Հովսեփ Մեսրոպյան. ՀԱՕԿ նախագահի գլխավորությամբ իրականացվում է լողի զարգացման լայնածավալ ծրագիր
«Հայկական լողում վերջին շրջանում զգալի աճ է նկատվում: Մարզիչները տեղերում աշխատում են, մարզիկները՝ ձգտում արդյունք ցույց տալ: Իհարկե, աշխատանք դեռ շատ կա»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց լողի հայկական դաշնության նախագահ Հովսեփ Մեսրոպյանը:
«Ուրախացնում է, որ մեր մարզաձեւն աստիճանաբար մասսայական է դառնում: Առանց անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների անհնար է զարգացնել լողը: Այսօր, Իջեւանում, ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ լողավազան ենք կառուցում, որի բացումը տեղի կունենա շուտով: Մեկ լողավազանով գործը չի սահմանափակվում: Խոսքը, հանրապետությունում լողի զարգացման լայնածավալ ծրագրի մասին է:
Մենք չենք պատրաստվում ֆինանսավորման չափերից դժգոհել: Պետք է նպատակաուղղված օգտագործել պետբյուջեից հատկացված միջոցները եւ ձգտել հասնել արդյունքի: Չեմ կասկածում, որ մեր աշխատանքն այդ ժամանակ ըստ արժանվույն կգնահատվի:
Լողի հայկական դաշնության գլխավոր խնդիրը 2020 թվականի օլիմպիական խաղերի ուղեգիրն է: Դա գերնպատակ է, բայց մենք նաեւ կձգտենք զարգացնել լողի մասսայականացումը»,- եզրափակեց Հովսեփ Մեսրոպյանը:

''В армянском плавании за последний период наметился существенный прогресс. Работают на местах тренеры, спортсмены стараются показывать результат. Конечно, еще предстоит много работы'', - сказал в беседе с пресс-службой НОКА президент Федерации плавания Армении Овсеп Месропян.
''Радует, что в нашем виде спорта постепенно растет массовость. Развивать плавание невозможно без наличия соответствующей инфраструктуры. Сегодня в Иджеване под руководством президента НОКА Гагика Царукяна строится бассейн, скоро состоится открытие. Одним бассейном дело не ограничится. Речь идет об обширной программе развития плавания в республике.
Мы не собираемся жаловаться на размеры финансирования. Нужно целесообразно использовать те средства, которые получаем из госбюджета, и стараться достичь результата. Не сомневаюсь, что наш труд тогда будет оценен по заслугам.
Главная задача национальной федерации – путевка на Олимпийские игры 2020 года. Это – глобальная цель, но мы также будем стремиться развивать массовость в плавании'', - подытожил Овсеп Месропян.