Վահե Ավետիսյան. Օլիմպիական փառատոնում Արթուր Սողոյանը գերազանց հանդես եկավ
Հունգարիայի Գյոռ քաղաքում կայացած Եվրոպական պատանեկան օլիմպիական փառատոնում Հայաստանի լավագույն արդյունքը գրանցեց թենիսիստ Արթուր Սողոյանը: Նա զբաղեցրեց 5-րդ հորիզոնականը: Հավաքականների գլխավոր մարզիչ Վահե Ավետիսյանը գոհ է Սողոյանից: Ըստ նրա, 64 մարզիկի մեջ լինել 5-րդը՝ շատ լուրջ արդյունք է: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչն ամփոփեց հայ թենիսիստների մրցելույթները.
«Արթուր Սողոյանը գերազանց հանդես եկավ: Վերջին տարիներին նման արդյունք չէինք ունեցել: Բոլորն ինձ շնորհավորում էին, ասում, որ մեր Արթուրն անակնկալ մատուցեց: Սողոյանի լիտվացի եւ լատվիացի մրցակիցները նրանից վարկանիշով բարձր էին, բայց մեր տղան կարողացավ արժանի հաղթանակներ տանել: Արթուրն ի վիճակի էր հաղթել նաեւ քառորդ եզրափակչում՝ լեհ թենիսիստին: Բայց նրա խաղը չստացվեց: Նախորդ օրը Սողոյանը շատ դժվար երկու խաղ էր անցկացրել եւ հոգնածություն կար նրա գործողություններում»,- ասաց մարզիչը:
Մեր մյուս թենիսիստները պայքարից դուրս էին մնացել մեկնարկային խաղերում.
«Յուրա Մարտիրոսյանին ու Էվելինա Մարտիրոսյանին շատ դժվար մրցակիցներ էին բաժին հասել առաջին խաղերում, եւ արդյունքն ինչ-որ տեղ ակնկալելի էր: Բայց ես չէի սպասում, որ Եվա Ավետիսյանը մեկնարկային խաղում կպարտվի: Ավետիսյանը վատառողջ էր, նա իրեն նման չէր եւ իր խաղը չխաղաց: Եվան այս մրցաշարի 10-րդ համարն էր: Նա կարող էր գոնե մի քանի փուլ անցնել: Պարզապես, այդ օրը նրա մրցակիցն ավելի լավ խաղաց:
Զուգախաղերում նույնպես մեր աղջիկների եւ տղաների մրցակիցները բավականին ուժեղ էին: Նրանք ավելի բարձր վարկանիշով փորձառու խաղացողներ էին եւ կարողացան պայքարից դուրս թողնել մեր զույգերին»,- նշեց Վահե Ավետիսյանը:

На состоявшемся в венгерском городе Дъер Европейском олимпийском юношеском фестивале лучший результат Армении показал теннисист Артур Согоян. Он занял 5-е место. Главный тренер сборных Ваге Аветисян доволен Согояном. По его словам, быть пятым среди 64 спортсменов, это очень серьезный результат. В беседе с пресс-службой НОКА тренер подвел итоги выступления армянских спортсменов.
"Артур Согоян прекрасно выступил. За последние годы у нас не было таких результатов. Все поздравляли меня, говорили, что наш Артур преподнес сюрприз. Соперники Артура из Латвии и Литвы были выше его рейтингом, но наш парень смог одержать достойные победы. Артур был в состоянии победить также и в четвертьфинальном матче с поляком. Но у него не получилась игра. В предыдущий день Согоян провел две очень тяжелые игры, и в его действиях сквозила усталость", - сказал тренер.
Наши другие теннисисты выбыли из борьбы в стартовых играх.
"Юре Мартиросяну и Эвелине Мартиросян в стартовых играх выпали очень трудные соперники, и результат в какой-то мере был ожидаем. Но я не ожидал, что Ева Аветисян проиграет в стартовом поединке. Она плохо себя чувствовала, не была похожа сама на себя, и ее игра не получилась. Ева была десятой ракеткой на этом соревновании. Она могла пройти хотя бы несколько этапов. Просто в тот день ее соперница сыграла лучше.
В парных играх соперники наших ребят и девушек также были довольно сильными. Они были опытными игроками с более высоким рейтингом, и смогли обыграть наши пары", - отметил Ваге Аветисян.