«Միշտ ուրախությամբ եմ Հայաստան այցելում: Կցանկանայի ավելի հաճախ դա անել, բայց առայժմ չկա նման հնարավորություն: Ապրում ու մարզվում եմ Մոսկվայում, մինչդեռ այստեղ ես հայրական կողմի բարեկամներ ունեմ»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց գեղասահքի Հայաստանի չեմպիոն Անաստասիա Գալուստյանը:
«Աշխարհի առաջնությունում լավ հանդես գալուն խանգարեց ուժեղ հոգեբանական լարվածությունը: Շատ էի ցանկանում օլիմպիական ուղեգիր նվաճել եւ արդարացնել իմ եւ ուրիշների հույսերը: Կարծում եմ, որ իմ գնահատականները մի փոքր իջեցված էին: Արդյունքում ինձ ընդամենը մեկ տեղ չբավականացրեց:
Վերջին հնարավորություն է մնում՝ սեպտեմբերին Գերմանիայում կայանալիք վարկանիշային մրցաշարը: Ճանապարհս դեպի օլիմպիական խաղեր երկար էր եւ պետք է այնտեղ հանդես գամ: Գերմանիայում անհրաժեշտ է տեղ զբաղեցնել լավագույն վեցյակում: Այդ մրցաշարին կավելանան գեղասահորդներ այն երկրներից, որոնք աշխարհի առաջնությանը չեն մասնակցել:
Երեւանի սահադաշտն ինձ շատ է դուր գալիս, այստեղ բոլոր պայմանները կան: Մարզվում եմ Ծաղկաձորի մարզաբազայում: Ցանկանում ենք ամռանը հավաք կազմակերպել Երեւանում:
Հիմա Հայաստանում մի փոքր կհանգստանամ, հետո հավաք ենք նախատեսում Ռուսաստանում: Ամենայն հավանականությամբ աշնան սկզբին Իտալիայում կմասնակցեմ միջազգային մրցաշարի: Դա Գերմանիայի վարկանիշային մրցաշարից առաջ գլխավոր փորձը կլինի»,- ասաց Անաստասիա Գալուստյանը:

"В Армению всегда приезжаю с радостью. Хотела бы делать это намного чаще, но пока нет такой возможности. Я живу и тренируюсь в Москве, однако здесь у меня есть родственники с папиной стороны", - рассказала в беседе с пресс-службой НОКА чемпионка страны по фигурному катанию Анастасия Галустян.
"На чемпионате мира мне помешало лучше выступить сильное психологическое напряжения. Я очень хотела завоевать олимпийскую путевку и оправдать надежды – свои и других. Считаю, что мои оценки были несколько занижены. В итоге мне не хватило всего одного места.
Остается последний шанс – сентябрьский рейтинговый турнир в Германии. Я долго шла к Олимпийским играм и должна там выступить. В Германии нужно будет занять место в шестерке лучших. На этом турнире добавятся фигуристы из стран, не участвовавших в чемпионате мира.
Ледовый каток в Ереване мне очень нравится – здесь есть все условия. Я тренируюсь на спортивной базе в Цахкадзоре. Также хотим приехать летом на сборы в Ереван.
Сейчас я немного отдохну в Армении, потом планируем сборы в России. В начале осени, скорее всего, приму участие в международном турнире в Италии. Это выступление станет генеральной репетицией перед рейтинговым турниром в Германии", - сказала Анастасия Галустян.