանիշային այլ մրցումներ չունենք և հենց դա է պատճառը, որ այսքան անհանգստացած ենք: Այլ հնարավորություն չենք ունենա: Ամբողջ աշխատանքը ջուրն է գնում»,-ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգա նաև Հուռի Գեբեշյանը, ով ապրում և մարզվում է ԱՄՆ-ում: «Նա գալիս է ԱՄՆ-ից, բայց հայուհի է: Մարզիչն էլ է հայ: Հուռին Եվրոպայի առաջնությունում բավականին լավ արդյունքի հասավ: Մարմնամարզիկն օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելու շատ մեծ հնարավորություն ունի»,-ասաց մարզիչը:
Հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 1-ը Շոտլանդիայի մայրաքաղաք Գլազգոյում կկայանա մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Պլանավորված է, որ Հայաստանը կներկայացնեն Վահագն Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Արթուր Դավթյանը և Հուռի Գեբեշյանը:

Armenia's gymnastics team coach Hakob Serobyan hesitates about participation in the World championship:
“Till Saturday, everything was normal. Our leader athlete, the main hope of achieving ticket for Olympic Games is unwell. Since Saturday something strange has been happening to the athlete. He is complaining of dizziness. We must leave in several days but the doctors still hasn’t understood what happens to him. In our sport the dizziness is a great problem. Till Friday (October 9) all trainings have passed perfectly. Harutyun Merdinyan and Vahagn Davtyan are in normal physical form. If they show the same results as on trainings the will reach the final. You’re asking why we consider Arthur Davtyan our main hope: he is one of the best athletes in the multisport race. It is a real chance to conquer Olympic ticket. In the separate exercises it’s more difficult to obtain Olympic tickets as only prize winners get it. Unfortunately, there are no other qualifying tournaments besides the World Championship and this is why we are so anxious. We won’t have other opportunity and our whole work will be in vain’’, said head coach of the national team to ANOC reporter.
Huri Gebeshyan who lives and trains in USA also will represent Armenia. “She comes from USA but she is an Armenian. Her coach is also an Armenian. Huri had good results at the European Championship. The athlete has really good chances to obtain Olympic ticket”, noted the coach.
From October 23 to November 1 the capital city of Glasgow in Scotland will host the 2015 World Gymnastics Championships which is qualifying for the 2016 Summer Olympics. It is planned that Armenia will be presented by Vahagn Davtyan, Harutyun Merdinyan, Arthur Davtyan and Huri Gebeshyan.