Վեսելին Մատիչ. Հայաստանն ունի բասկետբոլը զարգացնելու նախապայմաններ
Փորձառու սերբ մասնագետ Վեսելին Մատիչը մի քանի օր է վերապատրաստում է հայ մարզիչներին: Մատիչը Հայաստանի մասին լսել էր, բայց առաջին անգամ է մեր երկրում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա կիսվեց իր առաջին տպավորություններով.
«Մարզչական կարիերայիս ընթացքում իմ թիմերում ունեցել եմ հայ բասկետբոլիստներ, հայ օգնականներ եւ նրանցից լսել եմ Հայաստանի մասին: Ես գիտեմ, որ դուք անցկացնում եք Համահայկական խաղեր, ունեցել եք ակումբներ:
Չորս օր է ինչ այստեղ եմ: Առաջին տպավորությունս այն է, որ Հայաստանը հյուրընկալ երկիր է, իսկ մարդիկ պարզ են եւ ընկերասեր»:
Խոսելով հայկական բասկետբոլի զարգացման միտումների մասին` Մատիչը նշեց, որ շատ կարեւոր է մեծահասակների ազգային առաջնություն ունենալը.
«Բասկետբոլը զարգացնելու համար պետք է մրցակցություն լինի: Հայ մարզիչների հետ խոսակցության ընթացքում հասկացանք, որ հայկական բասկետբոլին ավելի շատ խաղեր են հարկավոր: Պետք է ստեղծվեն ակումբներ, թեկուզ սիրողական մակարդակի, պետք է լինեն կանոնավոր առաջնություններ: ԽՍՀՄ տարիներին ձեր երկիրը մարզաձեւի լավ դպրոց է ունեցել, առաջնություններ են անցկացվել: Ես տեղյակ եմ, որ Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան սկսել է այդ ուղղությամբ աշխատել եւ աշնանից կանոնավոր առաջնություններ են անցկացվելու:
Հայաստանն ունի բասկետբոլը զարգացնելու նախապայմաններ: Ձեր հաջորդ քայլը պետք է լինի ազգային առաջնություն անցկացնելը:
Լավ կլիներ նաեւ, որ ուժեղ ակումբ ունենայիք եւ խաղայիք օրինակ ՎՏԲ լիգայում: Շատ լավ կլինի, որ Հայաստանի հավաքականում լեգեոներների կողքին հանդես գան տեղացի բասկետբոլիստներ»,- նշեց սերբ մարզիչը:
Վեսելին Մատիչը հայ մարզիչներին կոչ արեց ավելի ակտիվ լինել եւ սեմինարի ավարտից հետո էլ շարունակել բարելավել գիտելիքների պաշարը.
«Միայն սեմինարները բավական չեն, որ մարզիչներն ավելի բարձրակարգ դառնան: Մարզիչն ինքն առաջ գնալու եւ որակյալ մասնագետ դառնալու ցանկություն պետք է ունենա: Սեմինարը շուտով կավարտվի, սակայն հայ մարզիչները պետք է շարունակեն աշխատել իրենց վրա»:

Опытный сербский специалист Веселин Матич уже несколько дней занимается переподготовкой армянских тренеров. Матич слышал об Армении, но впервые приехал в нашу страну. В беседе с пресс-службой НОКА он поделился своими первыми впечатлениями:
"В течение тренерской карьеры в моих командах были армянские баскетболисты и помощники, от которых я слышал об Армении. Знаю, что вы проводите Панармянские игры, имели клубы.
Я здесь уже четыре дня. Первое впечатление таково, что Армения – гостеприимная страна, а люди простые и дружелюбные".
Говоря о тенденциях развития армянского баскетбола, Матич отметил, что очень важно иметь национальное первенство:
"Для развития баскетбола нужна конкуренция. В разговоре с местными тренерами понял, что армянскому баскетболу нужно много игр. Нужно создать клубы, пусть на любительском уровне. Должно быть регулярное первенство. В годы СССР ваша страна имела хорошую школу, проводились чемпионаты. Я в курсе, что Федерация баскетбола Армении начала работать в этом направлении, и с осени будут проводиться регулярные первенства.
Армения имеет предпосылки для развития баскетбола. Вашим следующим шагом должно стать проведение национального чемпионата.
Было бы также хорошо, чтобы вы имели сильный клуб и играли, например, в ВТБ Лиге. Будет очень хорошо, если в сборной Армении рядом с легионерами выступят местные баскетболисты", - отметил сербский тренер.
Веселин Матич призвал армянских тренеров быть активнее и после завершения семинара продолжить улучшать запас знаний:
"Только семинаров недостаточно, чтобы тренеры стали более высококлассными. Тренер должен сам иметь желание двигаться вперед и стать качественным специалистом. Семинар скоро завершится, однако армянские тренеры должны продолжить работать над собой".