«Օլիմպիական համերաշխություն» ծրագրի շրջանակներում այս օրերին Հայաստանում է ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիայի փորձագետ, օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Վալերի Դվոյնիկովը:
«Օլիմպիական համերաշխություն»-ը միջազգային օլիմպիական կոմիտեի ծրագիր է, որն իրականացվում է ՄՕԿ-ի, Ազգային օլիմպիական կոմիտեների, միջազգային եւ ազգային ֆեդերացիաների հետ համագործակցելով:
Վալերի Դվոյնիկովը մարզիչների համար գործնական սեմինար է անցկացնում, որը նպատակ ունի բարձրացնելու մարզիկների պատրաստվածության մակարդակը:
«Տեղերում աշխատանքից շատ բան է կախված: Հենց այնտեղ է ձեւավորվում պատրաստի մարզիկը` հավաքականի կազմ մտնելու համար: Ձեր առաջատար ձյուդոիստները հիմա մասնակցում են միջազգային մրցաշարերի եւ հավաքների: Ուրախ եմ, որ հաջող հանդես եկան Եվրոպայի գավաթի փուլում: Իմ` մարզիկ եղած ժամանակ, Հայաստանից լավ ձյուդոիստների եմ հանդիպել: Բայց հիմա ձյուդոն տեղում կանգնած չէ, եւ ձեր մասնագետները պետք է աճեն: Այդ ցանկությունն ակնհայտ է նրանց մոտ»,- ասաց ՁՄՖ-ի փորձագետը:

В эти дни в Армении в рамках программы "Олимпийская солидарность" находится эксперт Международной федерации дзюдо, серебряный призер Олимпийских игр Валерий Двойников.
"Олимпийская солидарность" - программа Международного олимпийского комитета, осуществляемая при сотрудничестве МОК, Национальных олимпийских комитетов, международных и национальных федераций.
Двойников проводит практический семинар для тренеров с целью помочь повысить уровень подготовки спортсменов.
"От работы на местах зависит очень многое. Именно там формируется готовый спортсмен для попадания в сборную команду. Ваши ведущие дзюдоисты сейчас находятся на международных соревнованиях и сборах. Рад, что они успешно выступили на этапе Кубка Европы. В мою бытность спортсменом я встречал хороших дзюдоистов из Армении. Но сейчас дзюдо не стоит на месте, и ваши специалисты должны расти. В них заметно это желание", - сказал эксперт МФД.
В семинаре принимают участие 20 тренеров из Еревана, Гюмри, Ванадзора и Арцаха. Мероприятие завершится 19 мая.