Հուլիսի 18-ից 27-ը Պորտուգալիայի Անադիա քաղաքում կանցկացվի հեծանվահրապարակի երիտասարդների (Մ 19) եւ Մ 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունը: Մրցաշրջանի առաջին կարեւոր մեկնարկին Հայաստանից կմասնակցեն Ռոբերտ Խաչատրյանը, Լեւոն Լավչյանը ( Մ 19) եւ Էդգար Ստեփանյանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հեծանվասպորտի Հայաստանի հավաքականի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Անդրանիկ Առուստամյանը հայտնեց, որ հավաքականն իր գլխավորությամբ Ծաղկաձորում ուսումնամարզական հավաք է անցկացրել.
«Մասնակցեցին հեծանվորդներ, որոնք պետք է հանդես գան Եվրոպայի առաջնությունում, ինչպես նաեւ Հունգարիայում կայանալիք պատանեկան Եվրոպական ամառային օլիմպիական փառատոնում: Մենք խճուղում երկու շաբաթ լավ աշխատեցինք: Տղաներն ի վիճակի են Պորտուգալիայում բարձր տեղերի համար պայքարել: 14-ի լույս 15-ի գիշերը կմեկնենք այնտեղ:
Օլիմպիական փառատոնին կմասնակցեն Ամու Ասուբովը, Հովհաննես Երանոսյանը եւ Հենրիկ Երանոսյանը, որոնք հանդես կգան խճուղային հեծանվավազքում: Տղաները միջազգային փորձի պակաս ունեն, բայց աշխատել եմ լավագույնս նախապատրաստել նրանց: Հունգարիայում նրանց կուղեկցի մարզիչ Դավիթ Մկրտչյանը` Մհեր Մկրտչանի եղբայրը»,-ասաց Անդրանիկ Առուստամյանը:
Մեր առաջատար հեծանվորդ Մհեր Մկրտչյանը շարունակում է մարզվել ֆրանսիայում` հանդես գալով տեղի ակումբում: Հուլիսի 26-ին նա կմասնակցի Կոտ ԴՙԻվուարում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի խաղերին: Նրա հետ միասին մեկօրյա խճուղային հեծնավազքում հանդես կգա Էդգար Ստեփանյանը, որը Մհերին կմիանա մայրցամաքի առաջնության ավարտից անմիջապես հետո:

Андраник Арустамян: Ребята в состоянии побороться за высокие места в Португалии
C 18 по 27 июля в португальской Анадии пройдет чемпионат Европы по велотреку среди юниоров (до 19 лет) и до 23 лет. В первом важном старте сезона от Армении примут участие Роберт Хачатрян и Левон Лавчян (до 19 лет) и Эдгар Степанян.
В беседе с пресс-службой НОКА новый главный тренер сборной Армении по велоспорту Андраник Арустамян сообщил, что команда под его руководством провела учебно-тренировочный сбор в Цакахдзоре.
"Участвовали велосипедисты, которым предстоит выступить на чемпионате Европы, а также на Европейском летнем олимпийскомо фестивале в Венгрии. Мы хорошо поработали две недели на шоссе. Ребята в состоянии побороться за высокие места в Португалии. Выезжаем туда в ночь с 14 на 15 июля.
На Олимпийском фестивале выступят Аму Асубов, Оганес Ераносян и Генрих Ераносян, которые будут участвовать в шоссейных велогонках. Ребятам не хватает международного опыта, но я постарался помочь им подготовиться наилучшим образом. В Венгрии их будет сопровождать тренер Давид Мкртчян - брат Мгера Мкртчяна", - сказал Андраник Арустамян.
Наш ведущий велогонщиик Мгер Мкртчян продолжает тренироваться во Франции, выступая за местный клуб. 26 июля он примет участие в Играх Франкофонии в Кот-д’Ивуаре. Вместе с ним в однодневной шоссейной гонке выступит Эдгар Степанян, который присоединится к Мгеру сразу после первенства континента.