Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց եւ կանանց հավաքականներն Ուկրաինայում 18-օրյա հավաքից հետո վերադարձել են եւ նույն կազմերով մարզումները շարունակում են Աբովյան քաղաքում:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար եւ տղամարդկանց ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ Ուկրաինայում հավաքին մասնակցել է ընդհանուր առմամբ 20 ծանրորդ.
«Արտակարգ պայմաններ էին: Հավաքը լիարժեք ծառայեց նպատակին: Ուկրաինայում էին թե´ մեծահասակների, թե´ երիտասարդների եւ թե´ պատանիների հավաքականները: Յուրաքանչյուր տարիքային խմբի մարզիչ լուծում էր իր առջեւ դրված խնդիրները՝ ովքեր պետք է մասնակցեն աշխարհի երիտասարդական առաջնությանը, ովքեր են մեկնելու Համաշխարհային ուսանողական խաղեր: Իսկ ազգային հավաքականի հիմնական կորիզը, հասկանալի է, նախապատրաստվում է մեծահասակների աշխարհի առաջնությանը»,- ասաց նա:
Փաշիկ Ալավերդյանը տեղեկացրեց, որ երիտասարդների աշխարհի առաջնություն մեկնելու է երկու աղջիկ եւ չորս տղա. աղջիկներ՝ Սոնա Պողոսյան (75 կգ), Արփինե Դալալյան (+75 կգ), տղաներ՝ Սիմոն Մարտիրոսյան, որը հանդես կգա +105 կգ քաշային կարգում, Սամվել Գասպարյան (105 կգ), Հակոբ Մկրտչյան եւ Դավիթ Հովհաննիսյան (երկուսն էլ՝ 85 կգ):
Փաշիկ Ալավերդյանը նաեւ ասաց, որ ուսանողական խաղեր ամենայն հավանականությամբ կմեկնեն միայն տղաները.
«Վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել, սակայն մտադիր ենք Ունիվերսիադա գործուղել միայն տղաներին, այն ծանրորդներին, որոնք մեդալի իրական հավակնորդ են՝ Անդրանիկ Կարապետյանին, Սիմոն Մարտիրոսյանին եւ Գոռ Մինասյանին»,-ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:

Мужская и женская сборные Армении по тяжелой атлетике после 18-дневного сбора на Украине вернулись и в тех же составах продолжают тренировки в Абовяне.
Генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении и главный тренер мужской национальной сборной Пашик Алавердян сообщил пресс-службе НОКА, что в украинском сборе приняли участие в общей сложности 20 тяжелоатлетов.
"Условия были замечательными. Сбор полностью послужил своей цели. На Украине тренировались, как взрослые, так и юниоры и юноши. Тренер каждой возрастной группы решал поставленные перед ним задачи: кто должен поехать на юниорский чемпионат мира, а кто - на Всемирные студенческие игры. А основной костяк национальной сборной, разумеется, готовится к чемпионату мира", - сказал он.
Пашик Алавердян сообщил, что на юниорский чемпионат мира отправятся 2 девушки и 4 юноши: Сона Погосян (75 кг), Арпине Далалян (+75 кг), Акоп Мкртчян, Давид Оганесян (оба - 85 кг), Самвел Гаспарян (105 кг) и Симон Мартиросян, который выступит в весовой категории +105 кг.
Пашик Алавердян также сказал, что на Всемирные студенческие игры по всей вероятности поедут только юноши.
"Окончательное решение еще не принято, однако мы намерены отправить на Универсиаду только тех тяжелоатлетов, кто реально претендует на медаль. Речь идет об Андранике Карапетяне, Симоне Мартиросяне и Горе Минасяне", - заключил Пашик Алавердян.