Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը հարցականի տակ է դնում աշխարհի առաջնությունից օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելը:
«Արթուր Դավթյանի մոտ մինչև շաբաթ օրն ամեն ինչ լավ էր: Մեր առաջատարը՝ Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի հիմնական հույսը, վատառողջ է: Շաբաթ օրվանից անհասկանալի բաներ են կատարվում մարմնամարզիկի հետ: Հինգ օր է շարունակական գլխապտույտներից է բողոքում: Մի քանի օրից պետք է մեկնենք, բայց մինչև այսօր բժիշկները չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչ է կատարվում տղայի հետ: Մեր մարզաձևում գլխապտույտը շատ մեծ խնդիր է: Մինչև ուրբաթ օրը ստուգողական բոլոր մարզումները շատ լավ են անցել: Հարություն Մերդինյանն ու Վահագն Դավթյանը նորմալ մարզավիճակում են: Եթե նրանք ցույց տան նույն արդյունքներն, ինչ անում են մարզումների ժամանակ, եզրափակիչ կարող են հասնել: Արթուր Դավթյանը աշխարհում լավագույններից մեկն է բազմամարտում: Հենց այստեղ է մեծ օլիմպիական ուղեգիր նվաճելու հավանականությունը: Իսկ առանձին գործիքների վրա, ուղեգիր նվաճում են նրանք, ովքեր մրցանակային տեղ են զբաղեցնում, այստեղ մի քիչ ավելի բարդ է: Ցավոք սրտի, աշխարհի առաջնությունից բացի, վարկանիշային այլ մրցումներ չունենք և հենց դա է պատճառը, որ այսքան անհանգստացած ենք: Այլ հնարավորություն չենք ունենա: Ամբողջ աշխատանքը ջուրն է գնում»,-ՀԱՕԿ լրատվականի լրագրողի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգա նաև Հուռի Գեբեշյանը, ով ապրում և մարզվում է ԱՄՆ-ում: «Նա գալիս է ԱՄՆ-ից, բայց հայուհի է: Մարզիչն էլ է հայ: Հուռին Եվրոպայի առաջնությունում բավականին լավ արդյունքի հասավ: Մարմնամարզիկն օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելու շատ մեծ հնարավորություն ունի»,-ասաց մարզիչը:
Հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 1-ը Շոտլանդիայի մայրաքաղաք Գլազգոյում կկայանա մարմնամարզության աշխարհի առաջնությունը, որը վարկանիշային է 2016 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար: Պլանավորված է, որ Հայաստանը կներկայացնեն Վահագն Դավթյանը, Հարություն Մերդինյանը, Արթուր Դավթյանը և Հուռի Գեբեշյանը:

Участие гимнаста Артура Давтяна на чемпионате мира - под вопросом
Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян ставит под вопрос приобретение олимпийского рейтинга с чемпионата мира.
«До субботы (10 октября) все было нормально. Наш лидер, основная надежда на путевку Олимпийских игр, Артур Давтян нездоров. Начиная с субботы с ним творятся непонятные вещи. Уже 5 дней жалуется на непрекращающееся головокружение. Мы должны выехать через несколько дней, но до сих пор врачи не могут понять, что происходит с парнем. В нашем виде спорта головокружение - большая проблема. До пятницы (9-го октября) все проверочные тренировки прошли очень хорошо. Арутюн Мердинян и Ваагн Давтян в нормальной спортивной форме. Если они покажут те же результаты, как во время тренировок, смогут дойти до финала.
Почему нашей основной надеждой является Артур Давтян? Он один из лучших в мире в многоборье. Именно здесь наибольшая вероятность завоевать олимпийскую путевку. А на отдельных гимнастических снарядах путевку завоевывают те, кто занимают призовые места, тут немного сложнее.
К сожалению, кроме чемпионата мира, у нас нет других рейтинговых турниров, поэтому мы так волнуемся. Другой возможности не будет, весь труд пропадет»,-отметил главный тренер сборной в беседе с пресс-службой НОК Армении.
В составе сборной Армении по спортивной гимнастике выступит также Хури Гебешян, которая живет и тренируется в США. «Она армянка из США, ее тренер тоже армянин. Хури добилась довольно хороших результатов на чемпионате Европы. Гимнастка имеет хорошую возможность на завоевание олимпийского рейтинга»,-заявил тренер.
С 23-го октября до 1-го ноября в столице Шотландии Глазго пройдет чемпионата мира по спортивной гимнастике, который является рейтинговым для Олимпийских игр 2016 года.