Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար, ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը եւ մեր երկրում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիան Էրլունը ստորագրել են պայմանագիր՝ Հայաստանում մասսայական սպորտի զարգացմանը Չինաստանի աջակցության վերաբերյալ:
ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունել է դեսպանին եւ շնորհակալություն հայտնել սպորտի ոլորտում համագործակցելու պատրաստակամության համար.
«Վստահ եմ, որ սա առայժմ մեր համագործակցության մեկնարկն է, որը լինելու է շարունակական եւ տալու է ցանկալի արդյունք՝ Հայաստանի բոլոր մարզերում զարգացնել մասսայական սպորտը եւ տարածել առողջ ապրելակերպի գաղափարները»,- ասել է Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Դեսպան Թիան Էրլունը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նշել, որ Չինաստանում ավանդաբար մեծ նշանակություն է տրվել մասսայական սպորտին, եւ ինքն ուրախ է, որ այս համագործակցությունը կօգնի հատկապես Հայաստանի մարզերում մարզվողների թվի ավելացմանը եւ բնակչության շրջանում առողջ ապրելակերպի գաղափարների արմատավորմանը:
Այս փուլում նախատեսվում է մարզահրապարակներ կառուցել Լոռու մարզի Վանաձոր, Սյունիքի մարզի Կապան եւ Տավուշի մարզի Իջեւան քաղաքներում:
«Նախարարության եւ ՀԱՕԿ-ի կողմից հետեւողական աշխատանք է տարվելու հաջորդ երկու տարիների ընթացքում նաեւ մյուս բոլոր մարզերում նմանատիպ մարզահրապարակներ ունենալու համար»,- նշել է Հրաչյա Ռոստոմյանը։

Министр спорта и по делам молодежи Армении, генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян и чрезвычайный и полномочный посол Китая в нашей стране Тиан Эрлун подписали договор относительно поддержки Китаем развития массового спорта в Армении.
Генеральный секретарь НОКА приветствовал посла и выразил благодарность за готовность сотрудничать в сфере спорта.
"Уверен, что сейчас это старт нашего сотрудничества, которое будет продолжительным и даст желательный результат – развитие во всех марзах Армении массового спорта и распространение идей здорового образа жизни", - сказал Грачья Ростомян.
Посол Тиан Эрлун поблагодарил за теплый прием и отметил, что в Китае традиционно большое значение придается массовому спорту, и он рад, что это сотрудничество поможет увеличению числа занимающихся спортом в марзах Армении, а также укоренению идей здорового образа жизни среди населения.
На этом этапе планируется построить спортивные площадки в Ванадзоре (Лорийский марз), Капане (Сюникский марз) и Иджеване (Тавушский марз).
"Со стороны Министерства и НОКА будет осуществляться последовательная работа, чтобы в течение двух последующих лет во всех других марзах были построены подобные спортивные площадки", - отметил Грачья Ростомян.