Ծանրամարտի Հայաստանի մինչեւ 20 տարեկանների առաջնության արդյունքներով կազմավորվել են այս տարիքային խմբի տղաների եւ աղջիկների հավաքականները, որոնք կնախապատրաստվեն հունիսի 15-ից 23-ը Տոկիոյում կայանալիք աշխարհի առաջնությանը:
Տղաների հավաքականի ավագ մարզիչ Մելիք Ղուկասյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց.
«Առաջնությունը ցույց տվեց, որ ծանրորդները մարզվում են: Արդյունքներն այնքան էլ բարձր չէին, սակայն մոտ էին նորմալ համարվելուն: Ուրախալի է, որ մասնակիցների քանակն է ավելացել: Այժմ ուսումնամարզական հավաքներ են նախատեսվում նախ՝ Ուկրաինայում, ապա՝ Աբովյանում եւ Ծաղկաձորում: Հավաքներին հրավիրվելու է ութ ծանրորդ, որոնցից էլ կընտրվեն նրանք, ովքեր կմեկնեն Ճապոնիա: Պլանավորում ենք աշխարհի առաջնությանը մասնակցել 4-5 ծանրորդով», - տեղեկացրեց մարզիչը:
Մելիք Ղուկասյանը նշեց, որ աշխարհի առաջնություն մեկնող թիմի կազմը հիմնականում հայտնի է՝ Սիմոն Մարտիրոսյան, Սամվել Գասպարյան, Հակոբ Մկրտչյան, Դավիթ Հովհաննիսյան: Բայց հավելեց նաեւ, որ եթե հավաքների ժամանակ այլ մարզիկներ էլ համապատասխան կիլոգրամներ բարձրացնեն, հնարավոր է՝ թիմի կազմն ընդլայնվի:

Молодые тяжелоатлеты начинают готовиться к чемпионату мира
По результатам чемпионата Армении по тяжелой атлетике до 20 лет сформированы сборные юношей и девушек этой возрастной категории, которыe будут готовиться к чемпионату мира в Токио (15-23 июня).
Главный тренер сборной юниоров Мелик Гукасян в беседе с пресс-службой НОК РА сказал:
"Первенство показало, что тяжелоатлеты тренируются. Результаты не так уж высоки, но близки к нормальным. Радует, что увеличилось количество участников. Теперь планируются учебно-тренировочные сборы: сначала в Украине, затем в Абовяне и Цахкадзоре. На сборы будут приглашены 8 тяжелоатлетов, из которых будут отобраны те, кто поедет в Японию. Планируем выступить на чемпионате мира 4-5 спортсменами", - сообщил тренер.
Мелик Гукасян отметил, что состав едущей на чемпионат мира команды в основном известен: Симон Мартиросян, Самвел Гаспарян, Акоп Мкртчян, Давид Оганесян. При этом он добавил, что если на сборах другие тяжелоатлеты тоже поднимут соответствующие килограммы, возможно, состав команды будет расширен.