Սուսերամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանը կներկայացնի վեց մարզիկ
Սուսերամարտի Հայաստանի մեծահասակների հավաքականը հունիսի 11-17-ը Թբիլիսիում կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը: Հավաքականի մարզչական շտաբը որոշել է, թե ովքեր են հանդես գալու աշխարհամասի առաջնությունում: Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արտաշես Մադոյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նշեց, որ Թբիլիսիում Հայաստանի կներկայացնի վեց մարզիկ.
«Եվրոպայի առաջնությունում հանդես կգանք երկու զենքաձեւում` խոցասուսեր եւ ճկասուսեր: Այժմ մարզումներ ենք անցկացնում ե´ւ միասին, ե´ւ առանձին-առանձին: Մեր սուսերամարտիկները վատ մարզավիճակում չեն: Դեռ ժամանակ ունենք լավագույնս ներկայանալու համար:
Եվրոպայի առաջնությունից ակնկալիքներն այնքան էլ մեծ չեն, քանի որ մեր մարզիկներից մի քանիսը նոր են մտել այդ տարիքային խումբ, մյուսները երիտասարդ են: Իսկ մեծահասակների առաջնությունը շատ ուժեղ է: Սա միջազգային մեծ փորձ կլինի հայ սուսերամարտիկների համար: Մրցանակային տեղ չենք սպասում, բայց կարծում եմ` մերոնք մի քանի փուլ կհաղթահարեն»,- ասաց Արտաշես Մադոյանը:
Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն խոցասուսեր զենքաձեւում` Էմմա Պողոսովան, Էդուարդ Օվիկյանը, Միքայել Ղազարյանը, Ռազմիկ Վարդանյանը, իսկ ճկասուսերում` Մայքլ Հովհաննիսյանը եւ Պարգեւ Ստեփանյանը:

Национальная сборная Армении по фехтованию с 11 по 17 июня в Тбилиси примет участие в чемпионате Европы. Тренерский штаб сборной решил, кто выступит на первенстве континента. Генеральный секретарь федерации Арташес Мадоян в беседе с пресс-службой НОК РА отметил, что Армению представят шесть спортсменов:
"На чемпионате Европы выступим в двух дисциплинах: шпага и рапира. Сейчас проводим тренировки, как вместе, так и отдельно. Наши фехтовальщики в неплохой форме. Еще есть время, чтобы выступить наилучшим образом.
Ожидания от чемпионата Европы не такие уж большие, поскольку несколько наших спортсменов только вошли в эту возрастную группу, другие – еще молоды. Взрослый чемпионат очень силен. Этот турнир станет большим опытом для армянских фехтовальщиков. Призовых мест не ожидаем, но, думаю, что наши спортсмены преодолеют несколько этапов", - сказал Арташес Мадоян.
В первенстве Европы в соревнованиях шпажистов выступят Эмма Погосова, Эдуард Овикян, Микаел Казарян, Размик Варданян, а в рапире – Майкл Оганесян и Паркев Степанян.